Եվրոպական միության (ԵՄ) հետ վիզաների ազատականացման հարցը վերջին ամիսներին ակտիվ քննարկումների թեմա է։ Շատ քաղաքացիներ դրան սպասում են մեծ հետաքրքրությամբ՝ ակնկալելով, որ այն էապես կհեշտացնի եվրոպական ուղղությամբ ճամփորդելը։ Ազատ տեղաշարժի հնարավորությունից օգտվելու համար Հայաստանը պետք է հաղթահարի մի շարք համակարգային խնդիրներ՝ անօրինական միգրացիան, ապաստանի համակարգի չարաշահումները, փաստաթղթերի հետ կապված բացերը եւ այլն։ Մինչ հանրությունը սպասում է առանց վիզայի ԵՄ երկրներ ճամփորդելու հնարավորություններին, Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ընթանում են վիզաների ազատականացման բանակցություններ։
Մեդիամաքսը զրուցել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության եւ ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Հայկանուշ Չոբանյանի հետ՝ բանակցությունների ընթացքի, մարտահրավերների եւ Հայաստանի անելիքների մասին։
ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների փուլը
ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման շուրջ 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Երեւանում պաշտոնապես մեկնարկած երկխոսությանը հաջորդել է տեխնիկական առաքելություն, որով ազդարարվել է երկխոսության գործառնական փուլի մեկնարկը, երկու կողմերում նշանակվել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
«2025 թվականի փետրվարին եւ ապրիլին Երեւանում անցկացվել են երկու փորձագիտական գնահատման առաքելություններ՝ Եվրոպական միության ինստիտուտների եւ անդամ պետությունների փորձագետների մասնակցությամբ՝ առկա իրավիճակի եւ բացերի վերլուծություն իրականացնելու նպատակով։ Այս առաքելությունների արդյունքները կօգնեն սահմանել այն պայմանների ցանկը, որոնք անհրաժեշտ են ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ առանց վիզայի ճամփորդության երկարաժամկետ նպատակի իրագործման համար (Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագիր)։ Գործընթացը արժանիքահենք է եւ կընթանա այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ լինի»,- հայտնել են ԵՄ պատվիրակությունից։
Նաեւ շեշտվել է՝ անօրինական միգրացիան այն ոլորտներից է, որը մանրազնին ուսումնասիրվել է փորձագիտական առաքելությունների շրջանակում։ Դիտարկման առարկա են դարձել նաեւ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների եւ միգրացիայի կառավարման, ապաստանի քաղաքականության, կոռուպցիայի եւ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի, անձնական տվյալների պաշտպանության, քրեական գործերով դատական համագործակցության, արտաքին հարաբերությունների եւ հիմնարար իրավունքների ոլորտները։
«Անօրինական միգրացիային եւ վիզաների ազատականացման երկխոսության շրջանակում ներառված մյուս ոլորտներին առնչվող համապատասխան հենանիշների գնահատումը եւ սահմանումը ներկայումս նախապատրաստվում է եւ մանրամասն շարադրված կլինի վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրում»,- նշել են ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությունից։
Ազատականացման ճանապարհը
ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Հայկանուշ Չոբանյանը, ով հայկական կողմից համակարգում է ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը, ասել է, որ այս պահին այն գտնվում է նախապատրաստական աշխատանքների փուլում եւ ավարտի ժամկետների վերաբերյալ կանխատեսումներ անել հնարավոր չէ։ Վրաստանի դեպքում, օրինակ, տեւել է հինգ, Մոլդովայի՝ չորս, Ուկրաինայի դեպքում՝ ինը տարի։
Հայկանուշ Չոբանյանը Հայկանուշ Չոբանյանը
«Գործողությունների ծրագիրն ընդգրկում է չորս բաղադրիչ։ Առաջին երկուսը վերաբերում են փաստաթղթերի անվտանգությանը, սահմանների եւ միգրացիայի կառավարմանը, ապաստանի քաղաքականությանը։ Երրորդը ներքին անվտանգության հարցերն են՝ կազմակերպված հանցավորության, թրաֆիքինգի, կոռուպցիայի դեմ պայքար։ Չորրորդ ուղղությունը վերաբերում է մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների, արտաքին հարաբերությունների եւ հիմնարար փաստաթղթերի վավերացմանը։ Եվրամիության երկու առաքելությունների արդյունքում, կարծես թե, արդեն բավարար տեղեկատվություն կա, որպեսզի դրանց հիման վրա մշակվի գործողությունների ծրագիր։ Պատվիրակությունների այցերից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, հավաքագրված ամբողջ տեղեկատվությունն ամփոփվում է զեկույցներում։ Դրանք ուղարկվում են մեզ՝ նկատառումներ ներկայացնելու համար։ Մենք չենք կարող զեկույցում բովանդակային փոփոխություններ առաջարկել, քանի որ այն արդեն Եվրամիության կողմից մշակված փաստաթուղթ է։ Առաջին զեկույցն արդեն ստացել ենք եւ ներկայացրել ենք մեր դիտարկումները։ Երկրորդ առաքելության արդյունքում կազմված զեկույցը դեռ չենք ստացել։ Այս զեկույցների հիման վրա ԵՄ կողմը մշակում է առաջարկներ, ուղարկում Եվրոպական հանձնաժողով, հանձնաժողովը կազմում է գործողությունների ծրագիրը, ապա սահմանվում են կատարողականներ»,- պատմել է վարչության պետի տեղակալը։
Հայկանուշ Չոբանյանը նշել է, որ բանակցությունների ընթացքում նաեւ կարեւորվում են ենթակառուցվածքները, տեխնիկական հագեցվածությունը, կենսաչափական անձնագրերի առկայությունը, անձնական տվյալների պաշտպանությունը եւ այլ հարցեր։ Այս փաստաթուղթը ԵՄ պատվիրակության կողմից բանակցվող չէ, պահանջները պարտադիր են եւ միայն դրանց կատարման դեպքում կարող է «կանաչ լույս» տրվել։
Հայկական կողմն այս պահին գործողությունների ծրագիր չունի, պատրաստ լինելու դեպքում պետությունը կկիսվի հասարակության հետ, որպեսզի բոլորն իմանան, թե ինչ պահանջներ կան, որոնք պարտավոր ենք բավարարել։
«ԵՄ գործընկերների հետ շփումներում ընդգծում ենք, որ չափանիշները պետք է իրատեսական լինեն՝ ոչ այնպես, որ դրանց իրագործման համար պահանջվեն երկար տարիներ, բայց ոչ էլ այնքան խիստ ու սեղմ ժամկետներում, որ չհասցնենք իրականացնել։ Այժմ շատ ակտիվ աշխատում ենք ԵՄ գործընկերների հետ տարբեր ձեւաչափերով, որպեսզի իրենք համապարփակ պատկերացնեն իրավիճակը՝ մեր առաջնահերթությունները, կարիքները, արդեն իրականացրած ոլորտային բարեփոխումները։ Փորձում ենք իրատեսական լինել, չենք ասում, որ ամեն ինչ արվել է ու խնդիրներ չկան, սակայն վստահ ենք, որ հնարավոր կլինի մի քանի տարվա ընթացքում իրականացնել»,- վստահ է Հայկանուշ Չոբանյանը։
Խնդիրները կարող են ազդել ԵՄ-ի որոշումների վրա
Վիզաների ազատականացմանը պետք է պատրաստ լինի ոչ միայն պետությունը, այլեւ՝ հասարակությունը։ Եթե ազատականացումից հետո Հայաստանից մեծ հոսք լինի դեպի ԵՄ երկրներ, ՀՀ քաղաքացիները կհայտնվեն ապաստանի համակարգը չարաշահելու առաջին եռյակում։
