Հայկ Ալոյան. «Ամուլսարի ծրագիրը կարող է միջազգային բարձր չափանիշներով աշխատել» - Mediamax.am
- Ամուլսարի ծրագիրն ամենաքննարկվող ներդրումային ծրագրերից է Հայաստանում: Այն նաեւ ամենախոշոր արեւմտյան ներդրումային նախագծերից մեկն է: Ծրագիրը հետաձգվել է իր նախնական իրագործման ժամանակացույցից, եւ կարծես թե այս պահին դեռեւս առաջ չի շարժվել: Այժմ ծրագրի ո՞ր փուլում եք գտնվում:
- Ամուլսարի ծրագիրը, իսկապես, եզակի ներդրումային ծրագիր է Հայաստանում: Մենք ձգտում ենք այն պատշաճ կերպով իրականացնել, եւ ապահովել, որ ծրագիրը բոլոր առումներով լավ մշակված լինի՝ մինչ առաջ շարժվելը:  Այս ծրագիրը էական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տնտեսության ապագայի եւ տեղական համայնքների կենսամակարդակի վրա:
Վերջին երկու տարում մենք ստիպված եղանք փոխել կույտային տարրալվացման հարթակի տեղադիրքի նախագիծը՝ փոփոխվող օրենսդրությանը համաձայն: Սա անխուսափելիորեն ձգձգումներ առաջացրեց: Այժմ առաջընթաց կա: Անցյալ տարի Լիդիանի եւ կառավարության համատեղ աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում կույտային տարրալվացման հարթակի համար նոր տեղադիրք ընտրվեց՝ նոր օրենսդրության պահանջներին համապատասխան:
Ծրագիրը Հայաստանի համար զգալի հնարավորություններ է ապահովում: Մենք ներդնելու ենք մոտ $ 320 մլն: Ծրագրի մեկնարկից կկարողանանք ապահովել մոտ 1500 աշխատատեղ շինարարության ամենաակտիվ շրջանում, իսկ շահագործման առնվազն տասը տարիների ընթացքում նախատեսում ենք ունենալ մոտ 700 մշտական աշխատատեղ: Նախապատվությունը կտրվի տեղական համայնքների բնակիչներին: Այս ամենը տարածաշրջանի եւ երկրի համար տնտեսական առաջընթաց կերաշխավորի:
- Ամուլսարում կիրառվելիք կույտային տարրալվացման մեթոդը նոր եւ անծանոթ տեխնոլոգիա է Հայաստանում: Հնչում են բազմաթիվ մտահոգություններ: Որքա՞ն ով է անվտանգ հանքաքարի վերամշակման այս մեթոդը:
- Հայաստանում կիրառվող վերամշակման այլ մեթոդների եւ կույտային տարրալվացման միջեւ ամենակարեւոր տարբերությունը այն է, որ վերջինս պոչամբար չունի: Այն ժամանակակից, ամբողջությամբ փակ ցիկլով գործընթաց է՝ առանց արդյունաբերական արտահոսքի դեպի բնական միջավայր:
Երբ հանքը հասնում է իր արտադրողականության ավարտին եւ փակվում է, կույտային տարրալվացման հրապարակը (որն, ըստ էության, քարակույտ է) ջրով մաքրվում է, ծածկվում մշակահողով, վերականգնվում է բուսականությունը եւ այն դառնում է առանց մնացորդների անվտանգ, վերականգնված խոտածածկ բլուր:
Անցյալ տարի մենք տեղական համայնքների գյուղապետներին տարանք ԱՄՆ, որտեղ  նրանք տեսան կույտային տարրալվացմամբ աշխատող 4 հանք: Դրանք անվտանգ կերպով աշխատում էին համայնքներին կից:
Կարծում եմ, որ մենք մեր երկրում պետք է ունենանք ժամանակակից, ապահով հանքեր: Եթե դա հնարավոր է ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Նորվեգիայում կամ Շվեդիայում, ինչու՞ չենք կարող ունենալ նման հանքեր Հայաստանում:
- Ի՞նչ կպատասխանեիք այն մարդկանց, ովքեր կասկածում են, որ ընկերությունը  կկիրառի նույն բարձր չափանիշները Հայաստանում, որոնք որ կկիրառեր ավելի զարգացած երկրում:
- Կանադայում ցուցակված ընկերությունը, որն ունի Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կամ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի նման բաժնետերեր, պարտավորված է գործել բնապահպանական, սոցիալական, առողջության եւ անվտանգության ամենաբարձր չափանիշների համապատասխան, լինել թափանցիկ եւ հաշվետու: Նման բաժնետերերը իրենց բոլոր ներդրումների համար կիրառում են նույն չափանիշները, անկախ այն բանից, թե այդ ներդրումները որ երկրում են կատարվում:
