ԱՄՆ պետքարտուղարը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հետ` այսօր Վիեննայում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԱՄՆ պետքարտուղարն այդ մասին ասել նոյեմբերի 18-ին Վաշինգթոնում` Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
«Վերջին 72 ժամերի ընթացքում ես զրուցել եմ նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի հետ: Շուտով կայանալու է նրանց հանդիպումը: Մենք կոչ ենք անում գործընթացն առաջ տանել ու կշարունակենք ներգրավված մնալ», - ասել է Ջոն Քերին:
Ահմեթ Դավութօղլուն իր հերթին ասել է, որ ԼՂ կարգավորման թեմայով Թուրքիան խորհրդատվություններ է անցկացնում ինչպես Մինսկի խմբի համանախագահների, այնպես էլ երկկողմ շփումների միջոցով:
«Հուսով ենք, որ այս սառեցված հակամարտությունը շուտով կավարտվի, խաղաղություն պարգեւելով ոչ միայն Կովկասում, այլեւ դրա սահմաններից դուրս: Ուրախ եմ, որ ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան համակարծիք են այս հարցում: Հուսով ենք, որ նախագահներ Սարգսյանի եւ Ալիեւի հանդիպումը արդյունավետ կլինի», - ասել է Ահմեթ Դավութօղլուն:

U.S. Secretary of State says he talked to Armenian and Azerbaijani Presidents - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State John Kerry held phone talks with Armenian and Azerbaijani Presidents ahead of the upcoming meeting of the leaders of the two countries due in Vienna today.
John Kerry said this addressing a joint press conference with the Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu in Washington on November 18, Mediamax reports.
“I talked with both President Aliyev and President Sargsian in the last 48 hours – or I guess the last 72, anyway – and they are meeting shortly. We are urging that process to move forward, and we will continue to be engaged in that”, said the U.S. Secretary of State.
In his turn, the Turkish FM noted that on Nagorno-Karabakh, “Ankara has been consulting through several mechanisms, co-chairs of Minsk Group and other bilateral consultations”.
“And we hope that this frozen conflict will be ending soon. And that will bring peace to Caucasia; that will bring peace to the region beyond Caucasia. Therefore, today I am happy to see that John and me and Turkey and the United States look to this issue from the same perspective, and we hope that this meeting between President Sargsyan and President Aliyev will be successful”, said Ahmet Davutoglu.