«Երկրի համար խնդրահարույց կլինի նաեւ անկանոն միգրացիոն հոսքերի, վերադարձի որոշումների աճը։ Այս հարցերը կարող են ազդել ԵՄ-ի որոշումների վրա։ Վրաստանի պարագայում հաճախ լսում ենք, որ վիզաների ռեժիմը կարող է կասեցվել։ Մեր հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի, որ արդյունքը հեշտ չի տրվում, այն պետք է պահել ու գնահատել»,- նշել է Հայկանուշ Չոբանյանը։
«Եվրոստատի» վիճակագրության համաձայն՝ 2018 թվականին Եվրամիությունում անօրինական միգրանտների թիվը կազմել է մոտ 1 միլիոն։ Նրանցից 0.4%-ը կամ 2310 անձ եղել է ՀՀ քաղաքացի։ 2019 թվականին այդ թիվը նվազել էր եւ կազմել 0.3%, ապա նվազումը շարունակվել է, եւ հիմա այդ թիվը կազմում է 0.2%։ Ինչ վերաբերում է ապաստանի թվերին, ապա 2019 թվականին ՀՀ քաղաքացիները ԵՄ պետություններ 3730 ապաստանի հայց են ներկայացրել, իսկ 2021-ին՝ 2100։ 2022-2023թթ․ թիվը մի փոքր աճել է եւ 2023-ին հասել 5175-ի։ 2024-ին այն նորից նվազել է՝ դառնալով 4310։
«Կարեւոր է նաեւ, թե քանի անձ է ստացել փախստականի կարգավիճակ։ 2022 թվականին այդ թիվը կազմել է 3.8%, իսկ 2019-ին՝ 9.8%։ Այսօր այդ թիվը նվազել է՝ հասնելով 3%-ի։ Սա լավ միտում է. Հայաստանը ճանաչվում է որպես ապահով երկիր եւ ՀՀ քաղաքացիների՝ փախստականի կարգավիճակ ստանալու դիմումների մեծ մասի հիմքերը չեն հաստատվում։ Միեւնույն ժամանակ, վերջին տարիներին ԵՄ երկրներում զգալիորեն խստացվել է միգրացիոն քաղաքականությունը, ինչն իր հերթին նվազեցնում է փախստականի կարգավիճակ ստանալու հնարավորությունները: Վիզաների ազատականացման դեպքում վիճակագրության մշտադիտարկումը շարունակվելու է, կարեւոր է, որ կտրուկ աճ չունենանք»,- ասել է ՆԳՆ միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալը։
Անօրինական միգրացիայի կանխարգելման առանցքային կետերը
ԵՄ տարածքում գոյություն ունեն հստակ գործիքակազմեր, որոնք կիրառվելու են այն պարագայում, երբ անձը փորձի ԵՄ տարածք մուտք գործել կեղծ փաստաթղթերով կամ հայտնվի այնտեղ անկանոն կարգավիճակում եւ չցանկանա վերադառնալ։ ԵՄ երկրներ անօրինական մուտքերի համար կանխարգելիչ դեր են ունենալու նաեւ կենսաչափական անձնագրերը։ Սահմանահատման պահին անձը կենսաչափական տվյալներով նույնականացվելու է եւ եթե հետագայում հայտնվի անօրինական միգրանտի կարգավիճակում, չարաշահի ապաստանի համակարգը կամ զբաղվի անօրինական գործունեությամբ, նրան կնույնականացնեն եւ կվերադարձնեն իր երկիր։
«Անօրինական միգրացիան վիզաների ազատականացման ռիսկերից է։ Մեր բոլոր գործողություններն արվում են նրա համար, որ մարդիկ չգնան այդ ճանապարհով, չծանրաբեռնեն որեւէ երկրի ապաստանի համակարգը, որովհետեւ այն, նախեւառաջ, իսկապես դրա կարիքն ունեցողների համար է։ Մեզ մտահոգում են դեպքերը, երբ անձինք փորձում են լուծել անձնական հարցեր՝ օրինակ` օգտագործելով առողջական խնդիրները։ Ապաստանի գործընթացում անձի կարգավիճակը համարվում է օրինական՝ մինչեւ դիմումի վերջնական քննարկումը։ Սա է պատճառը, որ որոշ անձինք առողջական խնդիրների պատճառաբանությամբ ապաստանի դիմում են ներկայացնում եւ մինչեւ որոշում կայացնելը ծանրաբեռնում համակարգը, քանի որ անհրաժեշտ է լինում ուսումնասիրել դիմումը, տրամադրել աջակցության միջոցներ՝ սնունդ, հագուստ, երեխաների կրթություն։ Այս ամենը հավելյալ բեռ է ընդունող երկրի սոցիալական ծառայությունների համար»,- ասել է նա։
