Վլադիսլավ Սուրկով՝ «Ռուսաստանը կընդլայնվի այնքան, որքան Աստված կամենա» - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավարի տեղակալ Վլադիսլավ Սուրկովի ֆրանսիական L'Express պարբերականին տված բացառիկ հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը։
Ուկրաինայում ռուսական ներխուժման սկզբից նա քաղաքական հարցազրույցներ չի տվել եւ հրապարակային մեկնաբանություններ չի արել այս պատերազմի մասին, որը ավերում է Եվրոպայի սիրտը: Վլադիսլավ Սուրկովը՝ թերեւս Ռուսաստանի ամենաառեղծվածային անձնավորությունը, լռում էր։ Սակայն այն մարդը, որը «ստեղծել է» Վլադիմիր Պուտինին, այն ստվերային խորհրդականը, ով ոգեշնչման աղբյուր է հանդիսացել Ջուլիանո դա Էմպոլիի հիանալի «Կրեմլի մոգական» գրքի համար, ասելիք ունի Ռուսաստանի եւ այն մարդու մասին, ով ղեկավարում է այն:
Ժամանակ պահանջվեց նրան համոզելու համար: Խնդիրն այն է, որ այս ահարկու քաղաքական գործիչը, որին կարելի է համարել ռուսական քաղաքական համակարգի «ճարտարապետը», հեռացել է այն անձից, ում նա ծառայել է երկու տասնամյակի ընթացքում՝ Վլադիմիր Պուտինից: Ոչ ոք չգիտի, թե ինչով է Սուրկովն զբաղվում այսօր։ Մեզ տված հարցազրույցում նա շրջանցեց այս հարցը:
Ինչո՞ւ հարցազրույց վերցնել Վլադիսլավ Սուրկովից, ով ներկայացնում է մեր ժողովրդավարական իդեալի ճիշտ հակառակը: Արժե՞ր L'Express-ի շապիկը նվիրել մի մարդու, ով Ուկրաինան համարում է «արհեստական քաղաքական կազմավորում», որը կարելի վերադարձվել միայն «ուժով», ինչպես նա ասել էր WarGonzo ալիքին պատերազմի սկսվելուց մի քանի ամիս առաջ: Այո, հենց այդ պատճառով: Խոսք տալ Կրեմլի իրական կախարդին՝ նշանակում է ինչ-ոչ իմաստով «մտնել Վլադիմիր Պուտինի գլխի մեջ»: Նույնիսկ եթե նա այլեւս գործի մեջ չէ, Սուրկովը տիրապետում է պուտինիզմի բոլոր լծակներին: Նա գիտի դրա ուժային գծերը եւ վերջնական նպատակը, քանի որ մեծապես հենց նա է դրանք սահմանել...
Եվ հենց այսպես է պետք ընկալել այս հարցազրույցը՝ որպես հազվագյուտ փաստաթուղթ, որը ցույց է տալիս մեզ, թե ինչպես է ռուսական իշխանությունը միջազգային լարվածության այս պահերին հետեւում իր օրակարգին եւ մտածում երկարաժամկետ հեռանկարում, հազարավոր մղոններ հեռու անկանխատեսելի Դոնալդ Թրամփից:
- «Կան տասնամյակներ, երբ ոչինչ չի պատահում, եւ կան շաբաթներ, երբ տասնամյակներ են պատահում», - այս խոսքերը վերագրում են Լենինին... Սա վերաբերում է այսօրվա Եվրոպայի՞ն:
- Այո, վերջին շաբաթներին Միացյալ Նահանգները Եվրոպայի վրա իսկական բառային փոթորիկ են անում: Բայց դա դեռեւս ընդամենը սադրանք է, thrash talk: Հիմնականը դեռ առջեւում է: Վաշինգտոնը դուրս է գալիս լճացումից [խմբ.՝ հղում բրեժնեւյան լճացմանը]: Նրանք դեռ պետք է անցնեն «վերակառուցման», «հրապարակայնության» եւ «նոր մտածողության» միջով: Խորհրդային վերակառուցումը հանգեցրեց Արեւելյան բլոկի փլուզմանը: Կհանգեցնի՞ արդյոք ամերիկյան վերակառուցումը ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրոպական Միության փլուզմանը: Հարցը բաց է: Դուք պետք է որոշեք:
- Էր-Ռիյադում փետրվարի 18-ին բանակցությունները բավականին լավ սկսվեցին ռուսների համար: Ո՞ր ելքը հաղթանակ կլինի Մոսկվայի համար:
- Ուկրաինայի ռազմական կամ ռազմա-դիվանագիտական ջախջախումը: Այս արհեստական կվազիպետության բաժանումը բնական մասերի: Ընթացքում կարող են լինել մանեւրներ, դանդաղեցումներ կամ դադարներ: Բայց այս նպատակը կիրականացվի:
- Փոխվել են արդյո՞ք Ռուսաստանի նպատակները Ուկրաինայում 2022թ. փետրվարի 24-ից հետո:
- Ռազմավարական նպատակները չեն փոխվել, մարտավարականները հարմարեցվել են ռազմավարության իրականացման ընթացքում:
