Զախարովան մեկնաբանել է Քըլըչի եւ Ռուբինյանի սպասվող հանդիպումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Ռուսաստանը չի մասնակցում Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների երկխոսությանը։
Այս մասին Զախարովան ասել է՝ մեկնաբանելով հունվարի 14-ին Մոսկվայում կայանալիք Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը։
«Սա երկխոսություն է երկու երկրների միջև։ Մենք այդ ձևաչափի մաս չենք կազմում։ Բազմիցս արտահայտել ենք մեր սկզբունքային դիրքորոշումը՝ աջակցելու երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը, երկխոսության կառուցմանը և շփումների կարգավորմանը։ Դրան աջակցել ենք գործնականում»,- ասել է Մարիա Զախարովան։
2021թ. նոյեմբերի 25-ին Մարիա Զախարովան ասել էր, որ Հայաստանը Ռուսաստանից խնդրել է միջնորդել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
«Կարող եմ հաստատել, որ Հայաստանը դիմել է Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ միջնորդության համար: Ռուսաստանը շահագրգռված է եւ ջանքեր է գործադրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար, եւ մեր երկիրը պատրաստ է ամեն կերպ շարունակել դա»,- ասել էր Զախարովան։
2021թ. սեպտեմբերի 21-ին էլ Զախարովան հիշեցրել էր, որ Ռուսաստանը միշտ աջակցել է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների բարելավմանը եւ ակտիվորեն մասնակցել է այդ գործընթացին:
«Մենք նպաստեցինք 2009 թվականին Ցյուրիխում արձանագրությունների ստորագրմանը, որոնք նախատեսում էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների աստիճանական բարելավում ՝ առանց նախապայմանների: Ռուսաստանը կատարեց ոչ միայն միջնորդի, այլեւ գործուն դեր, որը հանգեցրեց այդ հանդիպման դրական արդյունքներին: Ցավոք, այն նախաձեռնությունները կողմերը չիրականացրեցին: Սակայն դա արդեն յուրաքանչյուր պետության կամքն էր», - նշել էր նա:

Захарова прокомментировала предстоящую встречу представителей Армении и Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что Россия не принимает участия в диалоге представителей Армении и Турции.
Захарова сказала об этом на брифинге в Москве, комментируя предстоящую 14 января в Москве первую встречу специальных представителей Армении и Турции.
«Это диалог между двумя странами. Мы в этот формат не входим. Неоднократно высказывали принципиальную позицию в поддержку урегулирования двусторонних отношений, выстраивания диалога и нормализации контактов. На практике этому содействовали», - заявила Мария Захарова.
25 ноября 2021 года Мария Захарова заявила, что Россия получила от Армении просьбу о посредничестве для нормализации отношений с Турцией и готова оказать такое содействие.
«Могу подтвердить, что Армения обращалась за содействием в посредничестве между Ереваном и Анкарой. Россия заинтересована и прилагала усилия для нормализации армяно-турецких отношений, наша страна готова всячески и дальше этому содействовать», - говорила тогда Захарова.
В сентябре 2021 года официальный представитель МИД России напомнила, что Россия всегда выступала за улучшение отношений между Арменией и Турцией и принимала активное участие в этом процессе.
«Мы способствовали подписанию в 2009 году протоколов в Цюрих, которые предполагали поэтапное улучшение отношений между Арменией и Турцией без выдвижения предусловий. Россия сыграла не просто роль посредника, а действенную роль, которая привела к позитивным итогам той встречи. К сожалению, инициативы, которые были достигнуты при посредничестве России уже сторонами не были реализованы. Но это уже была воля каждого государства», - отмечала она.