Մտահոգիչ են նաեւ այն դեպքերը, երբ ապաստանի հայցի մերժում ստացող անձինք խուսափում են կամավոր վերադարձից եւ գնում են չարաշահումների ճանապարհով։ Կրկին դիմում են՝ փորձելով օրինականացնել իրենց կարգավիճակը եւ երկարացնել կացության ժամկետը։ Սա շարունակվում է մինչեւ այն պահը, երբ բոլոր հնարավոր տարբերակները սպառվում են եւ սկսվում է արտաքսման փուլը։
«Այստեղ կարեւոր դեր է խաղում ՀՀ-ԵՄ ռեադմիսիոն համաձայնագիրը, որի շրջանակում ԵՄ տարածքում ապօրինի կարգավիճակով գտնվող, ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձինք վերադարձվում են Հայաստան, եւ մեր երկիրը պարտավոր է լինում նրանց հետ ընդունել»,- ասել է Հայկանուշ Չոբանյանը։
Քաղաքականության խստացումը
2019-ին ԵՄ տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ կայացվել է 3755 վերադարձի որոշում, 2023-ին՝ 2860 որոշում, բայց միայն 23.6%-ն է կատարվել։ Մյուսները կամ մեկ այլ երկիր են տեղափոխվել, կամ շարունակել ապրել անօրինական կարգավիճակով։
«Այս վարքագիծը հատուկ է ոչ միայն ՀՀ քաղաքացիներին։ Նկատելով այս իրավիճակը՝ Եվրամիությունը վերջերս մշակել է «Վերադարձի համար Եվրամիության համընդհանուր համակարգի ներդրում եւ մոտեցումների փոփոխություն» փաստաթուղթը։ Նոր մոտեցումը ենթադրում է, որ եթե մի երկիր անձի համար վերադարձի որոշում է ընդունում, ապա այն ընդունվում է նաեւ մյուս երկրներում։ Այսինքն, եթե Գերմանիան որոշում է, որ անձը պետք է վերադարձվի, այդ որոշումը վավեր է համարվում ԵՄ բոլոր երկրներում։ Սա բարելավում է ապաստանի համակարգը, քանի որ նոր երկրում չեն ընդունում դիմումը, այն քննելու համար ժամանակ չեն վատնում»,- նշել է Հայկանուշ Չոբանյանը։
Փոփոխությունը տեղի է ունեցել 2025-ի մարտին, նախատեսվում է նաեւ ապաստանի համակարգերի խստացում։ Օրինակ, եթե անձը ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմ ունեցող երկրի քաղաքացի է եւ դիմում է ապաստանի համար, նրա դեպքում կիրառվում է արագացված ընթացակարգ։ Դիմումը կարող է քննվել մի քանի ժամից մինչեւ 15 օրվա ընթացքում։
«Շատ երկրների օդանավակայաններում գործում են հատուկ կենտրոններ, որտեղ անձը կարող է դիմում ներկայացնել եւ պատասխանի սպասել՝ առանց մուտք գործելու երկրի տարածք։ Մերժման դեպքում առաջարկվում է կամավոր վերադարձ՝ երբեմն աջակցությամբ, օրինակ՝ գրպանի գումարով կամ վերաինտեգրման ծրագրով, որը հնարավորություն է տալիս սեփական բիզնես սկսել։ Սա նաեւ անձին թույլ է տալիս արժանապատիվ կերպով վերադառնալ՝ առանց հարկադրանքի։ Եթե անձը հրաժարվում է վերադառնալ, կարող է իրականացվել հարկադիր վերադարձ՝ մուտքի արգելքով, եթե նա կրկին մերժվել է եւ այլ իրավական հիմքեր չկան մնալու»,- ասել է նա։
ԵՄ-ում փոփոխվում է նաեւ սահմանների կառավարման համակարգը՝ ներդրվում է ETIAS համակարգ, որը ներառում է նաեւ վերադարձի մասին տեղեկատվություն։ Եթե անձն արդեն արտաքսվել է կամ ունի մուտքի արգելք, այդ մասին տեղեկությունը պահպանվում է համակարգում։ Այս փոփոխության նպատակը մուտքի արգելքների կեղծումները կանխելն ու տվյալների ավելի խիստ վերահսկողություն սահմանելն է։
Համատեղ պատասխանատվությունը