- Դուք ասել եք. «Ռուսաստանի համար մշտական ընդլայնումը պարզապես գաղափարներից մեկը չէ, այն մեր պատմական գոյության գոյաբանական պայման է»: Որո՞նք են Ռուսաստանի սահմանները:
- Ես կառուցել եմ պաշտոնական գաղափարախոսությունը «ռուսական աշխարհի» հայեցակարգի հիման վրա, որն արդեն գոյություն ուներ փիլիսոփայական շրջանակներում: Ռուսական աշխարհը սահմաններ չունի: Ռուսական աշխարհն ամենուր է, որտեղ կա ռուսական ազդեցություն՝ այս կամ այն ձեւով. մշակութային, տեղեկատվական, ռազմական, տնտեսական, գաղափարական կամ մարդասիրական... Այսինքն՝ ամենուր է: Մեր ազդեցության կարեւորությունը խիստ տարբերվում է՝ կախված տարածաշրջանից, բայց այն երբեք զրոյական չէ: Մենք կընդլայնվենք բոլոր ուղղություններով՝ այնքան հեռու, որքան Աստված կամենա եւ որքան մեր ուժերը բավարարեն: Կարեւոր է չտարվել եւ չափազանց մեծ պատառի ձեռք չգցել:
- Այս մեկնաբանությունը քիչ տեղ է թողնում ժողովուրդների ընտրության համար: Իսկ եթե նրանք չե՞ն ցանկանում «ռուսական աշխարհի» մասը լինել: Կարելի՞ է ուժով ներգրավել ժողովուրդներին: Եվ ամենակարեւորը՝ ի՞նչ նպատակով:
- Ես իմ նախորդ պատասխանում չեմ տեսնում ժողովուրդների ընտրության իրավունքի ժխտման նշույլ անգամ: Հենց Եվրոպան է անտեսել ուկրաինական ժողովրդի սուբյեկտայնությունը՝ Կիեւում երկու պետական հեղաշրջումների աջակցելով: 2014 թվականին, օրինակ, ուկրաինացիների ավելի քան կեսն ամեն օր խոսում էր ռուսերեն՝ ինչպես աշխատավայրում, այնպես էլ ընտանիքում: Նրանցից կեսից պակասն էր աջակցում Եվրոպական Միության ինտեգրմանը, եւ ավելի քիչ էին ՆԱՏՕ-ին անդամակցել ցանկացողները:
Ուկրաինական ժողովրդի կամքին հակառակ կամ, առնվազն, նրա մեծամասնության կամքին հակառակ, Արեւմուտքը փորձում է ուժով ենթարկել Ուկրաինան, անհասկանալի է, թե ինչու: Ֆրանսիական զենքն օգտագործվում է իմ երկրի դեմ՝ աջակցելով մարիոնետային կիեւյան ռեժիմին, որը հենվում է ոչ թե ուկրաինական ժողովրդի մեծամասնության, այլ նրա հակառուսական եւ արեւմտամետ փոքրամասնության վրա: Սա Ուկրաինան ուժով գաղութացնելու արեւմտյան փորձերի շարունակությունն է:
- Արդյո՞ք Ուկրաինայի վերադարձը Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտ եղել է ռուսական արտաքին քաղաքականության գիտակցված նպատակը Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր: Այլ կերպ ասած, Ուկրաինայի բռնակցումը նպատակ է, որին Մոսկվան հետեւո՞ւմ է տարբեր եղանակներով 1991 թվականից ի վեր:
- Սա Մոսկվայի, բայց նաեւ Կիեւի նպատակն է: Տարբեր եղանակներով, տարբեր ժամանակահատվածներում, ավելի կամ պակաս հաջողությամբ... Ռուսաստանում, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում, ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր միշտ շատ մարդիկ են մտորել մեր երկրների մերձեցման կամ միավորման մասին: Եվ այսօր նրանք կան ճակատի երկու կողմերում էլ: Դա բնական է, մենք մեկ արյան ժողովուրդներ ենք:
Խաղաղ համագործակցությանը խանգարել են Արեւմուտքի աջակցությամբ իրականացված երկու պետական հեղաշրջումները Ուկրաինայում՝ 2005 եւ 2014 թվականներին: Երկու դեպքում էլ ուկրաինացիները ապօրինի կերպով ենթարկվել են ագրեսիվ փոքրամասնության կամքին, որի շարժիչ ուժերը քաղաքականացված ազգագրության առասպելներն ու եվրոպական ինտեգրման պատրանքներն էին: Այս փոքրամասնությունը Ուկրաինան ներքաշեց պատերազմի մեջ:
- Չե՞ք կարծում, որ Ռուսաստանի պատերազմը, ընդհակառակը, ձեւավորել է ուկրաինական ազգը եւ դրա «հակառուսական» ինքնությունը, այդ թվում՝ ռուսախոս ուկրաինացիների շրջանում: Այլ կերպ ասած, արդյո՞ք Ռուսաստանը չի ստեղծել այն, ինչի գոյությունը ժխտում էր:
