Պուտին. «Վաղ է խոսել խաղաղության պայմանագրի բաղադրիչների մասին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել «ուշադրությունը չկենտրոնացնել» չհամաձայնեցված հարցերի վրա, որոնք տեղ չեն գտել հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարության մեջ:
«Կարելի՞ դրանց մասին խոսել: Կարելի է, բայց պետք չէ։ Եթե դրանք դեռ չեն կարգավորվել, ապա պետք չէ մամուլի եւ հանրության ուշադրությունը սեւեռել դրանց վրա, այլ պետք է հանգիստ համաձայնություն փնտրել փակ դռների հետեւում», - Ռուսաստանի նախագահի այս խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Շատ նուրբ թեմաներ են՝ զգայուն երկու կողմերի համար, եւ ես ինձ իրավունք չեմ վերապահի հանրայնացնել դրանք առանց իմ գործընկերների համաձայնության», - նկատել է Պուտինը:
Նա վաղաժամ է համարել խոսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ապագա խաղաղության պայմանագրի հիմնական բաղադրիչների մասին, «քանի որ դա փոխզիջումների առարկա է, որոնք պետք է ձեռք բերվեն այդ թվում մեր երկրի միջնորդությամբ՝ եթե երկու պայմանավորվող կողմերը ցանկանան»։
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին՝ Ռուսաստանի նախագահն ասել է.
«Այսօր մենք իսկապես շատ ենք խոսել դրա մասին, եւ եթե ուշադիր կարդաք եռակողմ  հայտարարությունը, այնտեղ նախադրյալներ կգտնեք, որ այդ պայմանավորվածությունները կարող են ձեռք բերվել»։
Մեկնաբանելով ռուս խաղաղապահների մանդատի երկարաձգման հեռանկարը՝ Պուտինը նշել է, որ դա կախված է այլ հարցերից՝ հնարավոր խաղաղության պայմանագրի կնքումից եւ սահմանի սահմանազատումից ու սահմանագծումից։
«Եթե այս հարցերը լուծվեն, ապա խաղաղապահների հարցն այլ կերպ կդրվի։ Եթե դրանք չեն լուծվում կամ լուծվում են որոշ չափով, ապա դրանից կախված կլինի մեր խաղաղապահ կոնտինգենտի ճակատագիրը»,- նշել է ՌԴ նախագահը։

Путин считает преждевременным говорить о компонентах мирного договора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин призвал не «заострять внимание» над несогласованными вопросами, не вошедшими в трехстороннее заявление по итогам встречи в Сочи 31 октября.
«Что касается вопросов, которые не удалось согласовать. Можно ли об этом сказать? Можно, но не нужно. Потому что если они до сих пор не урегулированы, то не нужно заострять на них внимание прессы, общественности, а нужно спокойно в закрытом режиме добиваться согласования», - эти слова президента Росии приводит ТАСС.
«Это очень тонкие вещи, чувствительные для обеих сторон, и я не считаю себя вправе выпячивать без согласования с партнерами», - заметил Путин.
Он посчитал преждевременным говорить об основных составляющих будущего мирного мирного договора между Арменией и Азербайджаном, «поскольку это предмет компромиссов, которые должны быть достигнуты при посредничестве в том числе и нашей страны, если обе договаривающиеся стороны хотят».
Говоря о делимитациии и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, президент России сказал:
«Мы сегодня действительно много об этом говорили, и если внимательно прочитать сегодняшнее заявление, то вы там найдете предварительные предпосылки того, что эти договоренности могут быть достигнуты».
Комментируя перспективу продления мандата российских миротворцев, Путин отметил, что это зависит от других вопросов - возможного заключения мирного договора и делимитации и демаркации границы.
«Если эти вопросы будут решены, тогда вопрос о миротворцах будет стоять по-другому. Если не будут решены или решены в каком-то объеме, тогда от этого зависит и судьба нашего миротворческого контингента», - заметил президент России.