Օվերչուկ. Հայաստանի քաղաքական վեկտորն ավելի ու ավելի է թեքվում դեպի Արեւմուտք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր ասել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ) եւ Եվրամիությունը (ԵՄ) անհամատեղելի են:
«Խոսելով Հայաստանի մասին՝ անհնար է, սխալ կլինի, ինչպես ասում են, աչք փակել այն փաստի վրա, որ այս երկրի քաղաքական վեկտորն ավելի ու ավելի է թեքվում դեպի Արեւմուտք:
Պետք է գիտակցել՝ ԵՄ-ն եւ ԵԱՏՄ-ն անհամատեղելի են, այն օգուտները, որ ինչ-որ երկիր ստանում է Ռուսաստանի հետ մերձեցումից, պետք է ընկալել որպես վճար, որը տալիս ենք մեր անվտանգության եւ ռազմավարական խորության համար։ Հետեւաբար, ինչ-որ արտատարածաշրջանային խաղացողների մուտքն այնտեղ, իհարկե, հետեւանքներ կունենա»,- «Պրիմակովյան ընթերցումներ» միջազգային գիտափորձագիտական 10-րդ համաժողովի ժամանակ ասել է ՌԴ փոխվարչապետը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է «կայուն Հայաստանով, լավ առեւտրային հարաբերություններով, լավ եղբայրական հարաբերություններով»:

Overchuk: Armenia’s political vector turns more and more towards the West - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said today that the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union (EU) are incompatible.
“Speaking about Armenia, it is impossible, it would be wrong, as they say, to turn a blind eye to the fact that the political vector of this country is turning more and more towards the West.
It is necessary to realize that the EU and EAEU are incompatible, the benefits that a country receives from rapprochement with Russia should be perceived as the payment we give for our security and strategic depth. Therefore, the entry of some non-regional players there will of course have consequences,” said the Russian deputy premier at the 10th International Scientific and Expert Forum “Primakov Readings.”