- Ուկրաինան արհեստական քաղաքական կազմավորում է, որի մեջ ուժով մտցվել են առնվազն երեք շատ տարբեր տարածաշրջաններ. ռուսական Հարավը եւ Արեւելքը, ռուսական-ոչ ռուսական (sic) Կենտրոնը եւ հակառուսական Արեւմուտքը: Նրանք չէին կարող ընդհանուր լեզու գտնել եւ երբեք չեն գտել: Պատերազմը Ուկրաինայում թույլ կտա անջատել ռուսականը հակառուսականից կամ, վերաձեւակերպելով Ավետարանը, ոչխարներին այծերից: Հակառուսականը դրանից չի մեծանա: Բայց այն կսահմանափակվի իր պատմական տարածքով եւ կդադարի տարածվել ռուսական հողում:
Հնարավոր է, մի օր Ուկրաինան կդառնա իսկական պետություն, բայց միայն իր բնական սահմաններում:
- Եվրոպացիներին չեն հրավիրում քննարկումների, որոնք, այնուամենայնիվ, առաջին հերթին իրենց են վերաբերում: Ի՞նչ եք կարծում այդ մասին:
- «Չեն հրավիրել»-ը ոչինչ չի նշանակում: Ամերիկացիներին նույնպես ոչ ոք չի հրավիրել: Նրանք իրենք «հրավիրել են իրենց», նախաձեռնություն են ցուցաբերել: Ռուսաստանը տարիներ շարունակ կրկնել է, որ պատրաստ է քննարկման: Եվրոպան կարող էր ցանկացած պահի պատասխանել եւ երկխոսություն սկսել: Նա չի արել դա: Ուրիշներն արել են: Այնուամենայնիվ, բոլորը գիտեն, որ հակամարտության կայուն կարգավորումն անհնար է առանց ԵՄ-ի մասնակցության: Ուկրաինայի հավասարակշռված բաժանումը պետք է ներառի Բրյուսելի բաժինը:
- Կարծես բարձր կարծիք չունեք Եվրոպական Միության մասին: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ ձեւ պետք է ունենա քաղաքական Եվրոպան:
- ԵՄ-ն հիմնադրվել է 1992 թվականին, անմիջապես ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Ձեր Միությունը կառուցվել է մերի ավերակների վրա: Դա մի փոքր գլխապտույտ առաջացրեց ձեր քաղաքական գործիչների մոտ: ԵՄ-ն սկսեց անզուսպ, եւ ես նույնիսկ կասեի՝ անզգույշ կերպով ընդլայնվել: Նա ավելորդ կիլոգրամներ է հավաքել: Նա նախապատվությունը տվել է քանակին՝ որակի փոխարեն: Այս համատեքստում մենք տեսանք եվրոպական քաղաքական գործիչների սերունդների ի հայտ գալը, որոնց մասնագիտացումը կիսամիջոցներն են:
Այժմ Եվրոպան պետք է որոշի՝ պետություն է այն, թե ոչ: Անդամ երկրները պատվիրակել են իրենց ինքնիշխանությունը ԵՄ-ին, բայց ոչ ամբողջությամբ՝ կրկին կիսամիջոց: Արդյունքում ո՛չ ԵՄ-ն, ո՛չ էլ նրա անդամներն ամբողջովին ինքնիշխան չեն: Անհրաժեշտ է դուրս գալ այս անկայուն միջանկյալ վիճակից՝ կա՛մ վերադառնալով զուտ տնտեսական համայնքի նախկին վիճակին, կա՛մ վճռական քայլ անելով դեպի ինքնիշխան դաշնություն: Թե մեկի, թե մյուսի համար կպահանջվի կամք եւ հին բարի ավտորիտարիզմի առատ չափաբաժին:
- «Մեր հաղթանակը [Ուկրաինայում] կփոխի մեզ եւ Արեւմուտքը: Դա նոր քայլ կլինի դեպի Մեծ Հյուսիսի ինտեգրացում», - գրել եք դուք 2023թ. սեպտեմբերին: Մինչեւ հիմա հավատո՞ւմ եք այդ «գլոբալ Հյուսիսին», որը ինտեգրում է Ռուսաստանը, Եվրոպան եւ Միացյալ Նահանգները:
- Ապագայում Արեւմուտքը կդառնա ավելի ավտորիտար, իսկ Ռուսաստանը՝ պակաս ավտորիտար: Ազատության եւ կարգապահության համամասնությունները մեր քաղաքական համակարգերում կմերձենան: Հնարավոր է՝ դա տեղի չունենա վաղը, լինի հակամարտությունների եւ ողբերգությունների գնով, բայց անկասկած, ԱՄՆ-ը, Եվրոպան եւ Ռուսաստանը փոխըմբռնման եւ համագործակցության բարձր աստիճանի կհասնեն: Դա մեծ հյուսիսային քաղաքակրթության՝ որին պատկանում են ռուսական, եվրոպական եւ ամերիկյան մշակույթները, գոյատեւման հարց է՝ Հարավի կողմից գրեթե անտանելի ժողովրդագրական ճնշման պայմաններում:
- Ինչո՞ւ եւ ինչպե՞ս Ռուսաստանը կդառնա պակաս ավտորիտար: Մինչ այժմ համակարգը միայն զարգացել է դեպի ավելի մեծ ավտորիտարիզմ...
