Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի համատեղ հայտարարությունը - Mediamax.am
Կրեմլի կայքում հրապարակվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որն ընդունվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքներով։
«Քննարկել ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների իրագործման ընթացքը:
Վերահաստատել ենք հանձնառությունը խստորեն պահպանել նշված բոլոր  պայմանավորվածությունները՝ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման, խաղաղության, կայունության, անվտանգության ապահովման եւ Հարավային Կովկասի կայուն տնտեսական զարգացման շահերից ելնելով։ Համաձայնել ենք լրացուցիչ ջանքեր գործադրել՝ ուղղված մնացող խնդիրների հրատապ լուծմանը, ներառյալ մարդասիրական հարցերը։
Նշելով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առանցքային ներդրումը իր տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում՝ ընդգծել ենք տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված դրա ջանքերի պահանջված լինելը։
Պայմանավորվել ենք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, բոլոր խնդրահարույց հարցերը քննարկել եւ լուծել բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անքակտելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության եւ Ալմա-Աթայի 1991 թ. հռչակագրի համաձայն։
Ընդգծել ենք Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարեւորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն եւ երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար։ Պայմանավորվել ենք գոյություն ունեցող մշակումների հիման վրա շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը։
Ընդգծել ենք Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ դրական մթնոլորտի ձեւավորման կարեւորությունը՝ ռուսաստանյան աջակցությամբ հասարակության, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների եւ կրոնական առաջնորդների միջեւ երկխոսությունը շարունակելու, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական եռակողմ շփումների մեկնարկը՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ վստահությունը ամպրապնդելու նպատակով։
Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարները ողջունել են Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ամեն կերպ նպաստել Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում կայունություն եւ բարգավաճման ապահովմանը»։

На сайте Кремля опубликовано совместное заявление руководителей России, Армении и Азербайджана по итогам встречи в Сочи 31 октября 2022 года.
«Мы, Президент Азербайджанской Республики И.Г.Алиев, Премьер-министр Республики Армения Н.В.Пашинян и Президент Российской Федерации В.В.Путин, встретились 31 октября 2022 года в г.Сочи и обсудили ход реализации трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Подтвердили приверженность неукоснительному соблюдению всех указанных договоренностей в интересах комплексной нормализации азербайджано-армянских отношений, обеспечения мира, стабильности, безопасности и устойчивого экономического развития Южного Кавказа. Согласились приложить дополнительные усилия, направленные на безотлагательное решение остающихся задач, включая блок гуманитарных вопросов.
Отметив ключевой вклад Российского миротворческого контингента в обеспечение безопасности в зоне его развертывания, акцентировали востребованность его усилий по стабилизации обстановки в регионе.
Договорились воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения, обсуждать и решать все проблемные вопросы исключительно на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 г.
Подчеркнули важность активной подготовки к заключению мирного договора между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения в целях достижения устойчивого и долгосрочного мира в регионе. На основе имеющихся наработок условлено продолжить поиск взаимоприемлемых развязок. Российская Федерация будет оказывать этому всяческое содействие.
Акцентировали важность формирования позитивной атмосферы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения для продолжения диалога между представителями общественности, экспертных сообществ и религиозных лидеров при российском содействии, а также запуска трехсторонних межпарламентских контактов в целях укрепления доверия между народами двух стран.
Лидеры Азербайджанской Республики и Республики Армения приветствовали готовность Российской Федерации и впредь всемерно способствовать нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, обеспечению стабильности и процветания на Южном Кавказе».