Ջեյմս Օ'Բրայեն. «Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենն այսօր ասել է, որ «մենք Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել»:
Ամերիկացի դիվանագետն այդ մասին ասել է՝ տեսակապի միջոցով կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ՝ արձագանքելով ադրբեջանցի լրագրողի այն հարցին, թե ինչո՞ւ ԱՄՆ եւ ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին չհաջողվեց համոզել Ադրբեջանի նախագահին, որ այսօր Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ եռակողմ հանդիպումն Ադրբեջանի դեմ ուղղված չէր:
«Մենք Ադրբեջանի նախագահին համոզելու նպատակ չենք հետապնդել: Մենք ասել ենք, որ այսօրվա հանդիպման նպատակն է աջակցել Հայաստանի ժողովրդի ցանկությանը՝ ընտրել բարգավաճման եւ գլոբալ շուկաների հասանելիության ուղին: Մենք չափազանց բաց ենք մեր ծրագրերը քննարկելու հարցում», - ասել է Ջեյմս Օ'Բրայենը:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով Իլհամ Ալիեւի այսօրվա հայտարարությունները, ամերիկացի դիվանագետը նշել է, որ վերջին օրերին ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հետ հեռախոսազրույցներում Ադրբեջանի նախագահն ընդունել էր, որ ցանկացած երկիր ինքնուրույն է որոշում ԱՄՆ եւ Եվրոպական Միության հետ հարաբերություններ կառուցելու ձեւաչափերը:

James O’Brien: “Convincing the Azerbaijani president wasn’t our business” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O’Brien stated today that “convincing the President of Azerbaijan wasn’t our business.”
The U.S. diplomat said this during a video briefing today, responding to an Azerbaijani journalist’s question as to why high-ranking U.S. and EU officials failed to convince the Azerbaijani president that the Armenia-US-EU trilateral meeting held in Brussels today was not directed against Azerbaijan.
“Convincing the President of Azerbaijan wasn’t our business. We said that the purpose of today’s meeting was to support the desire of the Armenian people to choose the path of prosperity and access to global markets. We are very open about discussing our plans,” James O’Brien said.
At the request of Mediamax, commenting on today’s statements of Ilham Aliyev, the U.S. diplomat noted that in recent phone conversations with the U.S. Secretary of State and the President of the European Commission, the President of Azerbaijan admitted that any country independently decides the formats for building relations with the U.S. and the European Union.