- Առաջին նպատակը՝ Ռուսաստանի ներքաղաքական իրավիճակի կայունացումը, ձեռք է բերվել 2000-ականներին: Այսօր մենք գտնվում ենք երկրի միջազգային դիրքի կայունացման փուլում: Երբ այս նպատակը նույնպես իրականացվի, մենք կտեսնենք համակարգի աստիճանական մեղմացման առաջին նշանները:
- Կարո՞ղ է Դոնալդ Թրամփի ընտրությունը եւ Եվրոպայում ազգայնական կուսակցությունների ուժեղացումը նշանակել Ռուսաստանի այսպես կոչված «աշխարհաքաղաքական մենակության» ավարտը:
- Աշխարհաքաղաքական մենակությունը հաստատուն է մեր ազգի կողմից իր ինքնըմբռնման մեջ: Պարզ ասած, դա այն գաղափարն է, որ կարելի է հույս դնել միայն սեփական ուժերի վրա եւ, հետեւաբար, անհրաժեշտ է զինվել համբերությամբ, հացով եւ զենքով: Թրամփի իշխանության գալը ոչինչ չի փոխում այդ հարցում: Խոսքը ոչ թե ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների, այլ մեր ազգային գիտակցության եւ ենթագիտակցության մասին է:
- Ի՞նչ դեր կխաղա Չինաստանը եւ ռուս-չինական դաշինքը «գլոբալ Հյուսիսի» ծրագրում:
- Չինաստանի աշխարհաքաղաքական դոկտրինի հիմքում ընկած է տարբեր քաղաքակրթությունների բազմազանությունը, համակեցությունը եւ համագործակցությունը: Սա շատ լավ մտածված եւ շատ գրավիչ համաշխարհային կարգի մոդել է: Մեծ չինական քաղաքակրթությունը կհամակեցվի եւ կհամագործակցի մեծ հյուսիսային քաղաքակրթության հետ: Չինաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դաշինքը համապատասխանում է այս միջքաղաքակրթական համագործակցության շրջանակներին:
- Դուք հորինել եք «պուտինիզմը»: Թրամփը հարմարեցրե՞լ է այն Միացյալ Նահանգներին:
- Երբ Թրամփն առաջին անգամ ընտրվեց, շատ լուրջ ամերիկյան ԶԼՄ-ներ հոդվածներ հրապարակեցին, պնդելով, որ նրա թիմերն օգտագործել են իմ քարոզչության մեթոդները եւ իմ քաղաքական գաղափարներից մի քանիսը: Ես չգիտեմ՝ դա ճշմարտություն է, կիսաճշմարտություն, թե հետճշմարտություն: Միացյալ Նահանգների նախագահն այն ժամանակ հրապարակավ հայտարարում էր, ես մեջբերում եմ. «Ապագան պատկանում է ոչ թե գլոբալիստներին, այլ հայրենասերներին», «Ազատ աշխարհը պետք է ընդունի իր ազգային արմատները, որոնք անփոխարինելի են», «Եթե ցանկանում եք ժողովրդավարություն, կառչեք ձեր ինքնիշխանությունից»: Սրանք, ըստ էության, ինքնիշխան ժողովրդավարության սկզբունքներն են, որոնք ես ձեւակերպել եմ 2000-ականների սկզբին, եւ որոնք դարձել են պուտինիզմի հայեցակարգային հիմքը: Համընկնությո՞ւն: Ո՞վ գիտե: Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ գաղափարապես Թրամփն ավելի մոտ է Պուտինին, քան Մակրոնին:
- Արդյո՞ք դուք Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի պես կարծում եք, որ լիբերալ ժողովրդավարությունն հնացել է:
- Ես հարգում եմ բոլոր ժողովուրդների մշակութային առանձնահատկությունները, նույնիսկ երբ դրանք ինձ անհեթեթ են թվում: Եթե լիբերալ ժողովրդավարությունը երկրի կամ երկրների խմբի քաղաքական մշակույթի առանձնահատկությունն է, դա նրանց բացարձակ իրավունքն է։ Նույն կերպ, եթե լիբերալ ժողովրդավարությունը չի համապատասխանում Ռուսաստանին, դա մեր իրավունքն է։ Լիբերալիզմը եւ լիբերալ ժողովրդավարությունը հնացած չեն։ Այն, ինչ նրանց հետ տեղի է ունենում հիմա, պարզապես ճգնաժամ է, նրանք չեն մահանում։ Մյուս կողմից, այն գաղափարը, որ դրանք համընդհանուր են եւ իրենց բնույթով գերազանցում են մյուս համակարգերին, մահացել է։
- Կարո՞ղ են Թրամփի ղեկավարած Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի դաշնակիցը դառնալ:
- Թրամփը չի թողնում այնպիսի մարդու տպավորություն, որ ուզում է դաշնակիցներ ձեռք բերել:
- Արդյո՞ք խոցելի չէ «միապետական արքետիպով ժողովրդավարության» համակարգը, որը դուք ստեղծել եք, քանի որ այն կախված է մեկ մարդուց։