Մենք խստորեն կպահպանենք Հայաստանի բոլոր օրենքները եւ կանենք ավելին՝ կիրառելով միջազգային լավագույն փորձը, ներառյալ՝ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կատարողականի չափանիշները, ապահովելու համար որ Ամուլսարը իսկապես լինի երկրի համար զգալի դրական արդյունքներ բերող ժամանակակից հանքի օրինակ:
- Դուք միշտ նշել եք, որ համայնքները աջակցում են ծրագիրն: Վերջերս, սակայն, Գնդեվազի բնակիչների անունից ծրագրի վերաբերյալ մտահոգություններով բողոք տարածվեց:
- Համայնքների հետ մեր աշխատանքը միշտ բաց եւ թափանցիկ է եղել, լսել ենք բոլոր հարցերն ու մտահոգությունները, տեղեկացրել ենք համայնքներին՝ ամսական համայնքային հանդիպումների միջոցով, Գնդեվազում հիմնել ենք տեղեկատվական կենտրոն: Վստահ ենք, որ համայնքներում մեծամասնությունը տեսնում է այն օգուտները, որ բերելու է ծրագիրը եւ վստահ է, որ Ամուլսարը լինելու է միջազգային մակարդակի հանքավայր, որը կառավարվելու է միջազգային լավագույն փորձի համապատասխան:
Ծրագիրը համայնքներին զգալի օգուտներ կբերի, իսկ տարիների ընթացքում կուտակվելիք տնտեսական արդյունքը հնարավոր է ապագայում ներդնել նաեւ այլ ոլորտներում՝ ապահովելով հետագա զարգացում: Մենք շարունակելու ենք ներգրավել համայնքներին մեր ծրագրերի կազմման մեջ եւ ամեն ինչ անելու ենք, որ բոլոր փաստերը պարզ եւ հստակ լինեն:
- Բողոքում գյուղացիները մտահոգություն էին հայտնել իրենց առողջության եւ բերքի վրա կույտային տարրալվացման եւ փոշու հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ: Ոմանք պնդում են, որ արդեն ազդեցություն են զգում:
- Ամուլսարը դեռեւս գործող հանք չէ: Բայց համայնքի մտահոգությունը բնական է եւ հասկանալի: Մենք հստակ պարտավորություն ենք ստանձնել շարունակել համագործակցել համայնքների հետ, ապահովելով տեղեկատվություն՝ ծրագրի բոլոր մանրամասները ճիշտ պատկերացնելու համար: Մենք տրամադրել ենք մի շարք անկախ բնապահպանական հետազոտությունների արդյունքներ, որոնք ցույց են տալիս, որ երբ հանքը սկսի աշխատել, փոշու արտադրությունը կկառավարվի միջազգային լավագույն չափանիշների համապատասխան եւ որեւէ ռիսկ չի պարունակի համայնքների համար:
Ես վստահ եմ, որ համայնքների առողջությունն ու անվտանգությունը որեւէ ազդեցություն չեն կրի: Աշխատանքի ողջ ընթացքում կիրականացվի շարունակական անկախ մոնիտորինգ, վերահսկելով մեր աշխատանքը, որպեսզի այն համայնքի բոլոր բնակիչների համար անվտանգ իրականացվի:
Հայաստանը իմ երկիրն է, ինձ համար մեր երկրի ապագան շատ կարեւոր է: Ես երկրաբան եմ եւ հավատացեք, տասնյակ ժամանակակից հանքեր եմ տեսել, օրինակ, Ավստրալիայում կամ ԱՄՆ-ում եւ վստահ եմ, որ Ամուլսարի նման հանքերը կարող են աշխատել միջազգային բարձր չափանիշներով:
- Մտահոգություններ կան մարդկանց գյուղատնտեսական հողերի, ծիրանի այգիների հետ կապված, որոնք ընկերությունը ուզում է գնել: Որքա՞ն հող է ընկերությունը գնելու կամ վարձակալելու:
- Գնդեվազի ծիրանի արտադրության մեծ մասը հանքի ապագա ենթակառուցվածքների տարածքից դուրս է, այնպես որ ծիրանի այգիների մեծ մասը կպահպանվի:
