Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին կոչ է արել չմիջամտել Հայաստանի ներքին գործերին։
«Հպանցիկ հասցրեցի ծանոթանալ իմ սիրելի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանությանը։ Պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը ճիշտ եւ ամբողջական չէ: Եթե չեմ սխալվում, նա օգտագործել է «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ» ձեւակերպումը։
Պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը. Հայաստանում չկա իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ։ Այն, ինչ նկատի ունի պարոն Լավրովը, հավանաբար վերաբերում է եկեղեցական մի քանի գործչի կողմից քաղաքականությանը խառնվելուն եւ ապօրինի հեղաշրջման փորձերին մասնակցելուն կամ նախաձեռնելուն։ Սա իրավական պրոցես է եւ սա Հայաստանի ներքին գործն է։ Պարոն Լավրովն ավելի լավ է չխառնվի ՀՀ ներքին գործերին եւ ներքին քաղաքականությանը։
ՌԴ եւ՛ պաշտոնյաները, եւ՛ խորհրդարանականները, եւ՛ մեդիա փորձագետները պետք է մեծ հարգանքով վերաբերվեն ՀՀ ինքնիշխանությանը եւ այլեւս երբեք իրենց թույլ չտան խառնվել մեր ներքին գործերին»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

Mirzoyan urges Lavrov to “never interfere in Armenia’s internal affairs again” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has called on Russian Foreign Minister Sergey Lavrov not to interfere in Armenia’s internal affairs.
“I briefly got familiarized with the comment made by my dear colleague Sergey Lavrov. Mr. Lavrov’s information is not correct and complete. If I am not mistaken, he used the phrase “the attack of the authorities on the Church.”
Lavrov: Attacks on churches in Armenia raise concerns
Mr. Lavrov’s information does not correspond to reality. There is no attack of the authorities against the church in Armenia. What Mr. Lavrov likely refers to are instances where certain clergy have interfered in politics and taken part in and initiated illegal coup attempts. These are legal proceedings, and are Armenia’s internal affairs. It would be best for Mr. Lavrov not to interfere in Armenia’s domestic matters and political processes.
Russian officials, parliamentarians, and media experts should treat the sovereignty of the Republic of Armenia with utmost respect and never again allow themselves to interfere in our internal affairs,” Ararat Mirzoyan stated.