Փաշինյանը Լավրովին ներկայացրել է օրակարգի «գլխավոր հարցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը նշել է, որ այս պահին հայ-ռուսական օրակարգի գլխավոր հարցը կապված է տարածաշրջանային իրավիճակի եւ անվտանգության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ:
«Մենք, իհարկե, Ռուսաստանի հետ բավական ինտենսիվորեն քննարկում ենք այդ հարցը, այլ հարցեր եւս: Օրինակ՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը. վերջերս Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը: Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում կհաջողվի կոնկրետ համաձայնությունների գալ:
Շատ կարեւոր է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգը: Գիտեք, որ վերջերս կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի երկկողմ աշխատանքային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը: Արդեն պլանավորված է, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, եւ երրորդ հանդիպումը կկայանա Բրյուսելում: Այս համատեքստում ակնկալում ենք Ռուսաստանի աջակցությունը, որպեսզի այս գործընթացը տեղի ունենա ու ընթանա բնական ճանապարհով եւ լինի արդյունավետ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Սերգեյ Լավրովն էլ ասել է, որ Ռուսաստանը հավատարիմ է բոլոր այն որոշումներին, որոնք նպատակաուղղված են ռազմավարական գործընկերության, դաշնակցային գործակցության խորացմանը եւ ընդհանուր առմամբ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«2020թ. նոյեմբերի, 2021թ.-ի հունվարի եւ նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը մեր առաջնահերթությունն է: Մենք նպատակադրված ենք, որ այնտեղ ամրագրված բոլոր ուղղություններն ու գործողությունները՝ միտված տարածաշրջանում իրավիճակի ամբողջական նորմալացմանը, բոլոր խնդիրների, ներառյալ հումանիտար հարցերի կարգավորմանը, լուծվեն ամենասեղմ ժամկետներում»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Լավրովը նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են, որ հարեւանների՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն. «Ծանոթ ենք առաջարկություններին, որոնք Ադրբեջանն է ներկայացրել այդ համատեքստում, ծանոթ ենք նաեւ ձեր դիրքորոշումներին, որ գրավոր եք ներկայացրել, եւ Ռուսաստանը պատրաստ կլինի ձեռնարկել հնարավոր ամեն ինչ՝ փոխադարձ համաձայնության հասնելու ուղղությամբ: Նպատակադրված ենք առանց բացառության բոլոր պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարմանը»:

Pashinyan presents to Lavrov “the key issue” on the agenda - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov today in Yerevan that the key issue on the Armenian-Russian agenda at the moment is related to the situation in the region and security and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“Of course, we are discussing this issue with Russia quite intensively, like other issues, for example, the opening of regional communications. The trilateral working group chaired by the deputy prime ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan recently met in Moscow. I hope we will be able to reach concrete agreements in the near future.
The agenda of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan is also very important. You know that the first meeting of the bilateral working commission on demarcation and delimitation of border between Armenia and Azerbaijan took place recently. The second meeting is already planned in Moscow, and the third meeting will take place in Brussels. In this context, we expect Russia’s support so that this process takes place and proceeds in a natural way and be effective,” Nikol Pashinyan said.
Sergey Lavrov said that Russia is committed to all the decisions aimed at strengthening the strategic partnership, boosting allied cooperation and strengthening bilateral relations in general.
“The implementation of the trilateral statements of November 2020, January and November 2021 is our priority. Our intention is that all the directions and actions fixed there, aimed at the complete normalization of the situation in the region, the settlement of all issues, including humanitarian issues, be resolved as soon as possible,” the Russian minister said.
Lavrov noted that Russia is interested in the full normalization of relations between Armenia and Azerbaijan: “We are aware of the proposals presented by Azerbaijan in that context, we are also aware of your positions, which you have submitted in writing, and Russia will be ready to do everything possible so that a mutual agreement is reached. We are committed to the full implementation of all agreements without exception.”