ԵՄ-ն ընդունեց Հայաստան երկարաժամկետ առաքելություն գործուղելու որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրոպական Միության Խորհուրդն այսօր որոշում է կայացրել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն հիմնելու մասին:
«Առաքելության նպատակներն են նպաստել կայունությանը Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, վստահության ձեւավորմանը տեղում եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին նպաստող միջավայրի ձեւավորմանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Հայաստանում ԵՄ առաքելություն հիմնադրմամբ Հարավային Կովկասում ԵՄ ներգրավվածության նոր փուլ է մեկնարկում։ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել դեէսկալացիայի ջանքերին եւ հանձնառու է սերտորեն աշխատել երկու կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության վերջնական նպատակին հասնելու համար», - ասել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
«Արձագանքելով Հայաստանի դիմումին՝ առաքելությունը կանոնավոր պարեկություն կիրականացնի եւ կզեկուցի իրավիճակի մասին։ Առաքելությունը նաեւ կաջակցի Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդական ջանքերին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Առաքելությունը նախնական երկու տարվա մանդատ կունենա եւ նրա գործառնական գրասենյակը Հայաստանում տեղակայված կլինի:

Yerevan /Mediamax/. The EU Council today agreed to establish a civilian European Union Mission in Armenia (EUMA).
“The objective of the mission is to contribute to stability in the border areas of Armenia, build confidence on the ground, and ensure an environment conducive to normalisation efforts between Armenia and Azerbaijan,” the news release reads.
“The establishment of an EU Mission in Armenia launches a new phase in the EU’s engagement in the South Caucasus. The EU will continue to support de-escalation efforts and is committed to work closely with both sides towards the ultimate goal of sustainable peace in the region,” Josep Borrell, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, said.
“In response to Armenia’s request, the mission will conduct routine patrolling and report on the situation, which will strengthen the EU’s understanding of the situation on the ground. The mission will also contribute to the mediation efforts in the framework of the process led by President of the European Council Charles Michel,” the news release says.
The mission will have an initial mandate of two years and its Operational Headquarters will be in Armenia.