ԱՄՆ պետքարտուղարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հետ` այսօր Վիեննայում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԱՄՆ պետքարտուղարն այդ մասին ասել նոյեմբերի 18-ին Վաշինգթոնում` Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
«Վերջին 72 ժամերի ընթացքում ես զրուցել եմ նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի հետ: Շուտով կայանալու է նրանց հանդիպումը: Մենք կոչ ենք անում գործընթացն առաջ տանել ու կշարունակենք ներգրավված մնալ», - ասել է Ջոն Քերին:
Ահմեթ Դավութօղլուն իր հերթին ասել է, որ ԼՂ կարգավորման թեմայով Թուրքիան խորհրդատվություններ է անցկացնում ինչպես Մինսկի խմբի համանախագահների, այնպես էլ երկկողմ շփումների միջոցով:
«Հուսով ենք, որ այս սառեցված հակամարտությունը շուտով կավարտվի, խաղաղություն պարգեւելով ոչ միայն Կովկասում, այլեւ դրա սահմաններից դուրս: Ուրախ եմ, որ ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան համակարծիք են այս հարցում: Հուսով ենք, որ նախագահներ Սարգսյանի եւ Ալիեւի հանդիպումը արդյունավետ կլինի», - ասել է Ահմեթ Դավութօղլուն:

Госсекретарь США сообщил, что беседовал с президентами Армении и Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Джон Керри провел телефонные беседы с президентами Армении и Азербайджана накануне предстоящей сегодня в Вене встречи лидеров двух стран.
Как сообщает Медиамакс, Джон Керри сказал об этом 18 ноября на совместной пресс-конференции в Вашингтоне с министром иностранных дел Турции Ахметом Давутоглу.
«Я говорил с президентами Алиевым и Саргсяном в течение последних 72 часов. Скоро состоится их встреча. Мы призываем продвигать данный процесс и продолжим быть вовлеченными», - сказал госсекретарь США.
Глава МИД Турции, в свою очередь, отметил, что по вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта Анкара «ведет консультации посредством нескольких механизмов - сопредседателей Минской группы и двусторонних контактов».
«Мы надеемся, что этот замороженный конфликт скоро завершится, принеся мир не только на Кавказе, но за и его пределами. Я рад, что Турция и США смотрят на данный вопрос с единых позиций, и мы надеемся, что встреча президентов Саргсяна и Алиева окажется успешной», - сказал Ахмет Давутоглу.