Արեւմուտքի ռազմավարական խնդիրը Ուկրաինայում - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Կենտրոնական Եվրոպական համալսարանի պատմության պրոֆեսոր Մայքլ Իգնատյեֆի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Մենք գիտենք, թե ինչ է ուզում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայում՝ ջնջել այդ երկիրը աշխարհի քարտեզից։ Մենք գիտենք նաեւ, թե ինչ է ուզում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին՝ պահպանել Ուկրաինան որպես ժողովրդավարական պետություն։ Հարցն այն է, թե ի՞նչ է ուզում Արեւմուտքը եւ ո՞րն է նրա ռազմավարական նպատակը։
Առայժմ Արեւմուտքը փորձում է չներքաշվել Ռուսաստանի հետ պատերազմի մեջ, միաժամանակ անելով հնարավոր ամենը ուկրաինացիներին օգնելու համար։ Դա նշանակում է «ոչ» ասել Զելենսկիին, երբ վերջինս ՆԱՏՕ-ին խնդրում է «փակել օդը»։ Սակայն Արեւմուտքի ռազմական ռազմավարությունը չի կարող կառուցվել այն բանի վրա, ինչն այն չի անելու: ՆԱՏՕ-ն եւ նրա դաշնակիցները պետք է որոշեն, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկելու:
Ներխուժման սկզբում, երբ շատերը կանխատեսում էին Ռուսաստանի արագ հաղթանակը, Արեւմուտքը կարող էր գովաբանել Զելենսկիին եւ նրա կառավարությանը քաջության համար՝ միաժամանակ գաղտնի պատրաստելով նրանց տարհանումը երկրից: Զելենսկին մերժեց այդ առաջարկը, եւ այժմ, երբ ուկրաինացիները ցույց են տվել դիմադրելու ունակությունը, ՆԱՏՕ-ն նրանց է ուղարկում հակատանկային եւ զենիթային հրթիռներ եւ Ուկրաինայի զինվորականներին տրամադրում է հետախուզական տվյալներ։
Արեւմուտքը մտել է պրոքսի-պատերազմի մեջ, որոնցում նպատակները որոշում են պրոքսի-երկրները։ Երբ նրանց շատ բան է հաջողվում, ավելի հավակնոտ նպատակներին անցնելու գայթակղություն է առաջանում՝ հակառակորդին նվաստացուցիչ պատային իրավիճակի մեջ դնելուց սկսած մինչեւ ռեժիմի փոփոխություն: Ահա այստեղ է առաջանում ռազմավարական մեծամտության ռիսկը։ Մենք չպետք է մոռանանք, որ ռուսաստանցիները տնտեսապես ծանր պայմաններում ապրելու երկարամյա փորձ ունեն։ Նրանք կարող են դիմակայել բազմաթիվ տնտեսական խնդիրներին՝ ռեժիմի դեմ ընդվզելուց առաջ։ Եվ նույնքան մեծամիտ են այն կանխատեսումները, թե Պուտինի մերձավոր շրջապատը ոտքի է կանգնելու՝ նրան գահընկեց անելու համար։
Դեռ վաղ է եզրակացնել, որ Պուտինը պարտվում է այս պատերազմում։ Նա արդեն անցել է ավելի կործանարար եւ արդյունավետ մարտավարության, իսկ Մարիուպոլի եւ Խարկովի սարսափելի ավերումը ցույց է տալիս, թե ինչ կարող է սպասել Կիեւին: Ո՛չ Արեւմուտքը, ո՛չ էլ նրա պրոքսիները այն պայմաններում չեն, որ ռեժիմի փոփոխությունը հռչակեն իբրեւ ռազմավարական նպատակ։ Դա կարող է բերել նրան, որ Պուտինն էլ ավելի ագրեսիվ եւ վտանգավոր կդառնա։