«ԵՄ-ում միգրացիայի եւ ապաստանի քաղաքականության ու օրենսդրության փոփոխություններին հետեւելը շատ կարեւոր է, քանի որ դրանք ազդում են մեր շարժունակության վրա։ Կարեւոր է նաեւ հանրությանը ճիշտ տեղեկատվություն փոխանցելը։ Տարիներ շարունակ շեշտում ենք անօրինական միգրացիայի ռիսկերը, որպեսզի չտարածվեն ապատեղեկատվություն եւ միֆեր։ Երբ մարդն այլ ելք չունի, հաճախ ընտրում է անօրինական ճանապարհը, որը լի է կորուստներով։ Որոշ խմբեր շահարկում են մարդկանց անտեղյակությունը՝ իրենց շահերի համար։ Սա բացասաբար է ազդում ոչ միայն մարդկանց, այլեւ Հայաստանի միջազգային հեղինակության վրա։ Բազմաթիվ միջոցառումներ ենք իրականացրել՝ զսպելու ապաստանի չարաշահումները, բայց անիրազեկությունը հաճախ բերում է անելանելի որոշումների եւ դառը հետեւանքների»,-ասել է Հայկանուշ Չոբանյանը։
Նա նաեւ շեշտել է՝ ոչ վիզային ռեժիմը չի նշանակում, որ կարելի է առանց սահմանափակումների մեկնել արտերկիր։ Անհրաժեշտ են լինելու համապատասխան փաստաթղթեր՝ կենսաչափական անձնագիր, վերադարձի տոմս, հյուրանոցային ամրագրում, բանկային տեղեկանք, որոնք ստուգվելու են սահմանային անցակետում։ Այս առումով Հայաստանն ուսումնասիրել է Վրաստանի փորձը։ Պարզվել է, որ նոր կանոնակարգերի ուժի մեջ մտնելուց հետո այդ երկրի քաղաքացիները հաճախ օդանավակայանից վերադարձվել են անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայության պատճառով։
«Մեր գործողությունների ծրագրում նախատեսվում են քայլեր նաեւ սահմանապահների կարողությունները զարգացնելու եւ նրանց աշխատանքը արդյունավետ դարձնելու համար։ ԵՄ երկրները ներդնում են նաեւ eGates համակարգեր, որոնք ստուգում են կենսաչափական տվյալները։ Մենք էլ նախատեսում ենք նման համակարգերի ներդրում, որը, սակայն, պահանջում է, որ մարդիկ կենսաչափական անձնագրեր ունենան»,- նկատել է Հայկանուշ Չոբանյանը:
Նա շեշտում է, որ անկանոն միգրացիայի մասին խոսելուն զուգահեռ պետք է խրախուսել օրինական ուղիները։
«Եվրոպայում ծերացող բնակչության պայմաններում կա ինչպես բարձր, այնպես էլ՝ ցածր որակավորում ունեցող աշխատողների պահանջարկ։ Այս հնարավորությունները պետք է օգտագործել օրինական կերպով՝ առանց ապաստանի համակարգը չարաշահելու։ Օրինական ուղիները՝ աշխատանքային վիզաներ, կրթության նպատակով վիզաներ, ընտանիքի վերամիավորում, ամուսնություն եւ այլն, պետք է դիտարկել որպես կայուն լուծումներ»,- բացատրում է նա։
Արժանապատիվ ճանապարհորդելու հնարավորությունը
Հայկանուշ Չոբանյանի խոսքով, վիզաների ազատականացումը չի նշանակում մշտական բնակության մեկնելու հնարավորությունների ավելացում, չի նշանակում աշխատելու հնարավորությունների ավելացում, չի նշանակում անվճար առողջապահություն, այլ միայն ճամփորդելու ընթացակարգերն են դյուրացում։
«ԵՄ-ն գիտի, որ ռեադմիսիոն (հետընդունման) համակարգը գործում է, որ մեր պետությունն իրականում կարողանում է ճիշտ օգտագործել այդ գործիքակազմը, նույնականացնել անկանոն կարգավիճակում հայտնված միգրանտներին եւ նրանց հետ ընդունել։ Որոշ առումով նաեւ ինտեգրման համար ջանքեր ու ռեսուրսներ են ներդրվում։ Սա հնարավորություն է տալիս նաեւ շարունակելու բանակցությունները՝ երկրի շահերն առաջ տանելու համար, որ մեր քաղաքացիները արժանապատիվ ճանապարհորդելու հնարավորություն ունենան»,- նշում է Հայկանուշ Չոբանյանի։
