Մոսկվան սպասում է պաշտոնական Երեւանի պատասխանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իվան Նեչաեւն այսօր հայտարարել է, որ Մոսկվան սպասում է պաշտոնական Երեւանի պատասխանին՝ կապված Հայաստանի ԱԳՆ-ին ուղղված բողոքի նոտայի հետ:
«Հայաստանում ՌԴ դեսպանությունը համապատասխան հայտարարություն էր արել։ ՌԴ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն այսօր կառուցողական զրույց է ունեցել Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարության հետ, սպասում ենք պատասխանի»,- ասել է Իվան Նեչաեւը:
Օգոստոսի 17-ին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը տեղեկացրել էր, որ բողոքի նոտա է ուղարկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն՝ վրդովմունք արտահայտելով «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգության մեջ ռուսաստանյան կառույցների հասցեին հնչած մեղադրանքների վերաբերյալ։
«Մենք վրդովված ենք տեղական տեղեկատվական տարածքում շրջանառվող ցինիկ տեղեկություններից, որոնք հայհոյախառն ու կեղծ մեղադրանքներ են պարունակում ռուսաստանյան կառույցների հասցեին՝ օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնի տարածքում տեղի ունեցած ողբերգության մեջ ներգրավված լինելու վերաբերյալ։ Սա դիտարկում ենք որպես ուղղակի սադրանք քաղաքական ուժերի կողմից, որոնք կանգնած են նման ակնարկների հետեւում: Այս ամենի նպատակն է խաթարել ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները։ Հայաստանի իշխանություններից ակնկալում ենք քայլեր՝ ուղղված նման անբարյացակամ դրսեւորումները ճնշելուն, ներառյալ՝ անհրաժեշտ հանրային մեկնաբանությունները»,- ասված էր ՌԴ դեսպանության հայտարարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Deputy Director of Information and Press Department of Russian Foreign Ministry Ivan Nechaev stated today that “Moscow awaits reply regarding the note of protest sent to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia”.
“The Russian Embassy in Yerevan made a corresponding statement. Today Russian Charge d'Affaires had a constructive conversation with the Armenian Foreign Ministry leadership. We are waiting for a response,” Nechaev said during a briefing in Moscow.
On August 17 Russian Embassy in Armenia stated that it sent a note of protest to the Armenian Ministry of Foreign Affairs expressing its indignation regarding the accusations against the Russian structures of the tragedy that happened at Surmalu trade center in Yerevan.
“We are outraged by the cynical information circulating in the local media, containing blasphemous and false accusations against Russian structures of their involvement in the tragedy that took place on the territory of Surmalu trade center on August 14.
We consider this as a direct provocation by the political forces behind such hints. The purpose of all this is to undermine Russian-Armenian allied relations. We expect the Armenian authorities to take steps to suppress such unfriendly manifestations, including the necessary public comments,” the Russian Embassy said in a statement.