Nordic-Baltic Eight-ի խորհրդարանների ղեկավարաներին ընդունել է Հայաստանի վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահներն ու փոխնախագահները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
«Հյուսիսային Եվրոպայի եւ Բալթյան երկրների խորհրդարանների բարձր ներկայացուցիչներն աջակցություն են հայտնել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության զարգացմանը եւ նշել իրենց երկրների պատրաստակամությունը՝ օժանդակելու ՀՀ-ում հետագա բարեփոխումների իրականացմանն ու ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Եվրոպացի խորհրդարանականներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին եւ դրա սկզբունքներին, ինչպես նաեւ խաղաղությանը միտված հայկական կողմի ջանքերին»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:
«Միասին հանուն խաղաղության եւ ժողովրդավարության» թեմայով այսօր կայանալիք պանելային քննարկմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստանում են՝ Էստոնիայի Ռիիկոգուի նախագահ Լաուրի Հուսարը, Լատվիայի Սայեմայի խոսնակ Դաիգա Միերինյան, Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոն, Նորվեգիայի Ստորթինգի նախագահ Մասուդ Ղարահխանին, Դանիայի Ֆոլկետինգի երրորդ փոխխոսնակ Կարստեն Հոնգեն, Լիտվայի Սեյմասի առաջին փոխխոսնակ Յուոզաս Օլեկասը եւ Շվեդիայի Ռիկսդագի առաջին փոխխոսնակ Քենեթ Ֆորսլունդը:

Armenia’s premier receives heads of parliaments of the Nordic-Baltic Eight - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and the presidents and vice-speakers of the parliaments of the Nordic-Baltic Eight cooperation format discussed the Armenia-Azerbaijan peace process and issues related to unblocking regional transport communications.
“High representatives of the parliaments of Northern Europe and the Baltic countries expressed support for the development of Armenia-EU cooperation and expressed the readiness of their countries to assist in the implementation of further reforms and the strengthening of democracy in Armenia.
The European parliamentarians expressed their support for the Armenian Government’s “Crossroads of Peace” project and its principles, as well as the Armenian side’s efforts towards peace,” the government’s press office said in a news release.
The President of the Riigikogu of Estonia Lauri Hussar, the Speaker of the Saeima of Latvia Daiga Mierina, the Speaker of the Eduskunta of Finland Jussi Halla-Aho, the President of the Storting of Norway Masud Gharahkhani, the Third Deputy Speaker of the Folketing of Denmark Karsten Hønge, the First Deputy Speaker of the Saeimas of Lithuania Juozas Olekas, and the First Deputy Speaker of the Riksdag of Sweden Kenneth Forslund are in Armenia to participate in in the panel discussion “Together for Peace and Democracy.”