Ջեյմս Օ'Բրայեն. «Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենն այսօր ասել է, որ «մենք Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել»:
Ամերիկացի դիվանագետն այդ մասին ասել է՝ տեսակապի միջոցով կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ՝ արձագանքելով ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե ինչո՞ւ ԱՄՆ եւ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին չհաջողվեց համոզել Ադրբեջանի նախագահին, որ այսօր Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումն Ադրբեջանի դեմ ուղղված չէր:
«Մենք Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել: Մենք ասել ենք, որ այսօրվա հանդիպման նպատակն է աջակցել Հայաստանի ժողովրդի ցանկությանը՝ ընտրել բարգավաճման եւ գլոբալ շուկաների հասանելիության ուղին: Մենք չափազանց բաց ենք մեր ծրագրերը քննարկելու հարցում», - ասել է Ջեյմս Օ'Բրայենը:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով Իլհամ Ալիեւի այսօրվա հայտարարությունները, ամերիկացի դիվանագետը նշել է, որ վերջին օրերին ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հետ հեռախոսազրույցներում Ադրբեջանի նախագահն ընդունել էր, որ ցանկացած երկիր ինքնուրույն է որոշում ԱՄՆ եւ Եվրոպական Միության հետ հարաբերություններ կառուցելու ձեւաչափերը:

Джеймс О'Брайен: «У нас не было цели убеждать президента Азербайджана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил сегодня, что «у нас не было цели убеждать президента Азербайджана».
Об этом американский дипломат заявил на удаленной пресс-конференции, отвечая на вопрос азербайджанского журналиста о том, почему высокопоставленным чиновникам США и ЕС не удалось убедить президента Азербайджана в том, что состоявшаяся сегодня в Брюсселе трехсторонняя встреча Армения-США-ЕС не была направлена против Азербайджана.
«У нас не было цели убеждать президента Азербайджана. Мы сказали, что цель сегодняшней встречи - поддержать стремление армянского народа сделать выбор в пользу процветания и доступа к глобальным рынкам. Мы максимально открыты в обсуждении наших планов»,- сказал Джеймс О'Брайен.
Комментируя по просьбе Медиамакс сегодняшние заявления Ильхама Алиева, американский дипломат отметил, что в последние дни в телефонных разговорах с госсекретарем США и президентом Еврокомиссии президент Азербайджана признал, что каждая страна самостоятельно определяет форматы своих отношений с США и Евросоюзом.