- Կատարյալ քաղաքական համակարգ գոյություն չունի, ցանկացած մոդել ունի խոցելիություններ։ Մեր մոդելը, ինչպես բոլոր մյուսները, ունի իր սեփական ռիսկերը եւ ինքնաոչնչացման կոդերը։ Դա պարզապես մեր երկրի համար ամենաարդյունավետ մոդելն է։ Ես տասը տարի եմ ծախսել դրա ստեղծման վրա, եւ տեսեք. այն աշխատում է։ Մեզ ցար է հարկավոր։ Առանց ցարի ժամանակաշրջանները մեզ համար միշտ ավարտվել աղետով։
Բազմաբեւեռությունը լավ է արտաքին քաղաքականության, բայց ոչ ներքին քաղաքականության մեջ։
- Ինչո՞ւ են առանց ցարի ժամանակաշրջանները, ձեր կարծիքով, միշտ ավարտվում աղետով Ռուսաստանի համար։ Ինչո՞ւ այն չի կարող առանց նրա գոյատեւել։
- Ես կարող էի հարյուր հազարավոր տարբեր պատասխաններ տալ այս հարցին, բայց կտամ ամենակարճը՝ չգիտեմ։
- Արդյո՞ք այսօրվա Ռուսաստանը այնպիսին է, ինչպիսին դուք այն պատկերացնում էիք 1999 թվականին։
- Այո, 99.9%-ով։
- Քաղաքական ավտորիտարիզմին ռուսական համակարգը ավելացրել է պահպանողական, նույնիսկ ռեակցիոն չափում՝ եկեղեցու դերը, ոչ ավանդական սեռական կողմնորոշումների մասին օրենքները... Արդյո՞ք պահպանողականությունը ձեզ համար գործիք է ռուսական քաղաքական մարմնի մոբիլիզացիայի համար։
- 1999 թվականից մեր քաղաքական համակարգի բոլոր փոխակերպումները միշտ հիմնված են եղել պահպանողական եւ համեմատաբար ավանդապաշտական գաղափարների վրա։ Ես արդեն այն ժամանակ խոսում էի մտավոր մատրիցայի, մեր ազգային գիտակցության արքետիպերի մասին, որոնք անհնար է անտեսել։ Ռուս լիբերալները սխալ գործեցին՝ կարծելով, որ Ռուսաստանը մաքուր թուղթ է, որի վրա կարող էին կառուցել ամեն ինչ։ Նրանք մոռացան, որ Ռուսաստանը գոյություն ունի հազար տարի, որ նրա հիմքերը դրվել են շատ վաղուց, եւ որ դրանք են որոշում ոչ միայն մեր հնարավորությունները։ Նրանք նաեւ թելադրում են այն, ինչ մեզ համար հնարավոր չէ եւ հստակ սահմաններ են գծում ցանկացած ապագա պետական շինարարության համար։
Քաղաքական գործիքներն այնքան կարեւոր չեն, որքան ընդունված է կարծել։ Քաղաքականությունը նախեւառաջ հույզերի, կրքերի ոլորտ է, եւ միայն հետո՝ գործիքների։ Այն միշտ հանգում է իշխանության հարցին, որը մարդկային բնության ամենահին, ամենամութ եւ ամենա ոչ ռացիոնալ կողմն է։ Քաղաքական գործիքներն օգնում են սահել ալիքների վրա, բայց չեն ստեղծում դրանք։
- Ի՞նչ կպատասխանեք ռուս գրող Զամյատինի հարցին. «Ի՞նչն է ավելի լավ՝ երջանկությունն առանց ազատության, թե՞ ազատությունն առանց երջանկության»։
- Այսպես դրված հարցը ինձ ընտրություն չի թողնում։ Ժան-Պոլ Սարտրն ասել է. «Մարդը դատապարտված է ազատ լինելու»։ Դատապարտվա՛ծ է։ Այդ պատճառով ես ընտրում եմ ազատությունը՝ երջանկությամբ կամ առանց դրա։
- Ի՞նչ ազատություն կարող է լինել առանց քաղաքական ազատության։
- Ինձ համար ազատությունը ոչ մի քաղաքական բաղադրիչ չունի։ Ինձ համար ռեժիսորը, որը լիբերալ ժողովրդավարության մեջ չի համարձակվում դեր տալ մեծ դերասանին, որովհետեւ նա «չեղարկվել է» զրպարտչական մատնությունների պատճառով, ստրուկ է։ Ինձ համար սպիտակամորթ մարդը, որը ծնկի է գալիս սեւամորթի առջեւ, որովհետեւ ժամանակին սպիտակամորթը վնաս է հասցրել սեւամորթին, ստրուկ է։ Ինձ համար ձեռնարկության ղեկավարը, որը պատասխանատու պաշտոնի է նշանակում մարդուն ոչ թե որովհետեւ նա լավագույնն է, այլ որովհետեւ նա տրանսգենդեր է, ստրուկ է։ Սակայն բոլոր այս ստրուկները տնօրինում են, առնվազն թղթի վրա, իրենց բոլոր քաղաքական ազատությունները։
- Ինչո՞վ եք զբաղվում Կրեմլից հեռանալուց հետո։
- Ես ապրում եմ իմ անձնական կյանքով, որի մասին երբեք հրապարակայնորեն չեմ խոսում։
- Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ ձեր քաղաքական գործունեության ակտիվ փուլն ավարտված է եւ Դուք ստեղծել եք այն ամենը, ինչ ուզում էիք ստեղծել։
- Ինչպես արդեն ասացի, համակարգը, որի ստեղծմանը նպաստել եմ, 99.9%-ով համապատասխանում է իմ պատկերացրածին։ Ես դեռ չգիտեմ, թե ինչպես դիտարկել մնացած 0.1%-ը՝ որպես աննշան շեղում պլանից, թե՞ կարեւոր բացթողում։ Ես կմտածեմ այդ մասին...

