Օ’Բրայենը կայցելի Երեւան երկկողմ կապերի «զգալի առաջընթացը» գնահատելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը հունիսի 10-ից 12-ը կայցելի Հայաստան։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտից հայտնում են, որ Օ'Բրայենւ նախագահությամբ կկայանա հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում հանդիպումը՝ «երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում ձեռք բերված նշանակալի առաջընթացը եւ հետագա քայլերը քննարկելու համար»:
«Պետքարտուղարի օգնականը կհանդիպի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն եւ պատվաբեր խաղաղության համաձայնագրի առաջընթացին, ներառյալ Ալմա-Աթայի հռչակագրի օգտագործումը որպես սահմանների սահմանազատման հիմք», - ասված է ամերիկյան կողմի հաղորդագրության մեջ:

О’Брайен посетит Армению для оценки «значительного прогресса» в двусторонних отношениях - Mediamax.am
3979 просмотров
О’Брайен посетит Армению для оценки «значительного прогресса» в двусторонних отношениях
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О’Брайен посетит Армению 10-12 июня.
Госдепартамент США сообщает, что под руководством О’Брайена состоится встреча в рамках стратегического диалога между США и Арменией для рассмотрения «значительного прогресса, достигнутого в углублении двусторонних отношений и обсуждения следующих шагов».
«Помощник госсекретаря встретится с высокопоставленными официальными лицами чиновниками, чтобы обсудить поддержку США прогресса в достижении прочного и достойного мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, включая использование Алма-Атинской декларации в качестве основы для делимитации границы», - говорится в сообщении американской стороны.