ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը նշել է Ալիեւի «փայլուն» դերը պատերազմում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահը «փայլուն» եւ «վճռորոշ» դեր է խաղացել ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմում։
«Նախագահ Իլհամ Ալիեւը միշտ ասել է, որ եթե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցը չի կարող լուծվել խաղաղ ճանապարհով, ապա այն պետք է լուծվի ռազմական ճանապարհով։ Ադրբեջանի նախագահը ի սկզբանե հաստատուն դիրքորոշում է որդեգրել այն տարածքների վերադարձի հարցում, որոնք երկիրը կորցրել է 90-ականների սկզբին՝ պատերազմի արդյունքում։ Նա միշտ հետեւողական է եղել այս հարցում»,- ասել է Շվիդկոյը Trend-ին տված հարցազրույցում։
Միեւնույն ժամանակ, ասել է Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչը, Իլհամ Ալիեւը «հիանալի հասկանում է, որ ցանկացած հաղթանակ պահանջում է հեռանկարներ հարեւանների հետ հարաբերություններում»։

Cпецпредставитель президента РФ заявил о «блестящей» роли Алиева в войне - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Cпецпредставитель президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой заявил, что президент Азербайджана сыграл «блестящую» и «решающую» роль во второй Карабахской войне.
«Президент Ильхам Алиев всегда говорил, что если вопрос территориальной целостности Азербайджана не может быть решен мирным путем, то его нужно будет решать военным путем. Президент Азербайджана с самого начала занял твердую позицию по возвращению тех территорий, которые страна потеряла в результате войны в начале 90-х годов. Он всегда был последователен в этом вопросе», - сказал Швыдкой в интервью Trend.
При этом, отметил спецпредставитель президента России, Ильхам Алиев «прекрасно понимает, что любая победа требует перспективы во взаимоотношениях с соседями».