Nordic-Baltic Eight-ի խորհրդարանների ղեկավարաներին ընդունել է Հայաստանի վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ համագործակցության ձեւաչափի (Nordic-Baltic Eight) խորհրդարանների նախագահներն ու փոխնախագահները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը, տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:
«Հյուսիսային Եվրոպայի եւ Բալթյան երկրների խորհրդարանների բարձր ներկայացուցիչներն աջակցություն են հայտնել ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության զարգացմանը եւ նշել իրենց երկրների պատրաստակամությունը՝ օժանդակելու ՀՀ-ում հետագա բարեփոխումների իրականացմանն ու ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Եվրոպացի խորհրդարանականներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին եւ դրա սկզբունքներին, ինչպես նաեւ խաղաղությանը միտված հայկական կողմի ջանքերին»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:
«Միասին հանուն խաղաղության եւ ժողովրդավարության» թեմայով այսօր կայանալիք պանելային քննարկմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստանում են՝ Էստոնիայի Ռիիկոգուի նախագահ Լաուրի Հուսարը, Լատվիայի Սայեմայի խոսնակ Դաիգա Միերինյան, Ֆինլանդիայի Էդուսկունտայի խոսնակ Յուսսի Հալլա-Ահոն, Նորվեգիայի Ստորթինգի նախագահ Մասուդ Ղարահխանին, Դանիայի Ֆոլկետինգի երրորդ փոխխոսնակ Կարստեն Հոնգեն, Լիտվայի Սեյմասի առաջին փոխխոսնակ Յուոզաս Օլեկասը եւ Շվեդիայի Ռիկսդագի առաջին փոխխոսնակ Քենեթ Ֆորսլունդը:

Премьер-министр Армении принял глав парламентов стран Nordic-Baltic Eight - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян и спикеры и вице-спикеры парламентов стран-членов формата сотрудничества «Северо-Балтийская восьмерка» (Nordic-Baltic Eight) обсудили процесс мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном, а также вопросы, связанные с возможностями разблокирования региональных транспортных коммуникаций.
«Руководители парламентов стран Северной Европы и Балтии выразили поддержку развитию сотрудничества Армения-ЕС и отметили готовность своих стран содействовать реализации дальнейших реформ и укреплению демократии в Армении».
Европейские парламентарии выразили свою поддержку проекту правительства Армении «Перекресток мира» и его принципам, а также усилиям армянской стороны по достижению мира»,- говорится в сообщении пресс-службы правительства.
Для участия в сегодняшней панельной дискуссии на тему «Вместе за мир и демократию» в Армению прибыли: председатель Рийгикогу Эстонии Лаури Хуссар, спикер Сейма Латвии Дайга Миериня, спикер Эдускунта Финляндии Юсси Халла-ахо, председатель Стортинга Норвегии Масуд Гараххани, третий вице-спикер Фолькетинга Дании Карстен Хёнге, первый заместитель председателя Сейма Литвы Юозас Олекас и первый заместитель председателя Риксдага Швеции Кеннет Форслунд.