Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի համատեղ հայտարարությունը - Mediamax.am
Կրեմլի կայքում հրապարակվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որն ընդունվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքներով։
«Քննարկել ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի եւ նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների իրագործման ընթացքը:
Վերահաստատել ենք հանձնառությունը խստորեն պահպանել նշված բոլոր  պայմանավորվածությունները՝ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման, խաղաղության, կայունության, անվտանգության ապահովման եւ Հարավային Կովկասի կայուն տնտեսական զարգացման շահերից ելնելով։ Համաձայնել ենք լրացուցիչ ջանքեր գործադրել՝ ուղղված մնացող խնդիրների հրատապ լուծմանը, ներառյալ մարդասիրական հարցերը։
Նշելով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի առանցքային ներդրումը իր տեղակայման գոտում անվտանգության ապահովման գործում՝ ընդգծել ենք տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված դրա ջանքերի պահանջված լինելը։
Պայմանավորվել ենք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, բոլոր խնդրահարույց հարցերը քննարկել եւ լուծել բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անքակտելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության եւ Ալմա-Աթայի 1991 թ. հռչակագրի համաձայն։
Ընդգծել ենք Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստման կարեւորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն եւ երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար։ Պայմանավորվել ենք գոյություն ունեցող մշակումների հիման վրա շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը։
Ընդգծել ենք Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ դրական մթնոլորտի ձեւավորման կարեւորությունը՝ ռուսաստանյան աջակցությամբ հասարակության, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների եւ կրոնական առաջնորդների միջեւ երկխոսությունը շարունակելու, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական եռակողմ շփումների մեկնարկը՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ վստահությունը ամպրապնդելու նպատակով։
Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարները ողջունել են Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ամեն կերպ նպաստել Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում կայունություն եւ բարգավաճման ապահովմանը»։

Joint statement of Putin, Pashinyan and Aliyev - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The joint statement of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan based on the results of the meeting in Sochi on October 31 has been published on the Kremlin website.
“We, the Prime Minister of the Republic of Armenia N.V. Pashinyan, President of the Republic of Azerbaijan I.H. Aliyev and President of the Russian Federation V.V. Putin, met in Sochi on October 31, 2022 and discussed the implementation of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
We reaffirmed our commitment to strictly observe all the above-mentioned agreements based on the interests of the comprehensive settlement of Armenian-Azerbaijani relations, ensuring peace, stability, security and sustainable economic development in the South Caucasus. We agreed to make additional efforts towards the urgent solution of the remaining issues, including those of humanitarian nature.
Noting the key contribution of the Russian peacekeeping contingent in ensuring security in the area of its deployment, we emphasized the importance of its efforts aimed at stabilizing the situation in the region.
We agreed to refrain from the use of force or the threat of its use, to discuss and resolve all problematic issues solely on the basis of mutual recognition of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, in accordance with the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration.
We emphasized the importance of active preparations for the signing of a peace treaty between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan with the aim of achieving sustainable and long-term peace in the region. Based on the available working options, an agreement was reached to continue the search for mutually acceptable solutions. The Russian Federation will provide every possible assistance to it.
We emphasized the importance of creating a positive atmosphere between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan for the continuation of the dialogue between the representatives of societies, expert communities and religious leaders with the assistance of Russia, as well as for the start of trilateral inter-parliamentary contacts aimed at strengthening the trust between the peoples of the two countries.
The leaders of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan praised the readiness of the Russian Federation to continue contributing in every possible way to the normalization of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, to ensuring stability and prosperity in the South Caucasus.”