Ալիեւ. եթե Հայաստանը չփոխի Սահմանադրությունը, խաղաղ պայմանագիր չի լինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ բանակցություններում «մի քանի հարց դեռ բաց են մնում»։
«Դրանցից մեկը Հայաստանի սահմանադրությունն է, որը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Երկրորդ՝ անհրաժեշտ է վերջ դնել Հայաստանի անհիմն տարածքային հավակնություններին Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նկատմամբ։ Մենք արդեն հայկական կողմին առաջարկել ենք, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը համատեղ դիմեն ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը վերացնելու առաջարկով։ Դրա կարիքը չկա, հիմա այն չի գործում։ Մենք դե ֆակտո թույլ չենք տա, որ այն գործի։ Այն պետք ա վերացվի նաեւ իրավական առումով, եւ դա ցույց կտա, թե որքանով անկեղծ է Հայաստանը։ Եթե Հայաստանը նախընտրում է պահպանել Մինսկի խումբը, դա նշանակում է, որ նրանց տարածքային պահանջները մեր նկատմամբ շարունակվում են։
Ինչպես գիտեք, վերջին շրջանում կարեւոր զարգացումներ են տեղի ունեցել՝ կապված սահմանների սահմանազատման հետ։ Ադրբեջանը վերադարձրեց Ղազախի շրջանում գտնվող չորս գյուղեր, որոնք կորցրել էր 1990 եւ 1992 թվականներին՝ առանց մեկ կրակոցի։ Սա խոսում է այն մասին, որ հարցերը կարող են լուծվել խաղաղ ճանապարհով։ Եթե 2020 թվականին Հայաստանը լսեր մեզ եւ խաղաղ ճանապարհով վերադարձներ մեր հողերը, ապա Երկրորդ պատերազմի եւ հակաահաբեկչական գործողության կարիքը չէր լինի։ Այսինքն՝ սա պետք է դաս լինի իրենց համար, եւ ես տեսնում եմ, որ այս դասից նրանք, ինչպես ասում են, հետեւություններ են անում։ Որովհետեւ բանակցությունների միջոցով մեզ չորս գյուղերի խաղաղ վերադարձը եւ այդ տարածաշրջանում սահմանների որոշումը ցույց են տալիս, որ մենք կարող ենք հարցերը լուծել բանակցային եղանակով»,- ասել է Ալիեւը Թյուրքական պետությունների խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
«Մեր դիրքորոշումը հիմնված է միջազգային իրավական նորմերի վրա, մենք երբեք որեւէ մեկի, այդ թվում՝ Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չենք ունեցել եւ չունենք։ Նրանք տարածքային պահանջներ ունեին մեր նկատմամբ։ Հենց նրանց անկախության հռչակագրում, որը հետագայում նրանց սահմանադրության մաս դարձավ, տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի դեմ։ Հենց նրանց գաղափարախոսության, քաղաքականության եւ հասարակական դիսկուրսի մեջ է, որ անընդհատ հնչում են տարածքային պահանջներ Թուրքիայի դեմ։ Հենց իրենց հասարակության մեջ է, որ ադրբեջանցիներն ու թուրքերը վաղ տարիքից ներկայացվում են թշնամու կերպարով: Հենց նրանց հասարակությունն է թունավորվում ազգայնականների ու ռազմական հանցագործների կողմից։ Ուստի նրանք պետք է զբաղվեն այդ հարցերով։ Եվ, իհարկե, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելը անհնարին է, քանի դեռ Հայաստանի գործող սահմանադրությունը մնում է անփոփոխ։ Մենք չենք կարող Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել այն դեպքում, երբ նրանք տարածքային պահանջներ ունեն մեր նկատմամբ»,- ասել է Ալիեւը։
«Եթե համեմատում ես Հայաստանի եւ Թուրքիայի ռազմական, ժողովրդագրական, տնտեսական ներուժը եւ դրանից հետո տարածքային պահանջներ ունես Թուրքիայի նկատմամբ, դա ինքնասպանություն է։ Կամ 2020 եւ 2023 թվականների իրադարձություններից հետո Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունենալը նույնպես մոտ է ինքնասպանությանը»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что на переговорах с Арменией «несколько вопросов все еще остаются открытыми».
«Одним из них является конституция Армении, в которой содержатся территориальные претензии к Азербайджану. Во-вторых, необходимо положить конец необоснованным территориальным претензиям Армении к Азербайджану и Турции. Мы уже предложили армянской стороне, чтобы Азербайджан и Армения вместе выступили с обращением к ОБСЕ для упразднения Минской группы. В ней нет никакой необходимости, она сейчас не функционирует. Мы де-факто не позволим ей функционировать. Юридически она должна быть упразднена, и это покажет, насколько Армения искренна. Если Армения предпочтет сохранение Минской группы, значит их территориальные претензии к нам продолжаются.
Как вы знаете, недавно произошли важные события, связанные с определением границ. Азербайджан без единого выстрела вернул потерянные им в 1990 и 1992 годах четыре села, расположенные в Газахском регионе. Это говорит о том, что вопросы могут решаться мирным путем. Если бы Армения в 2020 году прислушалась к нашим словам и мирным путем вернула наши земли, то во Второй Карабахской войне и антитеррористической операции не было бы необходимости. То есть это должно стать для них уроком, и я вижу, что из этого урока они, как говорится, делают выводы. Потому что мирное возвращение нам четырех сел путем переговоров и определение границ в том регионе показывают, что мы можем решать вопросы путем переговоров», - заявил Алиев на встрече с делегацией Парламентской ассамблеи тюркских государств.
«Наша позиция основана на международных правовых нормах У нас никогда не было и нет территориальных претензий ни к одной стране, включая Армению. Это у них были территориальные претензии к нам. Это в их декларации о независимости, которая потом стала частью их конституции, есть территориальные претензии к Азербайджану. Это в их идеологии, политике и общественном дискурсе постоянно звучат территориальные претензии к Турции. Это в их обществе из азербайджанцев и турок лепят образ врага с малых лет. Это их общество отравляется националистами и военными преступниками. Поэтому они должны этими вопросами заниматься. И, конечно же, заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном при том, что нынешняя конституция Армении остается неизменной, просто невозможно. Мы не можем заключить с Арменией мирное соглашение в то время, когда они имеют территориальные претензии к нам», - сказал Алиев.
«Если сравнить военный, демографический, экономический потенциал Армении и Турции и после этого иметь территориальные претензии к Турции – это самоубийство. Или же иметь территориальные претензии к Азербайджану после событий 2020 года и 2023 года - это тоже в общем-то близко к самоубийству», - добавил президент Азербайджана.