ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը համոզված է՝ խաղաղության համաձայնագիրը կայունություն կապահովի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը:
«Երկուստեք կարեւորվել է «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցումը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Մագդալենա Գրոնոն կարեւորել է համաձայնագրի ստորագրումը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ԵՄ օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող հարցերին, ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Специальный представитель ЕС убеждена, что мирное соглашение обеспечит стабильность - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Магдалена Гроно обсудили мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
«Обе стороны подчеркнули важность согласования проекта соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном». Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность правительства Армении мирной повестке.
Магдалена Гроно подчеркнула важность подписания соглашения и выразила уверенность, что оно будет способствовать обеспечению долгосрочного мира и стабильности в регионе.
«Стороны обсудили вопросы, связанные с дальнейшим развитием отношений Армения-ЕС и эффективной реализацией демократических реформ, реализуемых в нашей стране при содействии ЕС»,- говорится в сообщении правительства.