Երեւան. Ալիեւի խոսույթը «տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանը չունի տարածքային պահանջներ իր որեւէ հարեւանից, այդ թվում` Ադրբեջանից»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններին եւ նշել.
«ՀՀ Սահմանադրությունը եւ նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, եւ դրա շուրջ դեռեւս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Միաժամանակ համարում ենք, որ նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը եւ կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցվող Խաղաղության համաձայնագիրը հստակորեն ամրագրում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ տարածքային պահանջներ չունեն միմյանց նկատմամբ:
Խաղաղության համաձայնագրի նախագծում համաձայնեցված դրույթ կա նաեւ այն մասին, որ կողմերից որեւէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար: Համաձայնագրի ստորագրումը եւ ներպետական ընթացակարգերով վավերացումը վերջնականորեն կամրագրեն այս սկզբունքները:
Ըստ այդմ, համարում ենք, որ կողմերի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ամենահստակ եւ ուղիղ ճանապարհը հենց Համաձայնագրի ստորագրումն է, որով երկարաժամկետ խաղաղության էջ կբացվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության համաձայնագիրը բավականաչափ հասունացած է ստորագրման համար, եւ հայկական կողմն արտահայտում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական եւ ինտենսիվ աշխատել՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում այն ամբողջացնելու եւ ստորագրելու ուղղությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:

Ереван: Выступление Алиева «торпедирует мирный процесс» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Армении заявил сегодня, что «Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседей, в том числе к Азербайджану».
В своем заявлении МИД сослался на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева и отметил:
«Конституция Республики Армения и поправки к ней являются нашим внутренним делом, и мы рассматриваем начавшиеся в 2018 году попытки официального Баку вмешаться во внутриармянские дискуссии как грубое вмешательство во внутренние дела нашей страны.
В то же время, мы считаем, что подобный подход торпедируют мирный процесс и ставит под сомнение искренность руководства Азербайджана в достижении мира.
Мирный договор, заключенный между Арменией и Азербайджаном, четко устанавливает, что стороны признают территориальную целостность друг друга и не имеют друг к другу территориальных претензий.
В проекте мирного договора есть также согласованное положение, согласно которому ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство за невыполнение обязательств, принятых мирным договором. Подписание договора и его ратификация в соответствии с внутренними процедурами окончательно закрепят эти принципы.
Соответственно, мы считаем, что наиболее ясным и прямым путем разрешения всех беспокойств сторон является подписание договора, которое откроет страницу долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном.
Мирный договор между Арменией и Азербайджаном достаточно созрел для подписания, и армянская сторона выражает готовность конструктивно и интенсивно работать, чтобы завершить и подписать его в течение следующего месяца», - говорится в сообщении.