Երեւան. Ալիեւի խոսույթը «տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստանը չունի տարածքային պահանջներ իր որեւէ հարեւանից, այդ թվում` Ադրբեջանից»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններին եւ նշել.
«ՀՀ Սահմանադրությունը եւ նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, եւ դրա շուրջ դեռեւս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Միաժամանակ համարում ենք, որ նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը եւ կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցվող Խաղաղության համաձայնագիրը հստակորեն ամրագրում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ տարածքային պահանջներ չունեն միմյանց նկատմամբ:
Խաղաղության համաձայնագրի նախագծում համաձայնեցված դրույթ կա նաեւ այն մասին, որ կողմերից որեւէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար: Համաձայնագրի ստորագրումը եւ ներպետական ընթացակարգերով վավերացումը վերջնականորեն կամրագրեն այս սկզբունքները:
Ըստ այդմ, համարում ենք, որ կողմերի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ամենահստակ եւ ուղիղ ճանապարհը հենց Համաձայնագրի ստորագրումն է, որով երկարաժամկետ խաղաղության էջ կբացվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության համաձայնագիրը բավականաչափ հասունացած է ստորագրման համար, եւ հայկական կողմն արտահայտում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական եւ ինտենսիվ աշխատել՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում այն ամբողջացնելու եւ ստորագրելու ուղղությամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:

The Ministry issued a statement in response to the remarks of the Azerbaijani President Ilham Aliyev:
“The Constitution of the Republic of Armenia and its amendments, the domestic discussions on which started back in 2018, are the internal affairs of the Republic of Armenia, and we consider the official Baku’s attempts to interfere in the discussions, as a gross interference in the internal affairs of our country.
At the same time, we consider that such remarks torpedo the peace process and cast doubt on the sincerity of Azerbaijan’s leadership in achieving peace.
The peace agreement negotiated between Armenia and Azerbaijan clearly establishes that the parties recognize each other’s territorial integrity and have no territorial claims against each other.
There is also an agreed provision in the draft peace treaty, according to which, none of the parties can refer to its domestic legislation not to fulfill the obligations assumed by the peace agreement. The signing of the agreement and the ratification by domestic procedures will finally enshrine these principles.
Accordingly, we consider that the most clear and direct way to resolve all the concerns of the parties is the signing of the agreement, which will open a page of long-term peace between Armenia and Azerbaijan.
The peace agreement between Armenia and Azerbaijan is mature enough to be signed, and the Armenian side expresses its willingness to work constructively and intensively to complete and sign it within the next month,” the statement reads.