Ամփոփելով՝ նա ասում է, որ վիզաների ազատականացման գործընթացը աշխատանք է, որը կառավարության եւ հասարակության համատեղ ներգրավվածություն է պահանջում: Այս գործընթացում Հայաստանի համար անհնարին հարցեր չկան, սակայն պետք է հետեւողական աշխատանք տանել։

The issue of visa liberalisation with the European Union (EU) has been the subject of active discussions in recent months. Many Armenian citizens are eagerly anticipating it, expecting it to significantly facilitate travel to Europe. However, to take full advantage of the potential for visa-free movement, Armenia must first address several systemic challenges – irregular migration, misuse of the asylum system, documentation gaps, etc. While the public looks forward to the possibility of traveling to EU countries without a visa, negotiations on visa liberalisation between Armenia and the European Union are actively on-going.
Mediamax spoke with the EU Delegation to Armenia, and Haykanush Chobanyan, Deputy Head of International Cooperation Department at the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, about the negotiation process, key challenges, and Armenia’s next actions.
The EU-Armenia dialogue
The EU-Armenia visa liberalisation dialogue was launched on 9 September in Yerevan.
“Following a subsequent technical mission opening an operational phase of the dialogue, and appointment of senior official on both sides, two expert missions to Yerevan took place in February and April 2025 to enable experts from the EU institutions and member states to conduct a gap analysis. The results of these missions will help to establish the list of conditions necessary to achieve the long-term objective of visa-free travel for Armenian citizens to the EU (Visa Liberalisation Action Plan). The process is merit-based, it will last as long as it is necessary,” the EU Delegation to Armenia responded.
It was also noted that irregular migration is one of the fields subjected to scrutiny under the expert missions. The other areas include document security, border and migration management, and asylum policies, combating corruption and organised crime, data protection, judicial cooperation in criminal matters, external relations and fundamental rights.
“The assessment and definition of relevant benchmarks concerning irregular migration and other fields covered under visa liberalisation dialogue is currently under preparation, and will be set out in the Visa Liberalisation Action Plan,” the EU Delegation also said.
The path to liberalization
Haykanush Chobanyan, Deputy Head of the International Cooperation Department at the Ministry of Internal Affairs of Armenia, who is coordinating the EU visa liberalisation process on behalf of Armenia, said that the process is currently in the preparatory phase, making it too early to predict a timeline for completion. For example, the process took five years for Georgia, four for Moldova, and nine for Ukraine.
