Հայաստանն ու Հունգարիան վերականգնում են հարաբերությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանն ու Հունգարիան պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները:
Այդ մասին ասվում է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի եւ Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը։
Կողմերը արձանագրել են հայ ու հունգարացի ժողովուրդների միջեւ գոյություն ունեցող պատմամշակութային խորը կապերը եւ ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունը, եւ ընդգծել Հայաստանի եւ Հունգարիայի միջեւ հարաբերությունների բարելավման կարեւորությունը։ Զրուցակիցները նաեւ ընդգծել են պաշտոնապես որպես ազգային փոքրամասնություն ճանաչված Հունգարիայի հայ համայնքի դերը, որը հանդիսանում է երկու երկրները կապող կամուրջներից մեկը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Հունգարիայի հարաբերությունների ներկա փուլի վերաբերյալ: Նրանք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերականգնելու լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները՝ մտադրություն հայտնելով նոր էջ բացել հայ-հունգարական հարաբերություններում՝ հիմնված փոխադարձ վստահության եւ միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի վրա։
Ի շարունակություն հանդիպման՝ երկու կառավարությունները ոչ ռեզիդենտ դեսպաններ կնշանակեն՝ ուսումնասիրելու հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, հատկապես առեւտրի, մշակույթի, կրթության եւ զբոսաշրջության ոլորտներում։ Առաջիկա օրերին կմեկնարկեն անհրաժեշտ դիվանագիտական եւ վարչական ընթացակարգերը», - ասված է հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցրել էր 2012 թվականի օգոստոսին, երբ Հունգարիան Ադրբեջանին արտահանձնեց 2004 թվականին Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին, որին Բաքվում անմիջապես ներում շնորհվեց:

Armenia and Hungary agree to restore relations
“On the 1st of December 2022 Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary held a meeting on the margins of the OSCE Ministerial Council in Łódź.
Both sides agreed that there are deep historical and cultural ties, as well as shared Christian heritage between the Armenian and Hungarian nations and highlighted the importance of improving the relations between the Republic of Armenia and Hungary. They also underlined the role of the Armenian community in Hungary, as an officially recognized national minority, which is one of the bridges between the two nations.
The ministers exchanged views about the current stage of relations between Armenia and Hungary. They agreed to restore full diplomatic relations, expressing their intention to open a new chapter in their relations based on mutual trust and respect towards international law.
As a follow-up to the meeting, the two Governments will appoint non-resident ambassadors to explore the possibilities of the development of their relations - especially in the fields of trade, culture, education, and tourism. The necessary diplomatic and administrative procedures will begin in the coming days,” the statement runs.
Mediamax reminds that Armenia suspended diplomatic relations with Hungary in August 2012 following Hungary’s extradition of Azerbaijani national Ramil Safarov who killed Armenian officer Gurgen Margaryan in Budapest in 2004. Safarov was pardoned immediately upon his arrival in Baku.