Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է հանդիպում կազմակերպել սահմանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ կնքման համար Բաքուն Երեւանի հետ պատրաստ է ուղիղ բանակցությունների»:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ափսոսանք է հայտնել, որ Հայաստանը Բաքվի առաջարկներին պատասխանել է 2,5 ամիս ուշացումով։ Ըստ ադրբեջանական գերատեսչության՝ այս փաստը «լրջորեն դանդաղեցրել է խաղաղ գործընթացը»։
«Խաղաղ բանակցություններում նման դադարը չի նպաստում տարածաշրջանի կայունությանը եւ բարգավաճմանը:
Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրները պետք է միասին որոշում կայացնեն իրենց հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ: Նրանք միասին պատասխանատու են խաղաղ գործընթացի շարունակման համար, ներառյալ՝ հանդիպման համար երկու կողմից ընդունելի վայրի կամ պետական սահմանին հանդիպելու որոշումը»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունում:

Азербайджан предложил Армении организовать встречу на границе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Азербайджана заявил сегодня, что «Баку готов к прямым переговорам с Ереваном для скорейшего заключения мирного договора».
В МИД Азербайджана выразили сожаление, что «Армении потребовалось около двух с половиной месяцев, чтобы ответить на предложения Баку по проекту мирного договора».
По мнению внешнеполитического ведомства Азербайджана, это серьезно замедлило мирный процесс.
«Подобный застой в мирных переговорах не способствует стабильности и процветанию в регионе.
Мы считаем, что две страны должны вместе принять решение о своих будущих отношениях, и только они несут ответственность за продолжение мирного процесса, в том числе за выбор взаимоприемлемого места или решение о встрече на государственной границе», - говорится в заявлении.