Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Հարավային Կովկասում գործընթացները զարգանում են շատ վտանգավոր ուղղությամբ, եւ Ադրբեջանն իրավացիորեն իր մտահոգությունն է հայտնում այդ կապակցությամբ»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանը Ալիեւն ասել է, որ «Հարավային Կովկասի համար պատրաստված պլանը կարող է ապագայում մեծ աղետի հանգեցնել»։
Նա նշել է, որ «Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղը օկուպացիայից ազատելը եւ հատկապես անցած տարվա սեպտեմբերին իրականացված հակաահաբեկչական գործողությունը անհանգստություն են առաջացրել որոշ ուժերի մոտ»։
Մասնավորապես, հիշեցրել է Ալիեւը, Եվրախորհրդարանը բանաձեւեր է ընդունել, իսկ ԵԽԽՎ-ն ադրբեջանական պատվիրակությանը զրկել է ձայնի իրավունքից։ Ալիեւի խոսքով, նման քայլերը կարող են հանգեցնել «շատ բացասական հետեւանքների»։
Խոսելով այսօր Բրյուսելում կայացած ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան եռակողմ հանդիպման մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ «այն վտանգի եւս մեկ աղբյուր է ստեղծում Հարավային Կովկասի համար»։
Նա ասել է, որ վերջին օրերին ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները փորձել են Բաքվին համոզել, որ այս հանդիպումը ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ։ Ալիեւը, սակայն, կարծում է, որ «այս հանդիպումը Հարավային Կովկասում բաժանարար գծեր ստեղծելու եւ մեր երկիրը մեկուսացնելու նպատակ ունի»։
Նրա խոսքով, «Հայաստանը Հարավային Կովկասում զինված ֆորպոստ դարձնելու փորձերը ապագայում մեծ հետեւանքներ կունենան, եւ այդ պատճառով մենք հայտարարություններով հանդես եկանք՝ զգուշացնելու մեր գործընկերներին ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում»։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «процессы на Южном Кавказе развиваются в очень опасном направлении, и Азербайджан справедливо выражает свое беспокойство по этому поводу».
Как сообщают азербайджанские СМИ, на встрече с руководителя делегации Турции в Парламентской ассамблее НАТО Мевлютом Чавушоглу Алиев заявил, что «план, подготовленный для Южного Кавказа, в будущем может привести к большой катастрофе».
Он отметил, что «освобождение Азербайджаном Карабаха от оккупации и особенно проведенная в сентябре прошлого года антитеррористическая операция, вызвало беспокойство у некоторых сил».
В частности, напомнил Алиев, Европейский парламент принял резолюции, ПАСЕ лишила азербайджанскую делегацию права голоса. По мнению Алиева, все эти шаги могут привести «к очень негативным последствиям».
Говоря о состоявшейся сегодня в Брюсселе трехсторонней встрече США-ЕС-Армения, президент Азербайджана заявил, что «она создает еще один источник опасности для Южного Кавказа».
Он сообщил, что в последние дни высокопоставленные чиновники США и ЕС пытались убедить Баку, что эта встреча не направлена против Азербайджана. Алиев, тем не менее, считает, что «эта встреча направлена «на создание разделительных линий» на Южном Кавказе и «изоляцию нашей страны».
По его словам, «попытки превратить Армению в вооруженный форпост на Южном Кавказе, будут в будущем иметь большие последствия и поэтому мы выступили с заявлениями, чтобы предупредить об этом наших партнеров в США и Европе».