Ալիեւ. Փաշինյանի հետ հանդիպումը պետք է «արդյունքի միտված լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հանդիպումը պետք է լավ նախապատրաստված եւ «արդյունքի միտված լինի»:
Ելույթ ունենալով «Ղարաբաղ. Վերադարձ տուն 30 տարի անց, ձեռքբերումներ եւ մարտահրավերներ» համաժողովում՝ Ալիեւն ասել է, որ իր օգնականը մշտական կապի մեջ է Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աշխատակազմի հետ:
Խոսելով Գրանադայի հանդիպումից իր հրաժարվելու պատճառների մասին, Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ դրանք երեքն էին:
Առաջինը, նրա խոսքով, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնի «կողմնակալ դիրքորոշումն է»:
«Երկրորդը հերթական հակաադրբեջանական բանաձեւն էր, որը Եվրոպական Խորհրդարանը ընդունեց ճիշտ այն օրը, երբ նախատեսված էր իմ մեկնումը Գրանադա: Երրորդ պատճառն այն էր, որ այդ հանդիպումը լավ պատրաստված չէր՝ այն տեղի էր ունենալու մեր հակաահաբեկչական գործողությունից երկու շաբաթ անց, երբ իրավիճակը տեղում ամբողջությամբ փոխված էր», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Խոսելով միջնորդական ձեւաչափերի մասին, Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ ներկայում մնում են Մոսկվայի եւ ԵՄ հարթակները, քանի որ «եթե Միացյալ Նահանգներն ասում են, որ այլեւս չեն կարող Ադրբեջանի հետ սովորականի պես շարունակել հարաբերությունները, դա վերաբերվում է բոլոր ուղղություններին»:
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ այդ արտահայտության հեղինակ, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն այսօր Բաքվում է եւ ինքը հույս ունի լսել նրանից, որ հարաբերությունները շարունակվելու են business as usual սկզբունքով:
«Հակառակ դեպքում կմնան միայն Մոսկվայի եւ Բրյուսելի ֆորմատները, ինչպես նաեւ մեր երկկողմ շփումները հայկական կողմի հետ», - ասել է Ալիեւը:

Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev said today that the meeting with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan must be well-prepared and "result oriented.”
In his remarks at “Karabakh: Returning home after 30 years. Achievements and Challenges” conference, Aliyev said that his assistant is in constant contact with the staff of the European Council President Charles Michel.
Speaking about the reasons for his refusal from the meeting in Granada, Ilham Aliyev cited three of them.
The first, he said, is the “biased position” of French President Emmanuel Macron.
“The second was another anti-Azerbaijani resolution the European Parliament adopted on the very day of my supposed departure to Granada. The third reason was that the meeting was not well prepared, it was going to take place two weeks after our anti-terrorist operation, when the situation on the ground completely changed,” the Azerbaijani president said.
Speaking about the mediation formats, Ilham Aliyev said that currently the Moscow and EU platforms remain, because “if the United States says that they can no longer continue relations with Azerbaijan as usual, this applies to all tracks.”
The Azerbaijani president noted that the author of that phrase, U.S. Assistant Secretary of State James O’Brien, is in Baku today and he hopes to hear from him that relations will continue on “business as usual” principle.
“Otherwise, only Moscow and Brussels formats will remain, as well as our bilateral contacts with the Armenian side,” Aliyev said.