Ադրբեջանում «հիասթափված են» ԱՄՆ պաշտոնյայի հայտարարություններից - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը «հիասթափություն» է հայտնել ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հայտարարություններից։
«Հայտարարությունները չեն արտացոլում ներկայիս իրավիճակը եւ տարածաշրջանում հետկոնֆլիկտային իրավիճակի իրողությունները եւ հիասթափեցնող են», - այսօր ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով, Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի հայտարարությունները «պարունակում են Հայաստանի հակաադրբեջանական զրպարտչական արշավի տարրեր»։
Նա, մասնավորապես, ընդգծել է, որ Պետքարտուղարության ներկայացուցչի հայտարարությունը, թե Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է արտացոլվեն խաղաղության համաձայնագրում, «հակասում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը եւ պարունակում է տերմինաբանություն, որը Հայաստանը նպատակաուղղված օգտագործում է ադրբեջանական տարածքներում անջատողականություն խրախուսելու համար»։
«Վերաինտեգրման գործընթացը մեր երկրի ներքին գործն է, եւ միջամտությունը մեր ներքին գործերին անընդունելի է»,- ասել է Հաջիզադեն՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ ամերիկյան կողմին, «չհետեւել Հայաստանի զրպարտչական արշավին եւ զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք չեն նպաստում տարածաշրջանում կայունությանը»:

В Азербайджане «разочарованы» заявлениями помощника госсекретаря США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В министерстве иностранных дел Азербайджана выразили «разочарование» заявлениями исполняющей обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким, сделанными на слушаниях в Комитете Сената США по международным отношениям.
«Утверждения не отражают текущую ситуацию и реалии постконфликтной ситуации в регионе и разочаровывают», - заявил сегодня пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
По его словам, заявления представительницы Госдепартамента «содержат элементы антиазербайджанской клеветнической кампании Армении».
Он, в частности подчеркнул, что заявление представительницы Госдепа о том, что права и безопасность армянского народа Нагорного Карабаха должны быть отражены в мирном соглашении, «противоречит территориальной целостности и суверенитету Азербайджана и содержит терминологию, которую Армения целенаправленно использует для поощрения сепаратизма на азербайджанских территориях».
«Процесс реинтеграции является внутренним делом нашей страны, и вмешательство в наши внутренние дела недопустимо», - заявил Гаджизаде, призвав международное сообщество, в том числе американскую сторону, «не следовать клеветнической кампании Армении и воздерживаться от шагов, не способствующих стабильности в регионе».