Միրզոյան. Ադրբեջանական առաջարկների որոշ մասերում տեսնում ենք հետընթաց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ դեկտեմբերի վերջին Հայաստանը ստացել է Ադրբեջանի կողմից խաղաղության պայմանագրի հերթական առաջարկները:
«Հունվարի 4-ին մենք փոխանցել ենք հայկական առաջարկները: Ադրբեջանական առաջարկների մեջ, որոշ հոդվածներով, տեքստի որոշ մասերում տեսնում ենք որոշակի հետընթաց, բայց նաեւ որոշակի առաջընթաց՝ մի քանի այլ ուղղությամբ։ Սակայն կառուցողական աշխատել ենք այդ առաջարկների ուղղությամբ:
Խաղաղության պայմանագրում մենք պետք է տեսնենք այն հստակ հիմքերը, որոնցով պետք է տեղի ունենան սահմանազատման գործընթացը: Տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը եւ սահմանների դելիմիտացիան այն հարցերն են, որ ՀՀ-ն չի կարող թույլ տալ անորոշություն: Որեւէ անորոշություն պարարտ հիմք է հետագա էսկալացիաների համար»,- Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Յորղոս Գերապետրիտիսն էլ իր հերթին նշել է, որ ներգրավված կողմերը պետք է շարունակական երկխոսության մեջ լինեն:
«Կարծում եմ, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը շատ իրատեսական, արդարացի եւ շատ կայուն լուծում է ապահովում։ Խաղաղության գործընթացը պետք է հստակ անդրադառնա կոնկրետ խնդիրների, սահմանազատումը պետք է հստակ լինի»,-ասել է նա:

Мирзоян: В некоторых фрагментах азербайджанских предложений мы видим регресс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что в конце декабря Армения получила очередные предложения по мирному договору от Азербайджана.
«4 января мы отправили свои предложенгия. В некоторых статьях, в некоторых частях текста азербайджанских предложений мы видим определенный регресс, но на некоторых других направлениях налицо определенный прогресс. Мы над этими предложениями работали конструктивно.
В мирном соглашении мы должны отобразить те четкие основания, на которых должен происходить процесс демаркации. Территориальная целостность, нерушимость границ и делимитация границ – это вопросы, в которых Армения не может допустить неопределенности. Любая неопределенность является благодатной почвой для дальнейшей эскалации», - заявил Арарат Мирзоян насовместной пресс-конференции с министром иностранных дел Греции Йоргосом Герапетритисом.
Йоргос Герапетритис, в свою очередь, отметил, что вовлеченные стороны должны находиться в постоянном диалоге.