ԱՄՆ Պետդեպ. «Ապրիլի 5-ի հանդիպման թեման խաղաղ գործընթացը չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլերն ասել է, որ ապրիլի 5-ին նախատեսված Հայաստանի վարչապետի, ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հանդիպումը «նվիրված է Հայաստանի բարեփոխումներին, ժողովրդավարությանը, տնտեսությանը եւ դիմակայունությանը»։
Ճեպազրույցում պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը հրավիրվել է առաջիկա հանդիպմանը, Մեթյու Միլերն ասել է.
«Հանդիպման թեման խաղաղ գործընթացը չէ։ Դա ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ Հայաստանի հանդիպումն է՝ քննարկելու տնտեսական դիվերսիֆիկացումը, մարդասիրական օգնությունը, փախստականներին աջակցությունը եւ Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումներին աջակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը եւ օրենքի գերակայությունը: Դա տարածաշրջանային հանդիպում չէ»։

US State Department: The peace process not the focus of the April 5 meeting - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Matthew Miller, spokesperson for the U.S. Secretary of State, stated that the April 5 meeting between the Armenian Prime Minister, U.S. Secretary of State and President of the European Commission “is about Armenia’s reforms and its democracy, economy, and resilience.”
In response to a question at the briefing whether Azerbaijan is invited to the upcoming meeting, Matthew Miller said:
“The peace process is not the focus of this meeting; it’s a meeting between the U.S., EU, and Armenia to discuss economic diversification, humanitarian assistance, support for refugees, and supporting Armenia’s political reforms in areas such as democracy and the rule of law. It is not a regionally focused meeting.”