Ալիեւը մեծ հույսեր է կապում Թրամփի նախագահության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ Դոնալդ Թրամփի նախագահության շրջանում «մենք կկարողանանք Միացյալ Նահանգների եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները բարձրացնել ռազմավարական մակարդակի»։
«Թրամփն իշխանության է գալիս բոլորովին նոր օրակարգով։ Նրա առաջին ժամկետի շրջանում ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերություններում որեւէ խնդիր չէր եղել։ Ընդհակառակը, հարաբերությունները շատ դրական էին, և մենք առաջընթաց էինք գրանցել շատ ոլորտներում:
Բայդենի վարչակազմի հիմնական սխալն այն էր, որ նրանք ԱՄՆ-Ադրբեջան հարաբերությունները դարձրեցին ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունների զոհը։ Երկրորդը՝ նրանք անարդար դիրքորոշում դրսեւորեցին Ադրբեջանի նկատմամբ, հատկապես Ղարաբաղի հարցում։ Ես ԱՄՆ ներկայացուցիչներին բազմիցս ասել եմ՝ դուք երկու ձեռքով պաշտպանում եք Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, տրամադրում եք զենք եւ միլիարդավոր դոլարներ։ Մենք վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը, ինչո՞ւ եք ուզում մեզ պատժել։ Պատասխան չկար։ Իսկ պատասխանը պարզ է՝ երկակի ստանդարտներ»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Խոսելով Եվրամիության հետ Ադրբեջանի հարաբերությունների ապագայի մասին՝ Ալիեւն ասել է, որ «նախորդ տարին հիասթափությունների տարի էր, քանի որ Եվրամիությունը միանշանակ բռնեց Հայաստանի կողմը»։ Ադրբեջանի նախագահը հիշատակել է նաեւ ԵՄ նախկին Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի «կործանարար դերի» մասին։
«Ես չգիտեմ, թե ինչ կլինի հետո։ Հանձնաժողովը նոր է, չնայած որոշ կերպարները հին են։ Եթե նոր Եվրահանձնաժողովի վերաբերմունքը մեր նկատմամբ լինի նորմալ ու կառուցողական, կարծում եմ՝ կկարողանանք կառուցողական համագործակցության վերադառնալ։ Եթե այսպես կոչված Խաղաղության հիմնադրամի միջոցով Հայաստանը զենքով հագեցնելու գործընթացը շարունակվի, մենք համարժեք գործողությունների կդիմենք»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev has high hopes for Trump - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that with Donald Trump coming to power we “will be able to elevate US-Azerbaijani relations to a strategic level.”
“Trump comes to power with a completely new agenda, and during his first term, there was no issue in U.S.-Azerbaijan relations. On the contrary, the relations were very positive, and we were able to make progress in many areas.
The main mistake of the Biden administration regarding Azerbaijan was that it turned U.S.-Azerbaijan relations into a casualty of U.S.-Armenia relations. Secondly, they demonstrated an unfair stance towards Azerbaijan, particularly regarding the Karabakh issue. I have repeatedly told American representatives: you support Ukraine’s territorial integrity with both hands, you provide weapons and billions of dollars. We have restored our territorial integrity, why do you want to punish us? And there was no response. The answer is clear: it is double standards,” Aliyev stated in an interview with Azerbaijani TV channels.
Speaking about the future of Azerbaijan’s relations with the European Union, Aliyev said that “last year was a year full of disappointments, because it was last year that the European Union unequivocally took Armenia’s side.” The Azerbaijani president also spoke about the “destructive role” of former EU High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell.
“What happens next, I don’t know. The commission is new, although some characters are old. But still it is a new commission and what attitude to Azerbaijan and its national interests it will have, the same attitude will be to them. If it is normal and constructive, I think we will be able to return to a constructive direction. If there is a continuation of the process of stuffing Armenia with arms through the so-called Peace Foundation, there will be adequate actions from our side,” the Azerbaijani president stated.