Haykanush Chobanyan Haykanush Chobanyan
“The Action Plan includes four components. The first two concern document security, border and migration management, and asylum policy. The third addresses internal security issues, including the fight against organized crime, trafficking, and corruption. The fourth focuses on human rights, fundamental freedoms, external relations, and the ratification of fundamental documents. Two EU fact-finding missions have already been conducted, and these have provided sufficient input for the development of an Action Plan. After each mission, within a month, the EU compiles a report summarizing the collected data. These reports are shared with the Armenian side for comment, although Armenia cannot propose substantive changes, as the documents are prepared solely by the EU. We have already received the first report and submitted our comments. We are still waiting for the report from the second mission. Based on both reports, the EU will formulate recommendations, which are then submitted to the European Commission. The Commission will use them to develop an Action Plan, followed by the definition of performance benchmarks,” the deputy head of the department said.
Chobanyan emphasized that issues such as infrastructure, technical capacity, the availability of biometric passports, and data protection are also taken into account. The document is not subject to negotiation – the requirements outlined by the EU are binding, and a “green light” will only be granted if these conditions are fully met.
At present, Armenia does not yet have a finalized Action Plan. Once it is available, the government intends to share it publicly to ensure transparency and awareness of the obligations involved.
“In our contacts with EU partners, we emphasize the importance of setting realistic standards – not so ambitious that implementation drags on for years, but also not so stringent and rushed that they become unattainable. We are currently working actively with EU partners in various formats to provide a comprehensive picture of our situation – including our priorities, needs, and the sectoral reforms that have already been implemented. We are trying to be realistic, we are not saying that everything has been done and there are no problems, but we are confident that it will be possible to implement them within a few years,” Haykanush Chobanyan stressed.
Problems may affect EU decisions
Not only the state, but also society must be ready for visa liberalisation. If there is a large flow from Armenia to EU countries after liberalisation, Armenian citizens will be among the top three abusers of the EU’s asylum system.
“An increase in irregular migration and the number of return decisions could create significant problems for the country. These issues may affect EU decisions. In Georgia’s case, we often hear about the possible suspension of the visa-free regime. Our society must understand that gaining this privilege is difficult and it must be preserved and evaluated,” noted Haykanush Chobanyan
According to Eurostat, approximately one million illegal migrants were recorded in the EU in 2018. Of that number, 0.4% – or 2,310 individuals – were Armenian citizens. This figure dropped to 0.3% in 2019 and has since continued to decline, reaching 0.2% in recent years. As for the asylum figures, in 2019, Armenian citizens submitted 3,730 asylum applications to EU countries, a number that fell to 2,100 in 2021. It rose slightly to 5,175 in 2023 before declining again to 4,310 in 2024.
“The number of individuals granted refugee status is also a critical indicator. In 2019, 9.8% of Armenian applicants received protection. That figure dropped to 3.8% in 2022 and now stands at just 3%. This is a good trend, indicating that most applications lack sufficient grounds for refugee status. Armenia is increasingly recognized as a safe country of origin. At the same time, migration policy has been significantly tightened across EU member states in recent years, which in turn reduces the chances of obtaining refugee status. In the event of visa liberalisation, statistics will continue to be monitored, it is important that we avoid any sudden spikes,” said the Deputy Head of the International Cooperation Department.
Key points for preventing irregular migration
The EU has clear tools that will be used when an individual attempts to enter the EU with false documents or appears there in an irregular situation and does not want to return. Biometric passports, in particular, are expected to play a vital role in preventing such scenarios. At the time of border crossing, biometric data will be used to verify a person’s identity and if that individual appears in the status of an illegal migrant, abuses the asylum system or engages in unlawful activities, he/she will be identified and returned to his/her country.
“Irregular migration poses one of the risks of visa liberalisation. All our actions are focused to ensure that people do not choose that way, do not overload the asylum system of any country, because it is, first of all, for those who really need it. We are concerned about cases where individuals attempt to resolve personal issues – such as medical conditions – through the asylum system. Applicants are considered to have legal status while their cases are being processed. This is the reason why some people apply for asylum on the grounds of health problems and overload the system before a decision is made, because it is necessary to study the application, provide support measures - food, clothing, education of children. All this is an additional burden for the social services of the receiving country,” she said.
Equally troubling are instances in which rejected asylum seekers avoid voluntary return and attempt to exploit legal loopholes to remain in the EU. Some reapply in an attempt to legalize their status and extend their stay. This continues until all possible options are exhausted and the deportation becomes inevitable.
“The Armenia-EU readmission agreement plays an important role here, within the framework of which Armenian nationals residing illegally in EU territory are returned to Armenia, and our country is obliged to accept them back,” said Haykanush Chobanyan.
Tightening the policy
In 2019, the EU issued 3,755 return decisions concerning Armenian nationals. By 2023, that number decreased to 2,860. However, only 23.6% of those decisions were actually implemented. The rest either moved to another country or continued living in irregular status.
“This behaviour is not unique to Armenian citizens. In response to this, the European Union recently adopted a new framework - Common European System for Returns. Under the new system, if one EU member state issues a return decision for a person, it is automatically recognized and enforced by all other EU countries. In other words, if Germany decides that a person should be returned, that decision is considered valid in all EU countries. This improves the asylum system, since they do not accept the application in the new country and do not waste time examining it,” noted Haykanush Chobanyan.
The change took place in March 2025. It is also planned to tighten the asylum procedures. For example, if citizens of countries with visa-free access to the EU apply, their applications will be processed through an accelerated procedure. The application can be processed within a few hours to 15 days.
“Many countries have dedicated facilities at airports where asylum seekers can submit their applications and await a decision without officially entering the country. If an application is denied, the individual is offered the option of voluntary return, sometimes supported by financial assistance or reintegration programs – such as funding to start a small business. This ensures a respectful return process. If the person refuses voluntary return and has no legal grounds to remain, forced return measures can be implemented, often accompanied by an entry ban,” she said.
The EU is also changing its border management system, through the introduction of the European Travel Information and Authorization System (ETIAS). This system includes information on return. If a person has already been deported or has an entry ban, this information is stored in the system. The purpose of this change is to prevent entry ban fraud and establish stricter data control.
Shared responsibility
“Keeping track of the changes in EU’s migration and asylum policy and legislation is very important, as they directly impact our mobility. Equally important is ensuring that accurate and reliable information reaches the public. For years, we have been emphasizing the risks of irregular migration to counter spread of misinformation and myths. When a person has no other choice, he/she often chooses irregular paths, filled with risks and losses. Some groups exploit people’s ignorance for their own interests. This harms not only these individuals, but also Armenia’s international reputation. We have implemented numerous measures to curb asylum abuses, but ignorance often leads to desperate decisions and bitter consequences,” said Haykanush Chobanyan.
She also emphasized that the visa-free travel does not mean unrestricted movement. Travellers will still be required to present specific documentation at border control, including a biometric passport, return ticket, a hotel reservation, a bank statement. In this regard, Armenia has studied Georgia’s experience. It turned out that after the new regulations came into force, citizens of that country were often not allowed to leave due to the lack of necessary documents.
“Our action plan also includes steps to develop the capacity of border guards and make their work more effective. EU countries are also introducing eGates systems that verify biometric data. We also plan to introduce such systems, but this requires all travellers to possess biometric passports,” noted Haykanush Chobanyan.
She stressed that while addressing irregular migration, legal channels should be encouraged.
“With an ageing population in Europe, there is a demand for both highly and low-skilled workers. These opportunities should be used legally, without abusing the asylum system. Legal channels, such as work visas, study visas, family reunification and marriage, should be seen as sustainable solutions,” she explained.
The opportunity to travel with dignity
Haykanush Chobanyan emphasized that visa liberalisation does not mean increasing opportunities for permanent residence, employment, or access to healthcare in the European Union, it simply facilitates travel procedures.
“The EU is aware that the readmission system is working, that our state is actually able to use this toolkit correctly, identify irregular migrants and accept them back. Efforts and resources are also being invested in integration. This also provides an opportunity to continue negotiations to advance the interests of the country and provide our citizens the opportunity to travel with dignity,” noted Haykanush Chobanyan.
In conclusion, she noted that the visa liberalisation process is a work that requires joint involvement of the government and society. There are no insurmountable obstacles for Armenia in this process, but achieving this goal demands consistent and coordinated efforts.