Լավրով. Փառուխում իրավիճակի դեէսկալացիայի հետ կապված արդյունքներ կան - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Երեւանում կայացած ասուլիսի ընթացքում ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղում ստեղծված իրավիճակը «ռուս զինվորականները համարում են իրենց գերակայություններից մեկը»:
«Այնտեղ արդեն կան որոշակի արդյունքներ՝ իրավիճակի դեէսկալացիայի հետ կապված: Մեզ մոտ կա գիտակցություն, որ սահմանազատման սկսվող առարկայական աշխատանքների շրջանակում այս հարցերը դիտարկվելու եւ անպայման լուծվելու են»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Այս տարվա մարտի 24-ին ադրբեջանական զինված ուժերը ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում խախտել են Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը՝ ներխուժելով Արցախի Փառուխ գյուղ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, թե բանակային ստորաբաժանումները հետ քաշելու կոչ է հղել ադրբեջանական կողմին:
Մարտի 27-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել, թե ադրբեջանական կողմն իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, սակայն, հայտարարել էր՝ «ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է»:
«Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը դադարեցնելու եւ Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս բերելու համար: Կարեւոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա եւ տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ»,- նշված էր ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. В ходе пресс-конференции в Ереване министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что ситуация в селе Парух в Нагорном Карабахе «рассматривается российскими военными как один из приоритетов».
«Там уже есть определенные результаты по деэскалации ситуации. Мы считаем, что эти вопросы будут рассмотрены и решены в рамках проводимой демаркационной работы», - сказал Лавров.
24 марта текущего года азербайджанские вооруженные силы нарушили линию соприкосновения Нагорного Карабаха в зоне ответственности российской миротворческой миссии, вторгшись в село Парух в Арцахе.
Министерство обороны России заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои войска.
27 марта Минобороны России сообщило, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе.
Однако МИД Армении заявил, что «вторжение азербайджанских подразделений в Нагорный Карабах в зоне ответственности российского миротворческого контингента продолжается».
«Ожидаем, что российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе примет конкретные меры по прекращению вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворцев и выводу азербайджанских вооруженных сил. Считаем важным проведение надлежащего расследования действий миротворческого контингента
в течение всего периода вторжения азербайджанских подразделений и получения ответов на ряд вопросов», - говорилось в сообщении МИД Армении.