ԱՄՆ Պետդեպ. «Ապրիլի 5-ի հանդիպման թեման խաղաղ գործընթացը չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերն ասել է, որ ապրիլի 5-ին նախատեսված Հայաստանի վարչապետի, ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հանդիպումը «նվիրված է Հայաստանի բարեփոխումներին, ժողովրդավարությանը, տնտեսությանը եւ դիմակայունությանը»։
Ճեպազրույցում պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը հրավիրվել է առաջիկա հանդիպմանը, Մեթյու Միլերն ասել է.
«Հանդիպման թեման խաղաղ գործընթացը չէ։ Դա ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ Հայաստանի հանդիպումն է՝ քննարկելու տնտեսական դիվերսիֆիկացումը, մարդասիրական օգնությունը, փախստականներին աջակցությունը եւ Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումներին աջակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը եւ օրենքի գերակայությունը: Դա տարածաշրջանային հանդիպում չէ»։

Госдепартамент США: «Мирный процесс не является темой встречи 5 апреля» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер заявил, что намеченная на 5 апреля встреча премьер-министра Армении, госсекретаря США и президента Европейской Комиссии «посвящена реформам в Армении, ее демократии, экономике и устойчивости».
Отвечая на брифинге на вопрос - приглашен ли Азербайджан на предстоящую встречу, Мэтью Миллер сказал:
«Мирный процесс не является темой этой встречи. Это встреча США, ЕС и Армении для обсуждения экономической диверсификации, гуманитарной помощи, поддержки беженцев и поддержки политических реформ Армении в таких областях, как демократия и верховенство закона. Это не региональная встреча».