ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է Ալիեւի «փայլուն» դերը պատերազմում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահը «փայլուն» եւ «վճռորոշ» դեր է խաղացել ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում։
«Նախագահ Իլհամ Ալիեւը միշտ ասել է, որ եթե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցը չի կարող լուծվել խաղաղ ճանապարհով, ապա այն պետք է լուծվի ռազմական ճանապարհով։ Ադրբեջանի նախագահը ի սկզբանե հաստատուն դիրքորոշում է որդեգրել այն տարածքների վերադարձի հարցում, որոնք երկիրը կորցրել է 90-ականների սկզբին՝ պատերազմի արդյունքում։ Նա միշտ հետեւողական է եղել այս հարցում»,- ասել է Շվիդկոյը Trend-ին տված հարցազրույցում։
Միեւնույն ժամանակ, ասել է Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը, Իլհամ Ալիեւը «հիանալի հասկանում է, որ ցանկացած հաղթանակ պահանջում է հեռանկարներ հարեւանների հետ հարաբերություններում»։

Yerevan /Mediamax/. Special Representative of the Russian President on International Cultural Cooperation Mikhail Shvydkoy said that the Azerbaijani president played a “brilliant” and “decisive” role in the second Karabakh war.
“President Ilham Aliyev has always said that if the issue of the territorial integrity of Azerbaijan could not be resolved peacefully, then there would be a need to resolve it in a military way. From the very beginning, the president of Azerbaijan took a firm position on the return of those territories that the country lost as a result of the war in the early 90s. He has always been consistent in this issue,” Shvydkoy said in an interview with Trend.
At the same time, the special representative of the Russian president noted that Ilham Aliyev “understands very well that any victory requires perspectives in relations with neighbors.”