«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շփման գծում նոր արագընթաց սրացումը համընկավ Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակի կողմից իբր արված այն հայտարարության հետ, թե Անկարան եւ Բաքուն բանակցում են համատեղ թյուրքական բանակ ստեղծելու մասին»,- գրում է ռուսաստանցի քաղաքագետ, «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրեն Տիմոֆեյ Բորդաչեւը «Ռուսաստանը տխրությամբ է նայում հերթական հարեւանին» հոդվածում:
Ներկայացնում ենք հատվածներ հոդվածից:
«Չնայած հետագայում թուրք պաշտոնյայի խոսքերը հերքվեցին իր իսկ ներկայացուցիչների կողմից, սակայն հարցի էությունը դա չի փոխում: Ռուսաստանի համար երկու նորություններն էլ հետաքրքրություն են ներկայացնում միայն այն իմաստով, որ դրանք հաստատում են, որ մեր պարագծի երկրների վրա ուղղակի վերահսկողության անհրաժեշտության հարցը դեռ ամբողջությամբ փակված չէ: Դա, անկասկած, շատ տխուր է, քանի որ Ռուսաստանն ինքը ընդհանրապես չի ցանկանում դա անել: Արդեն մի քանի տասնամյակ է, ինչ Մոսկվան հույսով նայում է իր հարեւաններին եւ չի կորցնում հավատն առ այն, որ նրանք կսովորեն վարվել իրենց աշխարհաքաղաքական դիրքին եւ ուժային հնարավորություններին համապատասխան: Երբեմն այստեղ հույսի ճառագայթներ են փայլում, եւ հիմքեր են առաջանում կարծելու, որ մեր ընդհանուր պատմության կայսերական շրջանը հաջողվեց փակել: Սակայն հետո սրացում է տեղի ունենում, եւ Ռուսաստանը կրկին տխրությամբ նայում է հերթական հարեւանին, ինչպես մայրը՝ երեխայի վրա, որը, հենց աչքդ թարթեցիր, ամեն տեսակի աղբ է տանում բերանը: Առավել եւս այն պարագայում, որ մեր հարեւանները, հատկապես՝ Հարավային Կովկասում, տաքարյուն են:
Ինչ խոսք, նրանք ոչ Բելգիա են, ոչ էլ Լյուքսեմբուրգ: Վերոհիշյալներին, օրինակ, պետք չի 100 անգամ բացատրել, որ Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի հետ հարեւանությունը խելամիտ վարք է պահանջում՝ անկախ նրանից՝ վճարում են ձեզ դրա համար, թե ոչ: Բելգիան հասկանում է, որ հզոր տերության կողքին տեղակայված լինելն արդեն իսկ կարող է խնդիրներ ստեղծել, իսկ եթե նրան անհանգստացնող շարժումներ կատարես, ապա՝ ավելին: Ռուսաստանը դեռ չի կարողացել արժեքների նման համակարգ ձեւավորել իր հարեւանների համար, սակայն այս ուղղությամբ աշխատանքն, ըստ ամենայնի, սկսվում է»,- գրում է քաղաքագետը:
Միեւնույն ժամանակ, նշում է նա, «հիմնական խոչընդոտը կուտակված մարդկային եւ պատմական այն կապերն են, որոնց առկայությունն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի առնչությամբ Վլադիմիր Պուտինը մատնանշեց անցյալ տարվա հոկտեմբերին»:
«Ռուսաստանի համար դժվար է հատել ավագ քրոջ դիրքի եւ պարզապես Եվրասիայի ամենահզոր պետություն լինելու միջեւ սահմանը: 2008 թվականին Վրաստանի հետ կատարվածից հետո Բաքուն շատ իմաստուն քաղաքականություն է վարում Ռուսաստանի նկատմամբ: Եվ դա այդ երկրի նախագահի վաստակն է: Սակայն անցյալ տարի Հայաստանի նկատմամբ ռազմական հաղթանակը չէր կարող չպտտեցնել շատերի գլուխները: Այժմ Ադրբեջանի ղեկավարությունը համակարգված գործունեություն է ծավալում՝ ստիպելով Հայաստանին խոչընդոտ չլինել Բաքվի երկարաժամկետ տնտեսական ծրագրերին: Երեւանը դիմադրում է, իսկ Ռուսաստանը դրան նայում է փիլիսոփայական հանգստությամբ: Սակայն արդար եւ անարդար վարքագծի միջեւ սահմանը շատ նուրբ է: Եվ լիովին ճիշտ լինելով քո սպասումների մեջ այսօր, վաղը կարող ես արջի թաթի լավ հարված ստանալ»,- նկատում է Բորդաչեւը:
Քաղաքագետը գրում է, որ Անդրկովկասի երկրները բարդ իրավիճակում են գտնվում նաեւ այն պատճառով, որ հարեւան են ժամանակակից միջազգային քաղաքականության ամենաակտիվ պետություններից մեկին՝ Թուրքիային:
«Էրդողանը հատուկ սահմանափակումներ չունի. Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից դուրս չեն հրավիրելու: ԱՄՆ-ն իրեն թույլ չի տա դա պարզապես այն պատճառով, որ այդ դեպքում դաշինքը վերջնականապես կվերածվի լուրջ ռազմական նշանակություն չունեցող երկրների հավաքածուի: Եվրոպայի հետ ամեն ինչ կարգին է. Բեռլինը եւ Փարիզը տարիներ շարունակ տուրք են մատուցում Թուրքիային, որպեսզի նա չլցնի իրենց տարածքները փախստականներով:
Ռուսաստանը, անշուշտ, կարող է անհրաժեշտության դեպքում շտկել թուրքերի վարքագիծը, սակայն չի պատրաստվում լուրջ հաշիվներ մաքրել նրանց հետ. նա կարիք չի տեսնում նման երկիրը հետ մղել դեպի արեւմտյան համայնք: Արդյունքում, Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը շատ համարձակ իմպրովիզների շարք է, որոնցից մի քանիսում Անկարան կցանկանար ներգրավել իր ադրբեջանցի բարեկամներին: Որոնք, ի թիվս այլ բաների, Թուրքիայի տնտեսության մեջ կուտակված ներդրումների ծավալով երեք անգամ գերազանցում են Թուրքիայի ներդրումների ծավալն Ադրբեջանում», - նշվում է հոդվածում:
