Աբխազիայում կրկին թերահավատ են երկաթուղու վերականգնման հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աբխազական կողմը դեռեւս չունի հաշվարկներ, որոնք կվկայեն Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման առեւտրային նպատակահարմարության մասին:
Այդ մասին Կոմերսանտի հետ հարցազրույցում ասել է Աբխազիայի արտաքին  գործերի նախարարի տեղակալ Իրակլի Խինտբան:
«Մի բան կարող եմ ասել` եթե երբեւէ որոշում կայացվի Ռուսաստանից Հայաստան երկաթուղու վերագործածման մասին, երկաթգծի աբխազական հատվածի քաղաքական եւ իրավական իրավասությանը վերաբերող ոչ մի հարց չի կարող շահարկման առարկա լինել: Սա Աբխազիայի երկաթուղին է, մեր պետության սեփականությունը, եւ այլ դիրքորոշում լինել չի կարող», - ասել է Իրակլի Խինտբան:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ս.թ. հունվարին Աբխազիայի նախագահ Ալեքսանդր Անկվաբն ասել էր, որ երկաթուղու ամբողջական վերականգնման համար «միլիարդավոր ներդրումներ» են անհրաժեշտ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Աբխազիան հետաքրքրված է այդ հարցի լուծմամբ, նա ասել էր.
«ԽՍՀՄ ժամանակ Անդրկովկասյան երկաթուղու մեր հատվածով անցնում էր Անդրկովկասի համար նախատեսվող բեռների 13-15%-ը: Բավական ծանրաբեռնված հատված էր: Իսկ ի՞նչ է հիմա՝ դժվարանում եմ ասել: Մասնագետները պետք է հաշվարկեն, թե դրանից աբխազական կողմը օգուտ կունենա, թե՞ ոչ: Առայժմ ամեն ինչ չափազանց մշուշոտ է: Ծախսերն ահռելի են», - ասել է Անկվաբը:
Նա նշել է, որ բավարար վիճակում է գտնվում միայն Փսոու-Սուխում երկաթգծի հատվածը:
«Օչամչիրայից հետո ընդհանրապես ոչինչ չկա: Այդպիսով, ամբողջական երկաթուղի ունենալու համար անհրաժեշտ են բազմամիլիարդանոց ներդրումներ», - ասել էր Աբխազիայի նախագահը:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հունվարին հայտարարել էր, որ Աբխազիայի տարածքով երկաթգծի վերականգնումը Ռուսաստանի շահերից է բխում եւ այդ հարցի առաջադրումն առանց դեօկուպացիայի համատեքստի «հանցավոր, հակապետական եւ հակավրացական գործողություն է»:
Վրաստանի նախագահն այդ մասին ասել էր, մեկնաբանելով հունվարի Երեւանում վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի արված հայտարարությունը:
Միխայիլ Սահակաշվիլին ասել էր, որ «այդ հայտարարությունը մի քանի տարրեր է պարունակում եւ դրանք բոլորն էլ շատ մտահոգիչ են»: «Առաջին հերթին, այդ հայտարարությունն ընդհանրապես հաշվի չի առնում Վրաստանի քաղաքական եւ աշխարհաքաղաքական ռազմավարական շահերը», - նշել էր Սահակաշվիլին:
Նրա խոսքերով, Բաքու-Ախալքալաք-Կարս երկաթուղային գծի շահագործումից հետո, որը կմիացնի Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ Վրաստանի միջոցով, Վրաստանի համար Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության բացման ոչ մի անհրաժեշտություն չի լինի:
Սահակաշվիլիի խոսքերով, Բաքու-Ախալքալաք-Կարս երկաթգիծը կմիացնի Ասիան Եվրոպայի հետ, եւ կմրցի Ռուսաստանյան Տրանսսիբիրյան երկաթուղու հետ:
«Բնական է, որ մենք Հայաստանի հետ լավ հարաբերություններ ենք ցանկանում,  մենք շատ բան ենք արել հայկական բեռնափոխադրումներին ճանապարհ տալու համար», - ասել էր նա` հավելելով, որ Վերին Լարսի սահմանային անցակետի բացումը ծառայում էր հենց այդ նպատակին: «Հայաստանի մեկուսացումը երբեք Վրաստանի շահերից չի բխել, եւ մենք երբեք դրան չենք աջակցել: Սակայն, մի բան է լավ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, եւ մեկ այլ բան` օկուպանտի ռազմավարական ծրագրերի իրագործումը», - ասել էր Սահակաշվիլին:
Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին Երեւանում ասել էր, որ Աբխազիայի տարածքով  երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ուղղակիորեն կապված է վրաց-ռուսաստանյան հարաբերությունների կարգավորման հետ: Նա հավելել էր, որ վրացական կողմը հետաքրքրված է երկաթուղու աբխազական հատվածի աշխատանքի շուտափույթ վերականգնման մեջ:

В Абхазии по-прежнему сомневаются в целесообразности восстановления железнодорожного сообщения между Россией и Арменией - Mediamax.am
3567 просмотров
В Абхазии по-прежнему сомневаются в целесообразности восстановления железнодорожного сообщения между Россией и Арменией
Ереван/Медиамакс/. У абхазской стороны пока нет расчетов, чтобы однозначно заявлять о коммерческой целесообразности проекта по восстановлению железнодорожного сообщения между Россией и Арменией.
