Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավար. Լուկաշենկոյի խոսքերը «չափից շատ զգայուն» են ընկալվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյը հայտարարել է, որ Հայաստանում «չափից շատ զգայուն ուշադրություն է դարձվել» Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջին հարցազրույցին, որում նա, մասնավորապես, ասել էր, որ «Հայաստանը գնալու տեղ չունի»։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Վլադիմիր Մակեյն ասել է.
«Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի կողմից չափից շատ զգայուն ուշադրություն է դարձվել այս հարցին։ Նախագահի հարցազրույցը պետք է ամբողջությամբ դիտել՝ դրանում ոչ մի խոսք չի եղել այն մասին, որ ինչ-որ մեկը ինչ-որ մեկին ստիպում է անդամակցել ինչ-որ ինտեգրացիոն միավորման»։
Մակեյի խոսքով՝ Ռուսաստանի հետ դաշնակցային ծրագրերի իրականացումը կօգնի մյուս պետություններին տեսնել ինտեգրման առավելությունները։
«Խնդիրն այն է, որ մենք հասնենք Միութենական պետության, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցության այնպիսի մակարդակի, որը գրավիչ կլինի այս պետությունների համար։ Ամեն ինչ գնում է դեպի դա, եւ այն որոշումները, որոնք անցած տարի ընդունվեցին Միութենական պետության ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ, շատ լուրջ նոր խթան կհաղորդեն ինտեգրման խորացմանը»,- ասել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Belarus Vladimir Makei stated about "hypertrophied attention” in Armenia to Alexander Lukashenko’s recent interview where he said "Armenia has nowhere to go.”
According to TASS, at a news conference today, Makei said:
“This issue was given hypertrophied attention among certain political forces in Armenia. You need to watch the president’s interview in full - there was not a single mention that someone is forcing another one to join some kind of integration association.”
Makei stated that the implementation of union programs with Russia will help other countries see benefits from the integration.
“The task is for us to achieve such a level of cooperation within the framework of the Union State, the Eurasian Economic Union, which would be attractive for these states. Everything is moving towards this, and the decisions made last year on the implementation of the programs of the Union State will give a very serious new impetus to deepening integration,” he said.