Բլինքենի եւ Ալիեւի հեռախոսազրույցը՝ ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի մատուցմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին ասել է, որ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճը արդարացում չունի։
Ալիեւի եւ Բլինքենի հեռախոսազրույցի մասին ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունների կարեւորությունը եւ նշել գործընկերային նախաձեռնությունների աճը, ներառյալ էներգետիկայի եւ կլիմայի ոլորտների առաջնահերթությունները: Բլինքենն ու Ալիեւը քննարկել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ գործընթացի առաջմղման կարեւորությունը, ինչը տնտեսական օգուտ կբերի ողջ տարածաշրջանին։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ սահմանային լարվածության աճն արդարացում չունի եւ նախազգուշացրել է, որ կողմերից ցանկացածի ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունը կխաթարեն խաղաղության հեռանկարը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հետ կապված իր միջազգային պարտավորություններին հետեւելու անհրաժեշտությունը եւ կոչ է արել ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին»:
Հեռախոսազրույցի մասին Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ տեղեկություն է ստացել ապրիլի 5-ին ԱՄՆ-ի, Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ կայանալիք եռակողմ հանդիպման կապակցությամբ ադրբեջանական կողմի մտահոգությունների մասին եւ կարեւոր է համարել հստակություն մտցնել այդ հարցում։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ նշված հանդիպման հիմքում Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցերն են լինելու։
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ իր տեղեկություններով՝ եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանին ռազմական օգնությունը եւ համատեղ զորավարժությունները, Ադրբեջանին սահմանակից տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Հայաստանի զինումը ԵՄ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով եւ ԱՄՆ բյուջեի հաշվին։ Նա ասել է, որ նման քայլերը, որոնք հակաադրբեջանական բնույթ են կրում, այդ թվում՝ Հայաստանը զինելու Ֆրանսիայի քաղաքականությունը, դրդում են սպառազինությունների մրցավազքի եւ կհանգեցնեն սադրանքների տարածաշրջանում։
Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ բանակցությունները։ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ Բեռլինում կայացած ԱԳ նախարարների բանակցություններն օգտակար են եղել գործընթացն առաջ մղելու առումով բանակցությունների արագացման անհրաժեշտություն կա։
Իլհամ Ալիեւն ընդգծել է, որ Արեւմուտքում հնչող մեղադրանքներն այն մասին, որ Ադրբեջանը մտադիր է հարձակվել Հայաստանի վրա, բացարձակ անհիմն են:
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ ապրիլի 2-ին Փարիզում Էնթոնի Բլինքենի հետ ասուլիսում Ֆրանսիայի արտգործնախարարը սուտ է խոսել՝ Ադրբեջանին մեղադրելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելու եւ Հայաստանի համար վտանգի աղբյուր լինելու մեջ։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է 2022 թվականին Պրահայում կայացած հանդիպման ժամանակ ընդունված հայտարարությանը եւ Ալմա-Աթայի հայտարարությանը։
Իլհամ Ալիեւի կարծիքով, ապրիլի 5-ին նախատեսված ԱՄՆ-Եվրամիություն-Հայաստան եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, դրա ոչ ներառական լինելը եւ այն չհետաձգելը՝ չնայած Ադրբեջանի արդարացի մեկնաբանություններին, կհանգեցնի ոչ թե Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ համագործակցության հաստատմանը, այլ բաժանարար գծերի հայտնվելուն եւ, ի վերջո, լարվածությանը»։

Две версии содержания телефонного разговора Блинкена и Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, что нет никаких оправданий усилению напряженности на границе с Арменией.
В сообщении Госдепартамента о телефонном разговоре Блинкена с Аливым говорится:
«Госсекретарь подчеркнул важность двусторонних отношений США и Азербайджана и выделил растущее число партнерских инициатив, включая приоритеты в области энергетики и климата. Блинкен и Алиев обсудили важность продвижения мирного процесса между Азербайджаном и Арменией, который принесет экономические выгоды всему региону. Госсекретарь подчеркнул, что нет никаких оправданий усилению напряженности на границе, и предупредил, что агрессивные действия и риторика с любой стороны подорвут перспективы мира. Госсекретарь подтвердил необходимость того, чтобы Азербайджан придерживался своих международных обязательств и обязательств в отношении прав человека и основных свобод, и призвал освободить несправедливо задержанных».
В сообщении пресс-службы президента Азербайджана о телефонном разговоре, в частности, говорится:
«Энтони Блинкен сообщил, что получил информацию об обеспокоенности азербайджанской стороны, вызванной предстоящей 5 апреля трехсторонней встречей между США, Европейским Союзом и Арменией, и отметил, что посчитал важным внести ясность в вопрос.
Госсекретарь подчеркнул, что суть упомянутой встречи будут составлять вопросы экономического развития Армении.
Ильхам Алиев сказал, что по имеющимся у него сведениям, в процессе подготовки к трехсторонней встрече обсуждались такие вопросы, как военная помощь Армении и проведение совместных военных учений, создание военной инфраструктуры на приграничных с Азербайджаном территориях, вооружение Армении по линии Европейского фонда мира Европейского Союза и за счет бюджета США. Глава государства заявил, что подобные шаги, имеющие антиазербайджанскую сущность, в том числе политика вооружения Армении Францией, подталкивает к гонке вооружений и приведет к провокациям в регионе.
Энтони Блинкен отметил, что встреча 5 апреля не направлена против Азербайджана.
Во время беседы были обсуждены мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. Президент Ильхам Алиев сказал, что проведенные в Берлине переговоры министров иностранных дел по тексту мирного договора были полезными с точки зрения продвижения процесса и есть необходимость в ускорении переговоров.
Глава государства также подчеркнул, что звучащие на Западе обвинения в том, что Азербайджан намерен напасть на Армению, являются совершенно необоснованными.
Президент Ильхам Алиев заявил, что на проведенной 2 апреля в Париже пресс-конференции с Энтони Блинкеном министр иностранных дел Франции сказал неправду, обвинив Азербайджан в непризнании территориальной целостности Армении и в том, что он является источником опасности для Армении.
Глава государства подчеркнул, что Азербайджан привержен заявлению, принятому на встрече в Праге в 2022 году, и Алма-Атинскому заявлению.
По мнению Президента Ильхама Алиева, непрозрачная подготовка запланированной на 5 апреля трехсторонней встречи США - Европейский Союз - Армения, ее неинклюзивный характер и то, что она не была отложена, несмотря на справедливые замечания Азербайджана, приведет не к миру и сотрудничеству на Южном Кавказе, а возникновению разделительных линий и, в конечном итоге, - напряженности».