Ալիեւը Բլինքենին «հիշեցրել է» «Ասանժի գործի» եւ հայ ընդդիմադիրների կալանավորման մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը շարունակում է մեկնաբանել Իլհամ Ալիեւի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հեռախոսազրույցը։
Հանդիպման վերաբերյալ Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշվում էր.
«Պետքարտուղարը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հետ կապված իր միջազգային պարտավորություններին հետեւելու անհրաժեշտությունը եւ կոչ է արել ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին»:
Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունն այսօր տարածել է հետեւյալ հաղորդագրությունը.
«Այո, հեռախոսազրույցի ընթացքում բարձրացվել էին շատ հարցեր։ Նախագահ Ալիեւը նշել է, որ մարդու իրավունքների խնդիրների պատրվակով Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու փորձերը բացարձակապես անընդունելի են։ Մենք չենք ընդունում այս հարցում արեւմտյան մի շարք երկրների կողմնակալ հայտարարությունները՝ հիմնված երկակի ստանդարտների վրա։ Այդ կապակցությամբ պետության ղեկավարը Էնթոնի Բլինքենին հիշեցրել է Հայաստանում ընդդիմության ներկայացուցիչների ձերբակալության եւ նույնիսկ անազատության մեջ նրանց մահվան դեպքերի, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների ոտնահարման փաստերի մասին եւ նշել, որ այս համատեքստում արեւմտյան երկրների լռությունը անհասկանալի է, եւ նման փաստերը երկակի ստանդարտների վառ օրինակ են։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Իլհամ Ալիեւն անդրադարձել է նաեւ հայտնի լրագրող Ջուլիան Ասանժի հետ կապված հարցին, ով երկար ժամանակ ֆիզիկական եւ հոգեկան խոշտանգումների է ենթարկվել հենց իր լրագրողական գործունեության համար։ Նա ընդգծել է, որ քննարկվում է Ջուլիան Ասանժին ԱՄՆ-ին արտահանձնելու եւ մահապատժի ենթարկելու հարցը։ Երկրի ղեկավարը հավելել է նաեւ, որ մարդու իրավունքների խնդիրը պետք է դիտարկել ոչ միայն տեղային, այլեւ գլոբալ համատեքստում»։

Алиев «напомнил» Блинкену о «деле Ассанжа» и об арестах оппозиционеров в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-служба президента Азербайджана продолжает комментировать телефонный разговор Ильхама Алиева с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
В сообщении Госдепартамента о встрече, в частности, отмечалось:
«Госсекретарь подтвердил необходимость того, чтобы Азербайджан придерживался своих международных обязательств и обязательств в отношении прав человека и основных свобод, и призвал освободить несправедливо задержанных».
Пресс-служба президента Азербайджана сегодня распространила следующее сообщение:
«Да, в ходе телефонного разговора были затронуты многие вопросы, в том числе и этот. Президент Ильхам Алиев отметил, что попытки вмешательства во внутренние дела Азербайджана под предлогом вопроса прав человека абсолютно неприемлемы. Мы не принимаем основанные на двойных стандартах предвзятые заявления ряда западных стран по этому вопросу. В этой связи глава государства напомнил государственному секретарю Энтони Блинкену об аресте в Армении представителей оппозиции и даже случаях их смерти в период нахождения под стражей, а также фактах нарушения прав человека и отметил, что в этом контексте молчание западных стран вызывает непонимание, и подобные факты являются наглядным примером именно двойных стандартов.
В ходе телефонного разговора Ильхам Алиев также коснулся вопроса, связанного с известным журналистом Джулианом Ассанжем, который долгое время подвергается физическим и моральным пыткам именно за свою журналистскую деятельность. Он подчеркнул, что обсуждается вопрос об экстрадиции Джулиана Ассанжа в США и его казни. Глава государства также добавил, что необходимо рассматривать вопрос прав человека не только в локальном, но и, в целом, в глобальном контексте».