Զախարովա. Արեւմուտքը խանգարում է եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ «մի քանի անգամ մենք մոտ էինք փոխշահավետ որոշումների փաթեթի ընդունմանը, որը Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հնարավորություն կտար օգտվել միմյանց ճանապարհային ենթակառուցվածքներից»։
«Սակայն այս հնարավորությունը բազմիցս բաց է թողնվել: Վերջին անգամ՝ այս տարի, երբ մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովի արդյունքներով եռակողմ աշխատանքային խմբին հանձնարարվել էր ավարտին հասցնել ապաշրջափակման տեխնիկական հարցերի համակարգման աշխատանքները։ Դրանից մեկ շաբաթ անց եռակողմ աշխատանքային խմբի 12-րդ նիստում զգալի առաջընթաց էր արձանագրվել, մասնավորապես, ընդհանուր փոխըմբռնում էր ձեռք բերվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման եւ կազմակերպման վերաբերյալ։
Բայց կրկին ինչ-որ բան խանգարեց Հայաստանի ղեկավարությանը թղթին հանձնել պայմանավորվածությունները։ Եվ մենք լավ գիտենք, որ պատճառը Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության արեւմտյան բարեկամների «լավ» խորհուրդներն են։ Այս «բարեկամները» փոխանակ նպաստեն եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանն ու Բաքվի եւ Երեւանի հաշտեցմանը, տորպեդահարում են ամեն դրականը, ինչին հաջողվում է հասնել, ինչպես նաեւ ռուսական ջանքերը։ Նրանք փորձում են պարտադրել իրենց բաղադրատոմսերը եւ կարգավորման փոխարեն քարոզում են կեղծ կարգավորման։ Դա հենց այն է, ինչ մենք տեսանք հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում ԵՄ-ի հովանավորությամբ կայացած հանդիպմանը, որտեղ Ադրբեջանի բացակայությամբ ընդունվել էր հայտարարություն տարածաշրջանային հարցերի վերաբերյալ»,- նշել է Մարիա Զախարովան Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում։
«Հայաստանը, գործելով ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հուշումներով եռակողմ պայմանավորվածությունների շրջանակից դուրս, կարող է կտրվել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապագա կոնֆիգուրացիայից»,- հավելել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova stated that “we came close several times to adopting a package of mutually beneficial solutions that would enable Armenia and Azerbaijan to use each other’s road infrastructure.”
“But this chance has been repeatedly missed. Once again - this year, when, following the results of the trilateral summit on May 25 in Moscow, the trilateral working group was tasked to finalize the work on agreeing on the technical issues of unblocking. A week later, at the 12th meeting of the trilateral working group, significant progress was recorded, in particular, a common understanding was reached on the restoration and organization of railway communication between Armenia and Azerbaijan.
But again, something prevented the Armenian leadership from finalizing the agreements “on paper”. And we know very well what it is - the “good” advice of western friends of the current leadership of Armenia. These “friends”, instead of promoting the implementation of trilateral agreements and reconciliation between Baku and Yerevan, are torpedoing all the positive things that have been achieved, as well as Russian efforts.
They are trying to impose their own recipes for Armenian-Azerbaijani normalization and promote pseudo-normalization instead of normalization. This is what we exactly saw at the meeting under the auspices of the EU in Granada on October 5, where the statement on regional affairs was adopted in the absence of Azerbaijan. This is about the methodology of work,” Maria Zakharova noted, speaking at a briefing in Moscow on November 15.
“Armenia, acting on a tip from the US and EU outside the trilateral arrangements, runs a high risk of being cut off from the future configuration of regional communications,” she added.