Բլինքենի եւ Ալիեւի հեռախոսազրույցը՝ ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի մատուցմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին ասել է, որ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճը արդարացում չունի։
Ալիեւի եւ Բլինքենի հեռախոսազրույցի մասին ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է.
«Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի երկկողմ հարաբերությունների կարեւորությունը եւ նշել գործընկերային նախաձեռնությունների աճը, ներառյալ էներգետիկայի եւ կլիմայի ոլորտների առաջնահերթությունները: Բլինքենն ու Ալիեւը քննարկել են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ գործընթացի առաջմղման կարեւորությունը, ինչը տնտեսական օգուտ կբերի ողջ տարածաշրջանին։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ սահմանային լարվածության աճն արդարացում չունի եւ նախազգուշացրել է, որ կողմերից ցանկացածի ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունը կխաթարեն խաղաղության հեռանկարը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հետ կապված իր միջազգային պարտավորություններին հետեւելու անհրաժեշտությունը եւ կոչ է արել ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին»:
Հեռախոսազրույցի մասին Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ տեղեկություն է ստացել ապրիլի 5-ին ԱՄՆ-ի, Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ կայանալիք եռակողմ հանդիպման կապակցությամբ ադրբեջանական կողմի մտահոգությունների մասին եւ կարեւոր է համարել հստակություն մտցնել այդ հարցում։
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ նշված հանդիպման հիմքում Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցերն են լինելու։
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ իր տեղեկություններով՝ եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանին ռազմական օգնությունը եւ համատեղ զորավարժությունները, Ադրբեջանին սահմանակից տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Հայաստանի զինումը ԵՄ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով եւ ԱՄՆ բյուջեի հաշվին։ Նա ասել է, որ նման քայլերը, որոնք հակաադրբեջանական բնույթ են կրում, այդ թվում՝ Հայաստանը զինելու Ֆրանսիայի քաղաքականությունը, դրդում են սպառազինությունների մրցավազքի եւ կհանգեցնեն սադրանքների տարածաշրջանում։
Էնթոնի Բլինքենը նշել է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ բանակցությունները։ Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ Բեռլինում կայացած ԱԳ նախարարների բանակցություններն օգտակար են եղել գործընթացն առաջ մղելու առումով բանակցությունների արագացման անհրաժեշտություն կա։
Իլհամ Ալիեւն ընդգծել է, որ Արեւմուտքում հնչող մեղադրանքներն այն մասին, որ Ադրբեջանը մտադիր է հարձակվել Հայաստանի վրա, բացարձակ անհիմն են:
Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ ապրիլի 2-ին Փարիզում Էնթոնի Բլինքենի հետ ասուլիսում Ֆրանսիայի արտգործնախարարը սուտ է խոսել՝ Ադրբեջանին մեղադրելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելու եւ Հայաստանի համար վտանգի աղբյուր լինելու մեջ։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է 2022 թվականին Պրահայում կայացած հանդիպման ժամանակ ընդունված հայտարարությանը եւ Ալմա-Աթայի հայտարարությանը։
Իլհամ Ալիեւի կարծիքով, ապրիլի 5-ին նախատեսված ԱՄՆ-Եվրամիություն-Հայաստան եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, դրա ոչ ներառական լինելը եւ այն չհետաձգելը՝ չնայած Ադրբեջանի արդարացի մեկնաբանություններին, կհանգեցնի ոչ թե Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ համագործակցության հաստատմանը, այլ բաժանարար գծերի հայտնվելուն եւ, ի վերջո, լարվածությանը»։

Blinken-Aliyev phone conversation as presented by U.S. and Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken told Azerbaijani President Ilham Aliyev that there is no justification for increased tension on the border with Armenia.
The news release of the U.S. Department of State about the phone conversation between Blinken and Aliyev reads:
“The Secretary reinforced the importance of the U.S.-Azerbaijan bilateral relationship and highlighted a growing number of partnership initiatives, including energy and climate priorities.  Secretary Blinken and President Aliyev discussed the importance of advancing the peace process between Azerbaijan and Armenia, which would bring economic benefits to the entire region.  The Secretary underscored that there is no justification for increased tension on the border and cautioned that aggressive actions and rhetoric from any side would undermine prospects for peace. The Secretary reiterated the need for Azerbaijan to adhere to its international obligations and commitments regarding human rights and fundamental freedoms and urged the release of those unjustly detained.”
The news release of the Azerbaijani president’s press office about the phone conversation, in particular, says:
“Antony Blinken said he had heard that the upcoming April 5 trilateral talks between the U.S., EU and Armenia had caused concern on the part of Baku, and he considered it important to clarify the issue.
The Secretary of State emphasized that the main topic of the meeting will be the economic development of Armenia.
Ilham Aliyev stated that he had received information that the talks would discuss providing military support to Armenia, the creation of military infrastructure in border areas with Azerbaijan, and arming Armenia through the EU’s European Peace Facility and at the expense of the U.S. budget.
The head of our state emphasized that such anti-Azerbaijani steps, including the French policy of arming Armenia, encourage an arms race in the region and will lead to provocations.
Antony Blinken underlined that the meeting on April 5 is not against Azerbaijan.
Discussions were also held regarding peace negotiations between Armenia and Azerbaijan. President Ilham Aliyev said that the negotiations held in Berlin by the foreign ministers regarding the text of the peace agreement were beneficial in terms of advancing the process, and emphasized the need to accelerate the negotiations.
The head of state emphasized that the accusations voiced in the West about Azerbaijan intending to attack Armenia are completely baseless.
President Ilham Aliyev stated that the French Minister of Foreign Affairs told lies during a press conference held with Antony Blinken in Paris on April 2 by accusing Azerbaijan of not recognizing Armenia’s territorial integrity and posing a threat to Armenia.
The head of state highlighted Azerbaijan’s adherence to the statement adopted during the Prague meeting in 2022 and the Almaty Declaration.
According to President Ilham Aliyev, the non-transparent preparation, lack of inclusivity, and failure to postpone the trilateral meeting scheduled for April 5 between the United States, the European Union, and Armenia, despite Azerbaijan’s justified concerns, will lead to escalation of tension and creation of new dividing lines rather than peace and cooperation in the South Caucasus.”