Владислав Сурков: «Россия будет расширяться - настолько далеко, насколько пожелает Бог» - Mediamax.am
4675 просмотров
Владислав Сурков: «Россия будет расширяться - настолько далеко, насколько пожелает Бог»
Представлем вашему вниманию перевод на русский эксклюзивного интервью бывшего заместителя главы администрации президента России Владислава Суркова французскому изданию L'Express.
После начала российского вторжения в Украину он не давал политических интервью и не делал никаких публичных комментариев об этой войне, которая опустошает сердце Европы. Владислав Сурков, возможно, самая загадочная личность в России, погрузился в молчание. Однако человек, который создал» Владимира Путина, теневой советник, вдохновивший писателя Джулиано да Эмполи на его великолепного «Мага Кремля», имеет что сказать о России и человеке, который ею руководит. Нам потребовалось время, чтобы приблизиться к нему – и убедить его. Потому что этот грозный политик, которого можно считать «архитектором» российской политической системы, дистанцировался от Владимира Путина, кому он служил в течение двух десятилетий. Никто не знает, чем занимается Сурков сегодня. В интервью нам он обошел этот вопрос.
Зачем брать интервью у Владислава Суркова, который представляет собой полную противоположность нашему демократическому идеалу? Стоило ли посвящать обложку L'Express человеку, который считает Украину «искусственным политическим образованием», которое может быть возвращено только «силой», как он заявил в интервью российскому телеграм-каналу WarGonzo за несколько месяцев до начала войны? Да, именно поэтому. Дать слово настоящему магу Кремля - это в некотором роде «войти в голову Владимира Путина». Даже если он больше не у дел, Сурков по-прежнему владеет всеми рычагами путинизма. Он знает его силовые линии и конечную цель, поскольку в значительной степени именно он их установил...
И именно так следует воспринимать это интервью: как редкий документ, который показывает нам, как российская власть в эти моменты сильной международной напряженности следует своей повестке дня и мыслит в долгосрочной перспективе, за тысячи миль от непредсказуемого Дональда Трампа.
- «Бывают десятилетия, когда ничего не происходит, и бывают недели, когда происходят десятилетия», - якобы сказал Ленин... Относится ли это сегодня к Европе?
- Да, в последние недели Соединенные Штаты развязали настоящую словесную бурю над Европой. Но пока это всего лишь провокация, thrash talk. Главное еще впереди. Вашингтон выходит из застоя [прим. ред.: отсылка к брежневскому застою]. Им еще предстоит пройти через «перестройку», «гласность» и «новое мышление». Советская перестройка привела к распаду Восточного блока. Приведёт ли американская перестройка к распаду НАТО и Европейского Союза? Вопрос открытый. Вам решать.
- Переговоры в Эр-Рияде 18 февраля начались довольно хорошо для русских. Какой исход можно было бы считать победой для Москвы?
- Военный или военно-дипломатический разгром Украины. Раздел этого искусственного квазигосударства на его естественные фрагменты. По ходу дела могут быть маневры, замедления или паузы. Но эта цель будет достигнута.
- Изменились ли цели России в Украине после 24 февраля 2022 года?
- Стратегические цели не изменились, тактические цели адаптировались по мере реализации стратегии.
- Вы говорили: «Для России постоянное расширение - это не просто одна из идей среди прочих, это экзистенциальное условие нашего исторического существования». Каковы, по-вашему, границы России?
- Я построил официальную идеологию на основе концепции «русского мира», которая уже существовала в философских кругах. У русского мира нет границ. Русский мир - это везде, где есть русское влияние в той или иной форме: культурное, информационное, военное, экономическое, идеологическое или гуманитарное... Значимость нашего влияния сильно варьируется в зависимости от региона, но оно никогда не бывает нулевым. Мы будем расширяться во всех направлениях, настолько далеко, насколько пожелает Бог и насколько у нас хватит сил. Важно не увлекаться и не браться за слишком большой кусок.
- Эта интерпретация оставляет мало места для выбора народов. А что, если они не хотят быть частью этого «русского мира»? Можно ли силой привлечь народы? И главное, зачем?
- Я не вижу в своем предыдущем ответе и тени отрицания права народов на выбор. Это Европа проигнорировала субъектность украинского народа, поддержав два государственных переворота в Киеве. В 2014 году, например, более половины украинцев ежедневно говорили на русском языке - как на работе, так и в семье. Меньше половины из них поддерживали интеграцию в Европейский Союз, и еще меньше хотели вступления в НАТО.
Против воли украинского народа или, по крайней мере, против воли его большинства, Запад пытается силой подчинить Украину, непонятно зачем. Французское оружие используется против моей страны для поддержки марионеточного киевского режима, который опирается не на большинство украинского народа, а на его антироссийское и прозападное меньшинство. Это продолжение западных попыток силой колонизировать Украину.
