Բայրամով. «Կողմերը պետք է շտապ համաձայնեցնեն փաստաթուղթը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ «որոշ երրորդ կողմերի դերը Հայաստանի ռեւանշիստական վարքագիծը հրահրելու գործում խիստ մտահոգիչ է, քանի որ դրդում է նրան ավելացնել ռազմական սադրանքների քանակը եւ ռազմատենչ հռետորաբանությունը»։
Ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում՝ Բայրամովը Հայաստանին մեղադրել է «խաղաղ գործընթացը խոչընդոտելու» համար:
«Կողմերը պետք է շտապ համաձայնեցնեն իրավական պարտադիր ուժ ունեցող փաստաթուղթ, որը հիմք կդնի միջպետական հարաբերությունների համար: Այս փաստաթուղթը երաշխավորում է երկու հավասար ինքնիշխան պետությունների իրավունքները եւ հիմք է հանդիսանում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր հարցերի լուծման համար»,- ասել է ադրբեջանցի նախարարը։
«Չնայած երկկողմ բանակցությունների աճող դինամիկային, առաջընթացը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի երեք հիմնական ուղղություններում՝ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում, սահմանների սահմանազատում եւ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացում, մնում է խիստ սահմանափակ։ Բոլոր երեք ոլորտներում Հայաստանն ավելի շատ հակված է իմիտացիայի, քան իրական մասնակցության: Հայաստանը փորձում է խուսափել իր պարտավորությունների կատարումից»,- հավելել է Բայրամովը։

Байрамов: «стороны должны в срочном порядке согласовать документ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что «роль некоторых третьих сторон в разжигании реваншистского поведения Армении вызывает большое беспокойство, поскольку побуждает ее к усилению военных провокаций и воинственной риторике».
Выступая на заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ, Байрамов обвинил Армению в действиях, «направленных на торпедирование мирного процесса».
«Стороны должны в срочном порядке согласовать юридически обязывающий документ, который закладывает основу для межгосударственных отношений. Этот документ гарантирует права двух равноправных суверенных государств и является основой для решения всех вопросов, представляющий взаимный интерес», - сказал министр.
«Несмотря на возросшую динамику двусторонних переговоров, прогресс по трем основным направлениям процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений: подписание мирного соглашения, делимитация границ и открытие региональных коммуникаций остается весьма ограниченным. По всем трем этим направлениям Армения больше привержена имитациям, нежели искреннему участию с процессе. Армения пытается уклониться от выполнения своих обязательств», - добавил Байрамов.