Ադրբեջանում «հիասթափված են» ԱՄՆ պաշտոնյայի հայտարարություններից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը «հիասթափություն» է հայտնել ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հայտարարություններից։
«Հայտարարությունները չեն արտացոլում ներկայիս իրավիճակը եւ տարածաշրջանում հետկոնֆլիկտային իրավիճակի իրողությունները եւ հիասթափեցնող են», - այսօր ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով, Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի հայտարարությունները «պարունակում են Հայաստանի հակաադրբեջանական զրպարտչական արշավի տարրեր»։
Նա, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Պետքարտուղարության ներկայացուցչի հայտարարությունը, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է արտացոլվեն խաղաղության համաձայնագրում, «հակասում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը եւ պարունակում է տերմինաբանություն, որը Հայաստանը նպատակաուղղված օգտագործում է ադրբեջանական տարածքներում անջատողականություն խրախուսելու համար»։
«Վերաինտեգրման գործընթացը մեր երկրի ներքին գործն է, եւ միջամտությունը մեր ներքին գործերին անընդունելի է»,- ասել է Հաջիզադեն՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ ամերիկյան կողմին, «չհետեւել Հայաստանի զրպարտչական արշավին եւ զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք չեն նպաստում տարածաշրջանում կայունությանը»:

Azerbaijan “disappointed” with the statements of US Assistant Secretary of State - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani Foreign Ministry expressed “disappointment” with the statements of Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Yuri Kim made at the hearing of the U.S. Senate Foreign Relations Committee.
“The allegations do not reflect the current situation and realities of the post-conflict situation in the region and are disappointing,” Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Ayhan Hajizadeh said today.
He noted that the statements of the representative of the Department of State “contain elements of Armenia’s anti-Azerbaijani smear campaign.”
He, in particular, emphasized that the statement of the Department of State representative that the rights and security of the Armenian population of Nagorno-Karabakh should be reflected in the peace agreement” contradicts the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and contains terminology that Armenia uses deliberately to encourage separatism in Azerbaijani territories.”
“The reintegration process is an internal affair of our country and interference in our internal affairs is unacceptable,” Hajizadeh said, calling on the international community, including the U.S., “not to follow Armenia’s smear campaign and refrain from steps that do not contribute to stability in the region.”