Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Հարավային Կովկասում գործընթացները զարգանում են շատ վտանգավոր ուղղությամբ, եւ Ադրբեջանն իրավացիորեն իր մտահոգությունն է հայտնում այդ կապակցությամբ»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում թուրքական պատվիրակության ղեկավար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպմանը Ալիեւն ասել է, որ «Հարավային Կովկասի համար պատրաստված պլանը կարող է ապագայում մեծ աղետի հանգեցնել»։
Նա նշել է, որ «Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղը օկուպացիայից ազատելը եւ հատկապես անցած տարվա սեպտեմբերին իրականացված հակաահաբեկչական գործողությունը անհանգստություն են առաջացրել որոշ ուժերի մոտ»։
Մասնավորապես, հիշեցրել է Ալիեւը, Եվրախորհրդարանը բանաձեւեր է ընդունել, իսկ ԵԽԽՎ-ն ադրբեջանական պատվիրակությանը զրկել է ձայնի իրավունքից։ Ալիեւի խոսքով, նման քայլերը կարող են հանգեցնել «շատ բացասական հետեւանքների»։
Խոսելով այսօր Բրյուսելում կայացած ԱՄՆ-ԵՄ-Հայաստան եռակողմ հանդիպման մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ «այն վտանգի եւս մեկ աղբյուր է ստեղծում Հարավային Կովկասի համար»։
Նա ասել է, որ վերջին օրերին ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները փորձել են Բաքվին համոզել, որ այս հանդիպումը ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ։ Ալիեւը, սակայն, կարծում է, որ «այս հանդիպումը Հարավային Կովկասում բաժանարար գծեր ստեղծելու եւ մեր երկիրը մեկուսացնելու նպատակ ունի»։
Նրա խոսքով, «Հայաստանը Հարավային Կովկասում զինված ֆորպոստ դարձնելու փորձերը ապագայում մեծ հետեւանքներ կունենան, եւ այդ պատճառով մենք հայտարարություններով հանդես եկանք՝ զգուշացնելու մեր գործընկերներին ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում»։

Aliyev: Attempts to isolate Azerbaijan to lead to “big disaster” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated today that “the processes in the South Caucasus are developing in a very dangerous direction, and Azerbaijan rightly expresses its concern about it.”
Azerbaijani media outlets report that at a meeting with Mevlut Cavusoglu, head of Turkey’s delegation to the NATO Parliamentary Assembly, Aliyev said that “the plan prepared for the South Caucasus may lead to a big disaster in the future.”
He noted that “Azerbaijan’s liberation of Karabakh from occupation, and especially the anti-terrorist operation last September, caused concern among some forces.”
In particular, Aliyev reminded that the European Parliament adopted resolutions, PACE deprived the Azerbaijani delegation of the right to vote. According to Aliyev, all these steps can lead to “very negative consequences.”
Speaking about the U.S.-EU-Armenia trilateral meeting held today in Brussels, the Azerbaijani president said that “it creates another source of danger for the South Caucasus.”
He said that in recent days high-ranking U.S. and EU officials have tried to convince Baku that this meeting is not directed against Azerbaijan. Aliyev, however, believes that “this meeting is aimed at creating dividing lines in the South Caucasus and isolating our country.”
According to him, “attempts to turn Armenia into an armed outpost in the South Caucasus will have big consequences in the future and that’s why we made statements to warn our partners in the US and Europe about it.”