Այդուհանդերձ, այն հողատարածքում, որտեղ ծրագրվում է տեղադրել կույտային տարրալվացման հարթակը, մոտ 30 հեկտար նորատունկ ծիրանի այգի կա: Ծառերի մի մասը դեռեւս բերք չի տալիս: Մենք շատ նրբանկատորեն ենք վերաբերվում բոլոր հողատերերին՝ լիարժեք փոխհատուցում ապահովելու խնդրին: Բոլոր հողատերերին, որոնց հողը պետք է գնենք կամ վարձակալենք, լիարժեք փոխհատուցում կառաջարկվի՝ թափանցիկ եւ արդար գործընթացով: Մենք միջազգային եւ տեղական փորձագետների խումբ ենք ներգրավել հողի գնահատման, կենսակերպի եւ գյուղատնտեսական պոտենցիալի մանրակրկիտ ուսումնասիրության համար՝ բոլոր հնարավոր տարբերակները հաշվի առնելու նպատակով:
Գնդեվազում գործող չրանոցը
Լուսանկարը՝ Գեոթիմ
Վստահ ենք, որ հանքարդյունաբերությանը զուգահեռ կարելի է զարգացնել գյուղատնտեսությունը եւ արդեն իսկ համայնքներում իրականացրել ենք մի շարք գյուղատնտեսական ծրագրեր: Նոր ծրագրերից մեկը հենց Գնդեվազում անցյալ ամիս բացված ժամանակակից չրանոցն է, որպեսզի համայնքի բնակիչները ոչ միայն շարունակեն ծիրան մշակել, այլեւ բերքից հավելյալ արդյունք ստանան:
- Կա՞ն հանքարդյունաբերության եւ գյուղատնտեսության արդյունավետ համատեղման օրինակներ:
- Վստահ եմ, որ Հայաստանը կարող է դառնալ իր քաղաքացիների բարեկեցիկ կյանքի բոլոր պահանջները բավարարող երկիր եւ գիտեմ, որ դա հնարավոր է տնտեսության բոլոր ճյուղերի համատեղ աշխատանքի արդյունքում:
Աշխարհում ժամանակակից, անվտանգ հանքերի եւ գյուղատնտեսության, տուրիզմի կամ այլ ճյուղերի համատեղման շատ օրինակներ գիտեմ, որտեղ հարուստ գյուղատնտեսական հողատարածությունները՝ մեծ հանքարդյունաբերական ծրագրերի հարեւանությամբ են:
Բայց ես հասկանում եմ մտահոգությունները: Վստահ եմ, որ կարող ենք փարատել դրանք եւ համագործակցել բոլոր կողմերի հետ՝ ծրագիրը հաջողությամբ իրականացնելու համար: Համագործակցությունը շատ կարեւոր է այս ծրագիրը ճիշտ իրականացնելու համար, որպեսզի դրանից շահի տարածաշրջանը եւ երկիրը:

Hayk Aloyan: “Amulsar project is truly a unique investment project in Armenia”
- The Amulsar project is one of the most talked about new investment projects in Armenia. It’s one of the largest and one of the very few representing “western investment”. The project has been delayed from its initial implementation timeline and it doesn’t look to be moving forward. Where are you now with the project?
- The Amulsar project is truly a unique investment project in Armenia.  We are keen to get it right and ensure that all aspects of the investment have been fully considered as we move forward.  This is a project that will have a considerable impact on Armenia’s economic future, and on the livelihoods of the local community.
As you know, we had to change the heap leach facility location design twice during the last two years in response to changing laws and regulations. This has inevitably resulted in delays.  But we are moving forward.  Last year, as a result of the work of a joint Lydian and Government working group a new location for the Heap Leach facility was chosen which complies with the new regulations
The opportunities that this investment represents for Armenia are considerable.  We are investing around $ 320 million dollars.  When we start operations, we will be able to provide up to about 1500 jobs for during the peak construction stage.  We are planning on around 700 permanent jobs during at least 10 years of operations. Preference for hiring will be given to the local communities. It will mean continuing development for the region and the country.
