Ալիեւ. եթե Հայաստանը չփոխի Սահմանադրությունը, խաղաղ պայմանագիր չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ բանակցություններում «մի քանի հարց դեռ բաց են մնում»։
«Դրանցից մեկը Հայաստանի սահմանադրությունն է, որը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է վերջ դնել Հայաստանի անհիմն տարածքային հավակնություններին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նկատմամբ։ Մենք արդեն հայկական կողմին առաջարկել ենք, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը համատեղ դիմեն ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը վերացնելու առաջարկով։ Դրա կարիքը չկա, հիմա այն չի գործում։ Մենք դե ֆակտո թույլ չենք տա, որ այն գործի։ Այն պետք ա վերացվի նաեւ իրավական առումով, եւ դա ցույց կտա, թե որքանով անկեղծ է Հայաստանը։ Եթե Հայաստանը նախընտրում է պահպանել Մինսկի խումբը, դա նշանակում է, որ նրանց տարածքային պահանջները մեր նկատմամբ շարունակվում են։
Ինչպես գիտեք, վերջին շրջանում կարեւոր զարգացումներ են տեղի ունեցել՝ կապված սահմանների սահմանազատման հետ։ Ադրբեջանը վերադարձրեց Ղազախի շրջանում գտնվող չորս գյուղեր, որոնք կորցրել էր 1990 եւ 1992 թվականներին՝ առանց մեկ կրակոցի։ Սա խոսում է այն մասին, որ հարցերը կարող են լուծվել խաղաղ ճանապարհով։ Եթե 2020 թվականին Հայաստանը լսեր մեզ եւ խաղաղ ճանապարհով վերադարձներ մեր հողերը, ապա Երկրորդ պատերազմի եւ հակաահաբեկչական գործողության կարիքը չէր լինի։ Այսինքն՝ սա պետք է դաս լինի իրենց համար, եւ ես տեսնում եմ, որ այս դասից նրանք, ինչպես ասում են, հետեւություններ են անում։ Որովհետեւ բանակցությունների միջոցով մեզ չորս գյուղերի խաղաղ վերադարձը եւ այդ տարածաշրջանում սահմանների որոշումը ցույց են տալիս, որ մենք կարող ենք հարցերը լուծել բանակցային եղանակով»,- ասել է Ալիեւը Թյուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
«Մեր դիրքորոշումը հիմնված է միջազգային իրավական նորմերի վրա, մենք երբեք որեւէ մեկի, այդ թվում՝ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չենք ունեցել եւ չունենք։ Նրանք տարածքային պահանջներ ունեին մեր նկատմամբ։ Հենց նրանց անկախության հռչակագրում, որը հետագայում նրանց սահմանադրության մաս դարձավ, տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի դեմ։ Հենց նրանց գաղափարախոսության, քաղաքականության եւ հասարակական դիսկուրսի մեջ է, որ անընդհատ հնչում են տարածքային պահանջներ Թուրքիայի դեմ։ Հենց իրենց հասարակության մեջ է, որ ադրբեջանցիներն ու թուրքերը վաղ տարիքից ներկայացվում են թշնամու կերպարով: Հենց նրանց հասարակությունն է թունավորվում ազգայնականների ու ռազմական հանցագործների կողմից։ Ուստի նրանք պետք է զբաղվեն այդ հարցերով։ Եվ, իհարկե, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելը անհնարին է, քանի դեռ Հայաստանի գործող սահմանադրությունը մնում է անփոփոխ։ Մենք չենք կարող Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել այն դեպքում, երբ նրանք տարածքային պահանջներ ունեն մեր նկատմամբ»,- ասել է Ալիեւը։
«Եթե համեմատում ես Հայաստանի եւ Թուրքիայի ռազմական, ժողովրդագրական, տնտեսական ներուժը եւ դրանից հետո տարածքային պահանջներ ունես Թուրքիայի նկատմամբ, դա ինքնասպանություն է։ Կամ 2020 եւ 2023 թվականների իրադարձություններից հետո Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունենալը նույնպես մոտ է ինքնասպանությանը»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

“One of them is the Constitution of Armenia, which has territorial claims against Azerbaijan. Secondly, an end must be put to Armenia’s groundless territorial claims against Azerbaijan and Turkey. We have already proposed this to the Armenian side, that Azerbaijan and Armenia should jointly apply to the OSCE and abolish the Minsk Group. There is no need for the Minsk Group and it is not functioning now. We will not allow it to operate de facto. It remains for it to be canceled de-jure, legally, and this will show how sincere Armenia is. If Armenia prefers to maintain the Minsk Group, then their territorial claims against us will be continued.
As you know, important events in the direction of defining the borders have recently taken place. Azerbaijan regained the four villages it lost in 1990 and 1992 – four villages located in Gazakh district – without a single shot being fired. This shows that issues can be resolved peacefully. If Armenia had listened to us back in 2020 and returned our lands peacefully, there would be no need for the Second Karabakh War and the anti-terror operation. So this should serve as a lesson for them, and I can already see that they have drawn the right conclusions from that lesson. Because the peaceful return of four villages to us through negotiations and the determination of borders in that region show that we can resolve issues through negotiations,” Aliyev stated at the meeting with the delegation of the Parliamentary Assembly of Turkic States.
“Our position is based on international legal norms. We have never had any territorial claims against any country, including Armenia. They had territorial claims against us. It is the declaration of independence, which was subsequently included in their Constitution that contains territorial claims against Azerbaijan. It is in their ideology, politics and public discourse that territorial claims against Turkey are incessantly made. From young age, Azerbaijanis and Turks have been portrayed as enemies in their society. It is their society that has been poisoned by nationalists and war criminals. Therefore, they should deal with these issues. Of course, it is simply impossible to conclude a peace agreement between Armenia and Azerbaijan while the current constitution of Armenia remains unchanged. At a time when they have territorial claims against us, we cannot conclude a peace agreement with Armenia,” Aliyev stated.
“Simply comparing the military potential, demographic potential and economic potential of the two countries and then making a territorial claim against Turkey is tantamount to committing suicide. Or after the events of 2020 and 2023, making territorial claims against Azerbaijan is absolutely close to suicide,” the Azerbaijani president added.