Արեւմուտքը շնորհավորում է ինքն իրեն, թե որքան կոշտ է պատժամիջոցների ռեժիմը, բայց պատժամիջոցները զենք է, որը հարվածում է երկու կողմերին: Ցանկացած արեւմտյան առաջնորդ գիտի, որ բենզինի գնի բարձրացումը քաղաքական խնդիրների է առաջացնում, հատկապես՝ ընտրական տարում: Եթե Արեւմուտքն էլ ավելի կրճատի էներգակիրների ներկրումը Ռուսաստանից, կամ եթե Ռուսաստանն ինքը որոշի փակել փականը, ռեցեսիա կամ նույնիսկ տնտեսական դեպրեսիան շատ իրական կդառնան:
Արեւմտյան առաջնորդները կարող են անհանգստացած լինել պատժամիջոցների հնարավոր երկարաժամկետ տնտեսական հետեւանքներից, սակայն նրանք նաեւ հասկանում են, որ ի վնաս ուկրաինացիների սեփական տնտեսության եւ քաղաքական ապագայի վրա կենտրոնանալը ամոթալի կլինի։
Այժմ, երբ այս պատերազմն աննախադեպ զայրույթ է առաջացրել արեւմտյան ընտրազանգվածի մոտ, արեւմտյան տնտեսությունները փրկելու համար ուկրաինացիներին զոհաբերելը վատ ռազմավարություն կլինի: Եթե Ռուսաստանի հաղթանակը դեռ հնարավոր է կանխել, ապա Արեւմուտքը պետք է ուժեղացնի իր օգնությունն ուկրաինացի զինվորականներին՝ Պուտինին արյունալի պատային իրավիճակի մեջ դնելու համար, որին կհետեւի բանակցային ճանապարհով ձեռքբերված կարգավորումը, որի շնորհիվ Ուկրաինայի առնվազն մի մասը կմնա անձեռնմխելի եւ Զելենսկիի կառավարության ձեռքում։
Բայց նույնիսկ այստեղ Արեւմուտքը պետք է պատրաստ լինի վատագույնին: Վատագույնը կլինի Զելենսկիի կառավարության անկումը Կիեւի երկար պաշարումից եւ ռմբակոծությունից հետո։ Այս պաշարումը ճեղքելու համար զենիթային, հակահրթիռային եւ հակահրետանային սարքավորումների մատակարարումը ուկրաինացիներին խիստ կարեւոր է։ Սակայն եթե դա էլ չօգնի պաշտպանվել ռուսական ուժերից, Արեւմուտքը պետք է որոշի, թե արդյո՞ք կարող է լուռ հետեւել նախագահական պալատի ռմբակոծմանը եւ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարության ոչնչացմանը: Զելենսկիի կառավարության անկումը Պուտինին կտա այն հաղթանակը, որը թույլ կտա Երկրի երեսից ջնջել Ուկրաինան որպես ինքնիշխան պետություն։
Նման հավանական սցենարը պետք է ռազմավարական եւ բարոյական հստակություն ապահովի արեւմտյան առաջնորդների համար: Այս պատերազմում Արեւմուտքի ռազմավարական խնդիրը պետք է լինի Զելենսկիի կառավարության պահպանումը։ Այս իշխանությունը պահելով՝ Արեւմուտքը կկարողանա փրկել Ուկրաինան։ Զելենսկիի կառավարությանը վերջ տալու Ռուսաստանի ցանկացած փորձ պետք է կարմիր գիծ լինի Արեւմուտքի համար։ Արեւմուտքը պետք է ազդանշան ուղարկի Պուտինին, որ եթե նա կանգ չառնի, ապա նրան ուժով կպատասխանեն։

Стратегические задачи Запада в Украине - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию статью профессора истории в Центрально-Европейском университете Майкл Игнатьеффа, написанную для Project Syndicate.
Мы знаем, чего хочет президент России Владимир Путин в Украине: стереть с карты мира эту страну. Мы также знаем, чего хочет президент Украины Владимир Зеленский: сохранить в живых Украину как демократическое государство. Вопрос в том, чего хочет Запад. Какова его стратегическая цель?