- Было ли возвращение Украины в сферу влияния России сознательной целью российской внешней политики с момента распада Советского Союза? Другими словами, является ли аннексия Украины целью, которую Москва преследует различными способами с 1991 года?
- Это цель Москвы, но это также и цель Киева. Разными способами, в разные периоды, с большим или меньшим успехом... В России, как и в Украине, с момента распада СССР всегда было много людей, размышлявших о сближении или объединении наших стран. И сегодня они есть по обе стороны фронта. Это естественно, мы народы одной крови.
Мирному сотрудничеству помешали два поддержанных Западом государственных переворота в Украине, в 2005 и в 2014 годах. В обоих случаях украинцы были незаконно подчинены воле агрессивного меньшинства, мотивированного легендами политизированной этнографии и миражами европейской интеграции. Это меньшинство втянуло Украину в войну.
- Не считаете ли вы, что война России, напротив, сформировала украинскую нацию и «антироссийскую» идентичность, в том числе среди русскоязычных украинцев? Другими словами, не создала ли Россия то, существование чего она отрицала?
- Украина - искусственное политическое образование, в которое силой были впихнуты по крайней мере три очень разных региона: русский Юг и Восток, русско-нерусский (sic) Центр, и антирусский Запад. Они не могли найти общий язык и никогда не находили. Война в Украине позволит отделить русское от антирусского или, перефразируя Евангелие, овец от козлов. Антирусское от этого не увеличится. Но оно будет ограничено своей исторической территорией и перестанет распространяться на русскую землю.
Возможно, однажды Украина станет настоящим государством, но только в своих естественных границах.
- Европейцев не приглашают на обсуждения, которые тем не менее касаются их в первую очередь. Что вы об этом думаете?
- «Не приглашены» ничего не значит. Американцев тоже никто не приглашал. Они сами «пригласили себя», проявили инициативу. Россия годами повторяла, что готова к обсуждению. Европа могла бы в любой момент ответить и начать диалог. Она этого не сделала. Другие сделали. Тем не менее, все знают, что прочное урегулирование конфликта невозможно без участия ЕС. Сбалансированный раздел Украины должен будет включать долю для Брюсселя.
- Похоже, у вас невысокое мнение о Европейском Союзе. По вашему мнению, какую форму должна принять политическая Европа?
- ЕС был основан в 1992 году, сразу после распада СССР. Ваш Союз был построен на руинах нашего. Это немного вскружило голову вашим политикам. ЕС начал безудержно, и я бы даже сказал, неосмотрительно расширяться. Он набрал лишние килограммы. Он предпочел количество качеству. Результатом стала тучная структура управления, слишком коллегиальная, которая теперь производит только полумеры. В этом контексте мы увидели появление поколений европейских политиков, чья специализация - полумеры.
Теперь Европа должна решить, является ли она государством или нет. Страны-члены делегировали свой суверенитет ЕС, но не полностью: опять полумера! В результате ни ЕС, ни его члены не являются полностью суверенными. Необходимо выйти из этого шаткого промежуточного состояния, либо вернувшись к прежнему состоянию чисто экономического сообщества, либо сделав решительный шаг в сторону суверенной федерации. И для того, и для другого потребуется воля и щедрая доза старого доброго авторитаризма.
- «Наша победа [в Украине] изменит нас и изменит Запад. Это будет новый шаг к интеграции Великого Севера», - писали вы в сентябре 2023 года. Верите ли вы по-прежнему в этот «глобальный Север», который интегрирует Россию, Европу и Соединенные Штаты?
- В будущем Запад станет более авторитарным, а Россия - менее авторитарной. Пропорции свободы и дисциплины в наших политических системах будут сближаться. Возможно, это произойдет не завтра, это будет сделано ценой конфликтов и трагедий, но несомненно, что США, Европа и Россия достигнут высокой степени взаимопонимания и сотрудничества. Это вопрос выживания великой северной цивилизации, к которой принадлежат русская, европейская и американская культуры, в условиях почти невыносимого демографического давления со стороны Юга.
- Почему и как Россия станет менее авторитарной? До сих пор система только эволюционировала в сторону большей авторитарности...
- Первая цель, стабилизация внутриполитической ситуации в России, была достигнута в 2000-х годах. Сегодня мы находимся на этапе стабилизации международного положения страны. Когда эта цель также будет достигнута, мы увидим первые признаки постепенного смягчения системы.
- Может ли избрание Дональда Трампа и усиление националистических партий в Европе означать конец того, что вы называете «геополитическим одиночеством» России?
- Геополитическое одиночество является константой в восприятии нашей нацией самой себя. Говоря проще, это понятие о том, что можно рассчитывать только на себя и, следовательно, нужно вооружиться терпением, хлебом и оружием. Приход Трампа к власти ничего в этом не меняет. Речь идет не о современных международных отношениях, а о нашем национальном сознании и подсознании.
- Какое место будет занимать Китай и российско-китайский альянс в проекте «глобального Севера»?