Об этом в интервью Коммерсантъ сказал заместитель министра иностранных дел Абхазии Ираклий Хинтба.
«Одно могу сказать сразу: если и будет когда-нибудь принято решение об эксплуатации железнодорожного пути из России в Армению, никакие вопросы относительно политической и правовой юрисдикции абхазского участка железной дороги не могут быть объектами для спекуляций. Это абхазская железная дорога, собственность нашего государства, и другой позиции здесь быть не может», - сказал Ираклий Хинтба.
Медиамакс напоминает, что в январе этого года президент Абхазии Александр Анкваб  назвал «туманной» перспективу восстановления железнодорожного сообщения. Он заявил, что для полноценной реабилитации Абхазской железной дороги нужны «многомиллиардные инвестиции». Отвечая на вопрос о том, насколько интересно для самой Абхазии решение этого вопроса, Анкваб говорил:
«По нашему участку Закавказской железной дороги проходило 13-15% всех грузов, которые шли в Закавказье и из него. Это была достаточно загруженная ветка. Что сейчас - я затрудняюсь сказать. Специалисты должны подсчитать, что будет иметь абхазская сторона от этого, стоит ли игра свеч? Пока все крайне туманно. Затраты огромные», - сказал Анкваб.
Он отметил, что в удовлетворительном состоянии находится только участок железной дороги Псоу-Сухуми. «Все остальное до Очамчыры - условно. После Очамчыры вообще ничего нет. И для того, чтобы была полноценная железная дорога, нужны многомиллиардные вложения», - сказал президент Абхазии.
Президент Грузии Михаил Саакашвили заявил 17 января, что восстановление железнодорожного сообщения через Абхазию входит в интересы России, и выдвижение этого вопроса без контекста деоккупации является «преступным, антигосударственным, антигрузинским» актом.
Президент Грузии сказал об этом, комментируя заявление премьер-министра Бидзины Иванишвили, сделанное в Ереване 17 января. Михаил Саакашвили сказал, что «это заявление содержит несколько элементов и все они очень тревожны». «В первую очередь, это заявление совершенно не учитывает геополитические и политические стратегические интересы Грузии», - заявил Саакашвили.
По его словам, после ввода в действие новой железнодорожной линии Баку-Ахалкалаки-Карс, который свяжет Азербайджан с Турцией через Грузию, для Грузии не будет никакой необходимости в открытии сообщения через Абхазию.
По словам Саакашвили, железнодорожная линия Баку-Ахалкалаки-Карс свяжет Азию с Европой, и будет конкурировать с российской Транссибирской железной дорогой.
«Мы, естественно, хотим хороших отношений с Арменией, мы многое сделали для того, чтобы пропускать армянские грузы», - заявил он и добавил, что открытие пограничного КПП Верхний Ларс служило именно этой цели. «Изоляция Армении не входила в интересы Грузии никогда, и мы никогда этого не поддерживали. Но, одно дело - хорошие отношения с Арменией, и другое дело - выполнение стратегических планов оккупанта», - говорил Саакашвили.
Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили сказал 17 января в Ереване, что восстановление железнодорожного сообщения по территории Абхазии напрямую связано с урегулированием грузино-российских отношений. Он отметил, что грузинская сторона заинтересована в скорейшем решении возобновлении работы абхазского участка железной дороги.