Пока что цели Запада имеют характер отрицания: не втягиваться в войну с Россией, одновременно делая всё возможное, чтобы помочь украинцам. Это означает говорить «нет» Зеленскому, когда тот просит НАТО обеспечить «бесполётную зону». Однако военную стратегию Запада нельзя строить на том, что он не будет делать. НАТО и его союзники должны определиться с утвердительной целью.
В начале вторжения, когда многие предсказывали быструю победу России, Запад мог заниматься демонстрацией своей добродетели, хваля Зеленского и его правительство за храбрость, одновременно втайне готовя их эвакуацию за рубеж. Зеленский отклонил это предложение, и теперь, когда украинцы показали, на что они способны, НАТО направляет в эту страну противотанковые и зенитные ракеты и делится с украинским командованием данными военной разведки.
Запад вступил в прокси-войну, а в прокси-войнах цели определяются прокси-странами. Когда у них многое получается, возникает искушение перейти к более амбициозным целям – от принуждения оппонента к унизительному пату до осуществления смены режима. Но здесь появляется риск стратегической высокомерности. Мы рискуем забыть о том, что у россиян имеется длительный опыт жизни в экономически трудных условиях. Они могут стерпеть множество экономических проблем, прежде чем восстанут против режима. И столь же высокомерны прогнозы, что ближний круг Путина восстанет и свергнет его с трона.
Пока что слишком рано делать вывод, что Путин проигрывает эту войну. Он уже перешёл к более деструктивной и эффективной тактике, при этом ужасающее разрушение Мариуполя и Харькова показывает, что именно может ожидать Киев. Ни Запад, ни его прокси не находятся в той позиции, когда можно объявлять смену режима своей стратегической целью. Это грозит спровоцировать Путина на ещё более агрессивную и опасную эскалацию.
Запад поздравляет себя с тем, насколько суров утверждённый им режим санкций, однако санкции – это оружие, которое бьёт по обеим сторонам. Каждый западный лидер знает, что рост цен на бензин приводит к политическим проблемам в их странах, особенно в год выборов. Если Запад ещё сильнее сократит импорт энергоносителей из России, или если сама Россия перекроет ему кран, тогда на горизонте замаячит рецессия или даже депрессия.
Западные лидеры могут быть озабочены возможными долгосрочными экономическими последствиями санкций, но при этом они понимают, что акцент на собственной экономике – и, следовательно, собственном политическому будущем – в ущерб украинцам будет выглядеть постыдно, и не только в глазах украинцев. Сейчас, когда эта война вызвала у западного электората яростное негодование в беспрецедентных масштабах, спасение экономики западных стран за счёт принесения в жертву украинцев – это плохая политика и плохая стратегия. Если победу России ещё можно предотвратить, тогда Западу нужно будет усилить свою помощью украинской армии с целью принудить Путина к кровавому пату, за которым последует достигнутое на переговорах урегулирование, оставляющее как минимум часть Украины нетронутой и в руках правительства Зеленского.
Но даже здесь Западу надо планировать подготовку к худшему, а не надеяться на лучшее. Худшим стало бы падение правительства Зеленского после длительной осады и бомбёжек Киева. Для прорыва этой осады критически важны поставки украинцам зенитной, противоракетной и противоартиллерийской техники. Однако если это не поможет отбиться от российских войск, тогда Западу придётся решать, может ли он спокойно стоять и наблюдать за бомбардировками президентского дворца и уничтожением демократически избранного правительства. Падение правительства Зеленского даст Путину победу, в которой он так отчаянно нуждается; и это позволит ему стереть с лица земли Украину как суверенное государство и начать русификацию вновь завоёванного народа.
Такой вполне вероятный сценарий должен обеспечить западным лидерам стратегическую и моральную ясность. Стратегической задачей Запада в этой войне должно стать сохранение правительства Зеленского. Сохранив это правительство, Запад сможет спасти Украину. Любые российские попытки покончить с правительством Зеленского должны стать для Запада красной чертой. Это момент, когда Запад должен отправить Путину сигнал, что, если он не остановится, ему ответят силой.