G7-ի ԱԳ նախարարները հիշատակել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի տեղահանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Մեծ Յոթնյակի» (G7) երկրների արտաքին գործերի նախարարները «լրջորեն մտահոգված են Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղից հայերի տեղահանության մարդասիրական հետեւանքներով»։
Այդ մասին ասվում է Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է Տոկիոյում կայացած հանդիպման արդյունքներով:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին ամբողջությամբ կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները եւ ողջունում ենք միջազգային ջանքերը՝ բավարարելու այն մարդկանց հրատապ մարդասիրական կարիքները, ովքեր ստիպված էին լքել իրենց տները», - նշվում է փաստաթղթում։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաեւ, որ G7-ը «աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կայուն տեւական խաղաղության հաստատմանը՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգման, սահմանների անձեռնմխելիության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա»։

Главы МИД G7 «серьезно обеспокоены гуманитарными последствиями переселения армян» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел стран «Большой Семерки» (G7) «серьезно обеспокоены гуманитарными последствиями переселения армян из Нагорного Карабаха после военной операции, проведенной Азербайджаном».
Об этом говорится в заявлении глав МИД Канады, Франции, Германии, Италии, Японии, Великобритании и США, принятой по итогам встречи в Токио.
«Мы призываем Азербайджан полностью выполнять свои обязательства в рамках международного гуманитарного права и приветствуем международные усилия по удовлетворению неотложных гуманитарных потребностей тех, кто был вынужден покинуть свои дома», - отмечается в документе.
В заявлении также говорится, что G7 «поддерживает установление устойчивого и продолжительного мира между Арменией и Азербайджаном на основе принципов неприменения силы, уважения суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности».