Զախարովա. «ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն համոզում են Հայաստանին դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ «Վաշինգտոնը եւ Բրյուսելը համոզում են Հայաստանի ղեկավարությանը դուրս գալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ):
«Ըստ եկող տեղեկությունների, Վաշինգտոնը եւ Բրյուսելը համոզում են Հայաստանի ղեկավարությանը դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, արագացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, վերակողմնորոշել ռազմատեխնիկական համագործակցության ծրագիրը եւ խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ՝ հաշվի չառնելով Ղարաբաղի հայերը իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- ասել է Զախարովան։
Նա նաեւ նշել է, որ «Հայաստանում տեղեկատվական տարածքի մշակմամբ զբաղվում են ԱՄՆ դեսպանատան 2 հազար աշխատակիցներ»։
«Ներկայում հսկայական ռեսուրսներ են ծախսվում Հայաստանի ներսում մեդիա տարածքի մշակման վրա։ 2 հազար մարդ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներ են, ովքեր հենց դրանոբ են զբաղված»,- ասել է Զախարովան։

«США и ЕС подталкивают Армению выйти из ОДКБ», заявила Захарова - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «Вашингтон и Брюссель убеждают руководство Армении выйти из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ)».
«По поступающей информации, Вашингтон и Брюссель убеждают руководство Армении выйти из ОДКБ, форсировать сотрудничество с НАТО, переориентировать программу военно-технического сотрудничества и подписать мирный договор с Азербайджаном без учета прав и безопасности карабахских армян», - сказала Захарова.
Она также отметила, что «2 тысячи сотрудников посольства США занимаются обработкой информационного пространства в Армении».
«Сейчас кинуты колоссальные ресурсы на обработку медиапространства внутри Армении. 2 тысячи человек - это сотрудники посольства США, которые занимаются ровно этим», - сказала Захарова.