Փաշինյանը Լավրովին ներկայացրել է օրակարգի «գլխավոր հարցը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը նշել է, որ այս պահին հայ-ռուսական օրակարգի գլխավոր հարցը կապված է տարածաշրջանային իրավիճակի եւ անվտանգության, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ:
«Մենք, իհարկե, Ռուսաստանի հետ բավական ինտենսիվորեն քննարկում ենք այդ հարցը, այլ հարցեր եւս: Օրինակ՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը. վերջերս Մոսկվայում կայացավ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ գործող եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը: Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում կհաջողվի կոնկրետ համաձայնությունների գալ:
Շատ կարեւոր է նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգը: Գիտեք, որ վերջերս կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանների դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի երկկողմ աշխատանքային հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը: Արդեն պլանավորված է, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում, եւ երրորդ հանդիպումը կկայանա Բրյուսելում: Այս համատեքստում ակնկալում ենք Ռուսաստանի աջակցությունը, որպեսզի այս գործընթացը տեղի ունենա ու ընթանա բնական ճանապարհով եւ լինի արդյունավետ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Սերգեյ Լավրովն էլ ասել է, որ Ռուսաստանը հավատարիմ է բոլոր այն որոշումներին, որոնք նպատակաուղղված են ռազմավարական գործընկերության, դաշնակցային գործակցության խորացմանը եւ ընդհանուր առմամբ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«2020թ. նոյեմբերի, 2021թ.-ի հունվարի եւ նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը մեր առաջնահերթությունն է: Մենք նպատակադրված ենք, որ այնտեղ ամրագրված բոլոր ուղղություններն ու գործողությունները՝ միտված տարածաշրջանում իրավիճակի ամբողջական նորմալացմանը, բոլոր խնդիրների, ներառյալ հումանիտար հարցերի կարգավորմանը, լուծվեն ամենասեղմ ժամկետներում»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Լավրովը նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են, որ հարեւանների՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները լիովին կարգավորվեն. «Ծանոթ ենք առաջարկություններին, որոնք Ադրբեջանն է ներկայացրել այդ համատեքստում, ծանոթ ենք նաեւ ձեր դիրքորոշումներին, որ գրավոր եք ներկայացրել, եւ Ռուսաստանը պատրաստ կլինի ձեռնարկել հնարավոր ամեն ինչ՝ փոխադարձ համաձայնության հասնելու ուղղությամբ: Նպատակադրված ենք առանց բացառության բոլոր պայմանավորվածությունների լիարժեք կատարմանը»:

Пашинян представил Лаврову «главный вопрос» повестки - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, что главный вопрос армяно-российской повестки на данный момент связан с региональной безопасностью и урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
«Конечно, мы довольно интенсивно обсуждаем с Россией этот, как и другие, вопросы, например, открытие региональных коммуникаций. Недавно в Москве состоялась встреча трехсторонней рабочей группы под председательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана. Надеюсь, что в ближайшее время мы сможем достичь конкретных договоренностей.
Повестка нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном также очень важна. Вы знаете, что недавно состоялось первое заседание двусторонней рабочей комиссии по демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном. Вторая встреча уже запланирована в Москве, а третья состоится в Брюсселе. В этом контексте мы ожидаем поддержки России, чтобы этот процесс протекал естественным образом и был эффективным», - сказал Никол Пашинян.
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, Сергей Лавров заявил, что Россия привержена всем решениям, направленным на укрепление стратегического партнерства, союзнического сотрудничества и укрепление двусторонних отношений в целом.
«Реализация трехсторонних заявлений ноября 2020 года, января и ноября 2021 года является нашим приоритетом. Мы намерены добиться того, чтобы все изложенные там направления и действия, целью которых является полная нормализация ситуации в регионе, урегулирование всех вопросов, в том числе гуманитарных, были решены в кратчайшие сроки», - сказал глава МИД России.
Лавров отметил, что они заинтересованы в полной нормализации отношений между соседями - Арменией и Азербайджаном. «Нам известны предложения, представленные Азербайджаном в этом контексте, нам также известны ваши позиции, которые вы представили в письменном виде, и Россия будет готова сделать все возможное для достижения взаимного согласия. Мы привержены полной реализации всех без исключения договоренностей», - сказал глава МИД России.