- The Heap Leaching method that you are using for the mine will be a new technology in Armenia and there isn’t much knowledge and many concerns. How safe is this ore processing method?
- The most important difference between Heap Leaching and the other processing methods used in Armenia is that it does not produce a tailings dump; it is a modern, completely contained process with no industrial discharge into the natural environment.
When the mine reaches the end of its productive life and eventually closes the Heap Leach Facility (which is basically a pile of rock) is rinsed off, cleaned up, covered with top soil, revegetated and is a safe and reclaimed hill covered with soil and grass, with no toxic residuals, left behind.
Last year we took the mayors from the local community to the US where they saw 4 mines with heap leach facilities operating safely next to communities. I strongly believe that we can and should have modern, safe mines in our country. If it is possible elsewhere, like in the US, Canada, Norway or Sweden, why can’t we have it in Armenia?
- What would you say to those who are skeptical that your company will implement the same high standards in Armenia as it would in a more developed country?
- When you are a company listed in Canada, with institutional shareholders like the International Finance Corporation (IFC) and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) amongst your investors, you have to operate to the highest environmental, social, and health and safety standards as well as with transparency and accountability. These shareholders apply the same global standards to all of their investments, no matter where they are. We will strictly comply with all Armenian laws and regulations and go further by bringing in international best practice, including the IFC Performance Standards, to ensure that Amulsar project is an example of a truly modern mine with tangible benefits for the country.
- You have always emphasized that local communities support the project; however some of the residents of Gndevaz have recently expressed concerns in a complaint about the project.
- We have worked closely, openly and transparently with all the local communities and listened to all questions and concerns.  We have always kept everyone informed, through monthly community information meetings.  We have set up  an information center in Gndevaz. We strongly believe that the majority of the community see the strong benefits in this investment, and understand that it will be a world-class facility that will be operated in line with industry best practice.  It will have wider community benefits, and generate wealth that can be invested in other areas to support future economic development. We will continue to involve our local communities in our planning and ensure that the facts are clearly set out.
- According to the complaint the villagers are worried about the possible impact of dust and the heap leach process on their crops as well as on their health. They state they are already feeling the impact.
- The project hasn’t started yet.   But we understand the community’s natural concerns.  We are also clear about our obligation to continue to partner with them so that they have all the information they need to understand accurately the details of the project. We have already provided the results of a number of independent environmental studies.  These have proved that the dust produced during the mining operations will be managed according to international standards and will pose no risk.  I am absolutely confident that the health and safety of the communities will not be affected by the operation. Regular independent monitoring will take place to ensure that we are held to account and operate safely for all residents.
This is my country and I care about it its future. As a geologist I have seen dozens of modern mines in countries like Australia and the United States and I am convinced that mines like these can operate to the highest global standards.
- There are concerns about people’s lands that the company wants to buy as well as crops and apricot orchards. How much land does the company plan to buy or lease?
- Most of Gndevaz’s current apricot production comes from land that is not going to be part of our infrastructure, so most orchards will be able to continue producing.
However, the land we will need for building the Heap Leach Facility has about 30 hectares of newly planted apricot orchards.  The reality is that some are producing, some are not. We are sensitive to the need to properly compensate land owners and farmers.  All landowners who own orchards that are on land we need to buy or lease will be offered full compensation through a transparent and fair process. We have commissioned a group of international and local experts to conduct a set of detailed studies on land valuation, livelihoods and agriculture potential, looking at all possibilities.
Fruit drier in Gndevaz
Photo: Geoteam
We strongly believe that mining can co-exist with agriculture and have implemented a number of agricultural projects in the communities already. One of the latest projects is a modern fruit drier we established in Gndevaz so that the residents can not only continue to produce apricots but are also able to realize further value from them.
- Are there actually any examples of mining and agriculture successfully co-existing together?
- I believe that Armenia can develop into a country that can supports all its citizens’ aspirations to a better life.  And I know that working together, all sectors can deliver this.   There are many  examples of modern, safe mining operations that co-exist with agriculture, tourism and other industries. I have seen flourishing agricultural lands neighboring huge mining projects in many countries.
But I can understand the concerns.  I believe  that we can address these concerns, and work in partnership across Armenia to make this project a success.  Partnership will be the key in getting this done right for the benefit of the region and the country.