Ալիեւ. Փաշինյանի հետ հանդիպումը պետք է «արդյունքի միտված լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ իր հանդիպումը պետք է լավ նախապատրաստված եւ «արդյունքի միտված լինի»:
Ելույթ ունենալով «Ղարաբաղ. Վերադարձ տուն 30 տարի անց, ձեռքբերումներ եւ մարտահրավերներ» համաժողովում՝ Ալիեւն ասել է, որ իր օգնականը մշտական կապի մեջ է Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի աշխատակազմի հետ:
Խոսելով Գրանադայի հանդիպումից իր հրաժարվելու պատճառների մասին, Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ դրանք երեքն էին:
Առաջինը, նրա խոսքով, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուէլ Մակրոնի «կողմնակալ դիրքորոշումն է»:
«Երկրորդը հերթական հակաադրբեջանական բանաձեւն էր, որը Եվրոպական Խորհրդարանը ընդունեց ճիշտ այն օրը, երբ նախատեսված էր իմ մեկնումը Գրանադա: Երրորդ պատճառն այն էր, որ այդ հանդիպումը լավ պատրաստված չէր՝ այն տեղի էր ունենալու մեր հակաահաբեկչական գործողությունից երկու շաբաթ անց, երբ իրավիճակը տեղում ամբողջությամբ փոխված էր», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Խոսելով միջնորդական ձեւաչափերի մասին, Իլհամ Ալիեւն ասել է, որ ներկայում մնում են Մոսկվայի եւ ԵՄ հարթակները, քանի որ «եթե Միացյալ Նահանգներն ասում են, որ այլեւս չեն կարող Ադրբեջանի հետ սովորականի պես շարունակել հարաբերությունները, դա վերաբերվում է բոլոր ուղղություններին»:
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ այդ արտահայտության հեղինակ, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն այսօր Բաքվում է եւ ինքը հույս ունի լսել նրանից, որ հարաբերությունները շարունակվելու են business as usual սկզբունքով:
«Հակառակ դեպքում կմնան միայն Մոսկվայի եւ Բրյուսելի ֆորմատները, ինչպես նաեւ մեր երկկողմ շփումները հայկական կողմի հետ», - ասել է Ալիեւը:

Алиев: Встреча с Пашиняном должна быть «ориентированной на результат» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что его встреча с премьер-министром Армении Николом Пашиняном должна быть хорошо подготовлена и «ориентирована на результат».
Выступая на конференции «Карабах: возвращение домой через 30 лет - достижения и вызовы» Алиев заявил, что его помощник находится в постоянном контакте с аппаратом президента Европейского совета Шарля Мишеля.
Говоря о причинах своего отказа от встречи в Гранаде, Ильхам Алиев сообщил, что их было три.
Первая, по его словам, это «предвзятая позиция» президента Франции Эммануэля Макрона.
«Вторая – очередная антиазербайджанская резолюция, принятая Европарламентом в тот самый день, когда был запланирован мой отъезд в Гранаду. Третья причина заключалась в том, что встреча не была хорошо подготовлена, она должна была состояться через две недели после нашей антитеррористической операции, которая полностью изменила ситуацию на местах», - сказал президент Азербайджана.
Говоря о форматах посредничества, Ильхам Алиев отметил, что в настоящее время сохраняются платформы России и ЕС, поскольку «если США говорят, что больше не могут продолжать отношения с Азербайджаном в обычном режиме, это касается всех направлений».
Президент Азербайджана отметил, что автор этого заявления, помощник госсекретаря США Джеймс О'Брайен находится сегодня в Баку и он надеется услышать от него, что отношения будут продолжаться по принципу business as usual.
«В противном случае останутся только форматы Москвы и Брюсселя, а также наши двусторонние контакты с армянской стороной», - сказал Алиев.