ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը համոզված է՝ խաղաղության համաձայնագիրը կայունություն կապահովի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոն քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը:
«Երկուստեք կարեւորվել է «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցումը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Մագդալենա Գրոնոն կարեւորել է համաձայնագրի ստորագրումը եւ համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ԵՄ օժանդակությամբ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող հարցերին, ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Magdalena Grono discussed the Armenia-Azerbaijan peace process.
“Both sides emphasized the importance of agreeing on the draft agreement “On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan.” Prime Minister Pashinyan emphasized the Armenian government’s commitment to the peace agenda.
Magdalena Grono stressed the importance of signing the agreement, expressing confidence that it will contribute to ensuring long-term peace and stability in the region.
The parties also discussed issues related to the further development of Armenia-EU relations and the effective implementation of democratic reforms in Armenia with the assistance of the EU, the government’s press office said in a news release.