- Основой геополитической доктрины Китая является разнообразие, сосуществование и сотрудничество различных цивилизаций. Это очень хорошо продуманная и очень привлекательная модель мирового порядка. Великая китайская цивилизация будет сосуществовать и сотрудничать с великой северной цивилизацией. Альянс между Китаем и Россией вписывается в рамки этого межцивилизационного сотрудничества.
- Вы изобрели «путинизм». Адаптировал ли его Трамп к Соединенным Штатам?
- Когда Трамп был избран в первый раз, многие очень серьезные американские СМИ опубликовали статьи, утверждая, что его команды использовали мои методы пропаганды и некоторые из моих политических идей. Я не знаю, правда это, полуправда или постправда. Президент Соединенных Штатов тогда публично заявил, я цитирую: «Будущее принадлежит не глобалистам, а патриотам», «Свободный мир должен принять свои национальные корни, которые незаменимы», «Если вы хотите демократию, держитесь за свой суверенитет». Это, в сущности, принципы суверенной демократии, которые я сформулировал в начале 2000-х годов и которые стали концептуальной основой путинизма. Совпадение? Кто знает? В любом случае, очевидно, что идеологически Трамп ближе к Путину, чем к Макрону.
- Считаете ли вы, как премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, что либеральная демократия устарела?
- Я уважаю культурные особенности всех народов, даже когда они кажутся мне несуразными. Если либеральная демократия является особенностью политической культуры страны или группы стран, это их абсолютное право. Точно так же, если либеральная демократия не подходит России, это наше право. Либерализм и либеральная демократия не устарели. То, что с ними происходит сейчас, - это всего лишь кризис, они не умирают. С другой стороны, идея о том, что они универсальны и по своей природе превосходят другие системы, умерла.
- Могут ли Соединенные Штаты под руководством Трампа стать союзниками России?
- Трамп не производит на меня впечатление человека, который хочет приобретать союзников.
- Не является ли уязвимой система «демократии с монархическим архетипом», которую вы изобрели, поскольку она зависит от одного человека?
- Не существует идеальной политической системы, любая модель имеет уязвимости. Наша модель, как и все остальные, имеет свои собственные риски и коды самоуничтожения. Это просто самая эффективная модель для нашей страны. Я потратил десять лет на её создание, и посмотрите: она работает. Нам нужен царь. Периоды без царя всегда заканчиваются для нас катастрофой. Многополярность хороша во внешней политике, но не во внутренней.
- Почему периоды без царя всегда заканчиваются, по вашему мнению, катастрофой для России? Почему она не может обойтись без него?
- Я мог бы дать сотни тысяч различных ответов на этот вопрос. Я дам вам только самый короткий из них: я не знаю.
- Является ли сегодняшняя Россия такой, какой вы её представляли в 1999 году?
- Да, на 99,9%.
- К политическому авторитаризму российская система добавила консервативное, даже реакционное измерение - роль Церкви, законы о нетрадиционных сексуальных ориентациях... Является ли консерватизм для вас инструментом для мобилизации российского политического тела?
- Все трансформации нашей политической системы с 1999 года всегда основывались на консервативных и относительно традиционалистских идеях. Я уже тогда говорил о ментальной матрице, архетипах нашего национального сознания, которые невозможно игнорировать. Российские либералы допустили ошибку, полагая, что Россия - это чистый лист, на котором они могли бы построить всё что угодно. Они забыли, что Россия существует тысячу лет, что её основы были заложены задолго до нас и что они определяют не только наши возможности. Они также диктуют наши невозможности и устанавливают четкие границы для любого будущего государственного строительства.
Политические инструменты не так важны, как принято считать. Политика - это прежде всего сфера эмоций, страстей, и только потом - инструментов. Она всегда сводится к вопросу власти, который является самым древним, самым темным и самым иррациональным аспектом человеческой природы. Политические инструменты помогают скользить на волнах, но не создают их.
- Что вы ответите на вопрос русского писателя Замятина: «Что лучше - счастье без свободы или свобода без счастья?».
- Поставленный таким образом вопрос не оставляет мне выбора. Жан-Поль Сартр сказал: «Человек осужден быть свободным». Осужден! Поэтому я выбираю свободу, с счастьем или без него.
- Какая свобода может существовать без политической свободы?
- Для меня свобода не имеет абсолютно ничего политического. Для меня режиссер, который в либеральной демократии не осмеливается дать роль великому актеру, потому что тот был «отменен» из-за клеветнических доносов - это раб. Для меня белый человек, который становится на колени перед чернокожим, потому что когда-то белый причинил вред чернокожему - это раб. Для меня руководитель предприятия, который берет на ответственную должность человека не потому, что он лучший, а потому что он трансгендер - это раб. Однако все эти рабы располагают, по крайней мере на бумаге, всеми своими политическими свободами.
- Чем вы занимаетесь после ухода из Кремля?
- Я живу своей частной жизнью, о которой никогда не говорю публично.
- Означает ли это, что активная фаза вашей политической деятельности завершена? Вы создали всё, что хотели создать?
- Как я уже сказал, система, которую я помог создать, на 99,9% соответствует тому, что я представлял. Я ещё не знаю, как рассматривать оставшиеся 0,1%: незначительное отклонение от плана или важное упущение? Я подумаю об этом...