ԵՄ-ն ընդունեց Հայաստան երկարաժամկետ առաքելություն գործուղելու որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Միության Խորհուրդն այսօր որոշում է կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն հիմնելու մասին:
«Առաքելության նպատակներն են նպաստել կայունությանը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, վստահության ձեւավորմանը տեղում եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին նպաստող միջավայրի ձեւավորմանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստանում ԵՄ առաքելություն հիմնադրմամբ Հարավային Կովկասում ԵՄ ներգրավվածության նոր փուլ է մեկնարկում։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել դեէսկալացիայի ջանքերին եւ հանձնառու է սերտորեն աշխատել երկու կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության վերջնական նպատակին հասնելու համար», - ասել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
«Արձագանքելով Հայաստանի դիմումին՝ առաքելությունը կանոնավոր պարեկություն կիրականացնի եւ կզեկուցի իրավիճակի մասին։ Առաքելությունը նաեւ կաջակցի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդական ջանքերին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Առաքելությունը նախնական երկու տարվա մանդատ կունենա եւ նրա գործառնական գրասենյակը Հայաստանում տեղակայված կլինի:

ЕС принял решение об отправке долгосрочной миссии в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Совет Европейского Союза принял сегодня решение о создании гражданской миссии ЕС в Армении.
«Цели миссии - способствовать стабильности в приграничных районах Армении, укреплять доверие на месте и создать условия, благоприятствующие усилиям по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном»,- говорится в сообщении.
«С учреждением миссии в Армении начинается новый этап вовлечения ЕС на Южном Кавказе. ЕС будет продолжать поддерживать усилия по деэскалации и оставаться приверженным тесному сотрудничеству с обеими сторонами для достижения конечной цели устойчивого мира в регионе»,- заявил Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
«В ответ на запрос Армении миссия будет осуществлять регулярное патрулирование и докладывать о ситуации. Миссия также будет поддерживать посреднические усилия президента Европейского совета Шарля Мишеля», - говорится в сообщении.