Օ’Բրայենը կայցելի Երեւան երկկողմ կապերի «զգալի առաջընթացը» գնահատելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը հունիսի 10-ից 12-ը կայցելի Հայաստան։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտից հայտնում են, որ Օ'Բրայենւ նախագահությամբ կկայանա հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակներում հանդիպումը՝ «երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում ձեռք բերված նշանակալի առաջընթացը եւ հետագա քայլերը քննարկելու համար»:
«Պետքարտուղարի օգնականը կհանդիպի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն եւ պատվաբեր խաղաղության համաձայնագրի առաջընթացին, ներառյալ Ալմա-Աթայի հռչակագրի օգտագործումը որպես սահմանների սահմանազատման հիմք», - ասված է ամերիկյան կողմի հաղորդագրության մեջ:

U.S. Senior official will visit Armenia “to review the significant progress made in deepening bilateral relations” - Mediamax.am
3980 views
U.S. Senior official will visit Armenia “to review the significant progress made in deepening bilateral relations”
Yerevan /Mediamax/. U.S. Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs James O’Brien will travel to Armenia June 10-12, 2024.
U.S. Department of State informs that James O’Brien “will lead the U.S.-Armenia Strategic Dialogue Capstone meeting to review the significant progress made in deepening bilateral relations and discuss next steps”.
“Assistant Secretary will meet with senior government officials to discuss U.S. support for progress on a durable and dignified peace agreement between Armenia and Azerbaijan, including the use of the Alma Ata declaration as a basis for border delimitation”, U.S. Department of State informs.