Զախարովա. Արեւմուտքը խանգարում է եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «մի քանի անգամ մենք մոտ էինք փոխշահավետ որոշումների փաթեթի ընդունմանը, որը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հնարավորություն կտար օգտվել միմյանց ճանապարհային ենթակառուցվածքներից»։
«Սակայն այս հնարավորությունը բազմիցս բաց է թողնվել: Վերջին անգամ՝ այս տարի, երբ մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքներով եռակողմ աշխատանքային խմբին հանձնարարվել էր ավարտին հասցնել ապաշրջափակման տեխնիկական հարցերի համակարգման աշխատանքները։ Դրանից մեկ շաբաթ անց եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ նիստում զգալի առաջընթաց էր արձանագրվել, մասնավորապես, ընդհանուր փոխըմբռնում էր ձեռք բերվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման եւ կազմակերպման վերաբերյալ։
Բայց կրկին ինչ-որ բան խանգարեց Հայաստանի ղեկավարությանը թղթին հանձնել պայմանավորվածությունները։ Եվ մենք լավ գիտենք, որ պատճառը Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության արեւմտյան բարեկամների «լավ» խորհուրդներն են։ Այս «բարեկամները» փոխանակ նպաստեն եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանն ու Բաքվի եւ Երեւանի հաշտեցմանը, տորպեդահարում են ամեն դրականը, ինչին հաջողվում է հասնել, ինչպես նաեւ ռուսական ջանքերը։ Նրանք փորձում են պարտադրել իրենց բաղադրատոմսերը եւ կարգավորման փոխարեն քարոզում են կեղծ կարգավորման։ Դա հենց այն է, ինչ մենք տեսանք հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում ԵՄ-ի հովանավորությամբ կայացած հանդիպմանը, որտեղ Ադրբեջանի բացակայությամբ ընդունվել էր հայտարարություն տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ»,- նշել է Մարիա Զախարովան Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում։
«Հայաստանը, գործելով ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հուշումներով եռակողմ պայմանավորվածությունների շրջանակից դուրս, կարող է կտրվել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապագա կոնֆիգուրացիայից»,- հավելել է նա։

Захарова: Запад мешает Еревану финализировать трехсторонние договоренности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что «мы несколько раз вплотную подходили к принятию пакета взаимовыгодных решений, которые бы дали возможность Армении и Азербайджану пользоваться дорожной инфраструктурой друг друга».
«Но этот шанс был неоднократно упущен. В очередной раз - в этом году, когда по итогам трехстороннего саммита 25 мая в Москве трехсторонней рабочей группе было поручено  завершить работу по согласованию технических вопросов разблокирования. Неделей позже на 12-м заседании трехсторонней рабочей группы был зафиксирован существенный прогресс, в частности, достигнуто общее понимание относительно восстановления и организации железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном.
Но опять армянскому руководству что-то помешало финализировать договоренности «на бумаге». И мы хорошо знаем что – «добрые» советы западных друзей нынешнего руководства в Армении. Эти «друзья» вместо того, чтобы содействовать реализации трехсторонних договоренностей и примирению Баку и Еревана, торпедируют всё то позитивное, что удаётся достичь, а также российские усилия. Пытаются навязывать свои рецепты армяно-азербайджанской нормализации и продвигают вместо нормализации псевдонормализацию. Именно это мы увидели на встрече под эгидой ЕС в Гранаде 5 октября, где заявление по региональным делам было принято в отсутствие Азербайджана. Это к вопросу о методологии работы», - отметила Мария Захарова, выступая 15 ноября на брифинге в Москве.
«Армения, действуя по наводке США и ЕС вне рамок трехсторонних договоренностей, сильно рискует оказаться отрезанной от будущей конфигурации региональных коммуникаций», - добавила она.