Ալիեւը մեծ հույսեր է կապում Թրամփի նախագահության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Դոնալդ Թրամփի նախագահության շրջանում «մենք կկարողանանք Միացյալ Նահանգների եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական մակարդակի»։
«Թրամփն իշխանության է գալիս բոլորովին նոր օրակարգով։ Նրա առաջին ժամկետի շրջանում ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում որեւէ խնդիր չէր եղել։ Ընդհակառակը, հարաբերությունները շատ դրական էին, և մենք առաջընթաց էինք գրանցել շատ ոլորտներում:
Բայդենի վարչակազմի հիմնական սխալն այն էր, որ նրանք ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունները դարձրեցին ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների զոհը։ Երկրորդը՝ նրանք անարդար դիրքորոշում դրսեւորեցին Ադրբեջանի նկատմամբ, հատկապես Ղարաբաղի հարցում։ Ես ԱՄՆ ներկայացուցիչներին բազմիցս ասել եմ՝ դուք երկու ձեռքով պաշտպանում եք Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, տրամադրում եք զենք եւ միլիարդավոր դոլարներ։ Մենք վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ եք ուզում մեզ պատժել։ Պատասխան չկար։ Իսկ պատասխանը պարզ է՝ երկակի ստանդարտներ»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Խոսելով Եվրամիության հետ Ադրբեջանի հարաբերությունների ապագայի մասին՝ Ալիեւն ասել է, որ «նախորդ տարին հիասթափությունների տարի էր, քանի որ Եվրամիությունը միանշանակ բռնեց Հայաստանի կողմը»։ Ադրբեջանի նախագահը հիշատակել է նաեւ ԵՄ նախկին Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի «կործանարար դերի» մասին։
«Ես չգիտեմ, թե ինչ կլինի հետո։ Հանձնաժողովը նոր է, չնայած որոշ կերպարները հին են։ Եթե նոր Եվրահանձնաժողովի վերաբերմունքը մեր նկատմամբ լինի նորմալ ու կառուցողական, կարծում եմ՝ կկարողանանք կառուցողական համագործակցության վերադառնալ։ Եթե այսպես կոչված Խաղաղության հիմնադրամի միջոցով Հայաստանը զենքով հագեցնելու գործընթացը շարունակվի, մենք համարժեք գործողությունների կդիմենք»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев возлагает большие надежды на Трампа - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что c приходом к власти Дональда Трампа мы «сможем поднять отношения между США и Азербайджаном на стратегический уровень».
«Трамп приходит к власти с совершенно новой повесткой. В течение первого срока его правления в отношениях США и Азербайджана не было вопросов. Напротив, отношения были очень положительными, и нам удалось добиться прогресса во многих областях.
Основная ошибка администрации Байдена по отношению к Азербайджану заключалась в том, что она превратила отношения США и Азербайджана в жертву отношений США и Армении. Во-вторых, они продемонстрировали несправедливую позицию по отношению к Азербайджану, особенно по вопросу Карабаха. Я многократно говорил представителям США: вы поддерживаете территориальную целостность Украины обеими руками, вы предоставляете оружие и миллиарды долларов. Мы восстановили свою территориальную целостность, почему вы хотите нас наказать? Ответа не было. Ответ ясен: это двойные стандарты», - заявил Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
Говоря о будущем отношений Азербайджана с Европейским Союзом, Алиев сказал, что «прошедший год был годом разочарований, ротому что именно в прошлом году Европейский Союз однозначно встал на сторону Армении». Президент Азербайджана заявил также о «разрушительной роли» бывшего Верховного представителя по иностранным делам ЕС Жозепа Борреля.
«Что будет дальше, я не знаю. Комиссия новая, хотя некоторые персонажи старые. Если отношение к нам новой Европейской Коммсссии будет нормальным и конструктивным, думаю, мы сможем вернуться к конструктивному сотрудничества. Если продолжится процесс насыщения Армении оружием через так называемый Фонд мира, с нашей стороны последуют адекватные действия», - заявил президент Азербайджана.