«Ըստ տեղի փորձագետների գնահատականների՝ ամենից շատ Բաքվում կցանկանային հանգիստ զարգացնել աշնանը վերադարձված տարածքները եւ երկիր կառուցել գալիք սերունդների համար: Սակայն առայժմ, նվաստացված, բայց վերջնականապես չհանձնված Հայաստանի տեսքով գրգռիչը Բաքվում առաջացնում է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում խաղադրույքները պարբերաբար բարձրացնելու բնական ցանկություն: Այդպես են ի հայտ գալիս «միասնական թյուրքական բանակի» ստեղծման նման գաղափարներ», - գրում է Տիմոֆեյ Բորդաչեւը:
«ԽՍՀՄ փլուզումից հետո անցած տարիների ընթացքում Ռուսաստանը կարողացել է խուսափել աննշան խնդիրներ լուծելու գայթակղության եւ համաշխարհային տնտեսության ու քաղաքականության մեջ ինտեգրվելու երկփեղկվածությունից: Այժմ Մոսկվան նայում է ամեն ինչին շատ ավելի լայն, քան կցանկանային Վաշինգտոնը եւ եվրոպական առաջատար մայրաքաղաքները: Նրանց համար կատարյալ կլիներ մի իրավիճակ, երբ Ռուսաստանը խրվեր իր հարեւաններին կառավարելու հարցերում, իսկ մնացած աշխարհի հարցերի մեջ իր քիթն անգամ չխոթեր: Միաժամանակ երկուսի համար մենք բավարար ուժ չունենք. նույնիսկ Խորհրդային Միությունը չէր կարող կյանքի կոչել նման հավակնոտ օրակարգը: Իր սահմանների երկայնքով տարածքներ պահելու համար ռեսուրսների վատնումին վերադարձը բոլորովին ավելորդ է Ռուսաստանի համար: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է համբերությամբ զինվենք, ինչը, ընդհանուր առմամբ, բնորոշ է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին: Եվ համակարգված կերպով կառուցենք հարեւանների հետ այնպիսի հարաբերություններ, որոնցում լրատվամիջոցների տեսանկյունից հետաքրքիր շրջադարձերի համար քիչ տեղ կմնա», - ամփոփում է «Վալդայ» ակումբի ծրագրային տնօրենը:

«Ереван сопротивляется, а Россия смотрит на это с философским спокойствием» - Mediamax.am
«Новое скоротечное обострение на линии соприкосновения Армении и Азербайджана совпало по времени с новостью о якобы имевшем место заявлении спикера турецкого парламента, что Анкара и Баку ведут переговоры о создании совместной тюркской армии», - пишет российский политолог, программный директор клуба «Валдай» Тимофей Бордачёв в статье «Россия с печалью смотрит на очередного соседа».
Представляем отрывки из статьи.
«Потом, правда, слова турецкого вельможи опровергли его собственные представители. Но сути дела это не меняет. Для России обе новости представляют интерес только в том смысле, что подтверждают – вопрос о необходимости прямого контроля над странами нашего периметра все еще не закрыт окончательно. Это, вне всякого сомнения, очень печально, потому что самой России этого делать совершенно не хочется. Уже несколько десятилетий Москва с надеждой смотрит на своих соседей и не теряет веры в то, что они научатся вести себя сообразно геополитическому положению и силовым возможностям. Иногда здесь проблескивают лучики надежды и возникают основания думать, что имперский период нашей общей истории удалось закрыть. Но потом случается обострение, и Россия опять с печалью смотрит на очередного соседа, как мать на ребенка, который, стоит отвернуться, тянет в рот всякую гадость. Тем более, что народ нам по соседству, особенно на Южном Кавказе, подобрался темпераментный.
Не Бельгия с Люксембургом, что уж говорить. Тем, например, никогда не надо было по 100 раз объяснять, что соседство с Германией и Францией – это повод для благоразумного поведения вне зависимости от того, платят вам за это или нет. Просто Бельгия понимает – положение рядом с могущественной державой уже само по себе может привести к неприятностям, а уж если делать беспокоящие ее движения, то тем более. Россия пока для своих соседей такую систему ценностей сформировать не смогла, но работа в этом направлении, судя по всему, начинается», - пишет политолог.
При этом, отмечает он, «главное препятствие – это те самые накопленные человеческие и исторические связи, на присутствие которых применительно к Азербайджану и Армении справедливо указал Владимир Путин в октябре прошлого года».
«Для России трудно перешагнуть грань между положением старшей сестры и просто самого сильного в Евразии государства.  После того, что в 2008 году случилось с Грузией, Баку ведет по отношению к России весьма мудрую политику. И это заслуга президента этой страны. Но военная победа над Арменией в прошлом году не могла не вскружить многим головы. Сейчас руководство Азербайджана ведет планомерную деятельность по принуждению Армении к тому, чтобы она не была препятствием для долгосрочных экономических планов Баку. Ереван сопротивляется, а Россия смотрит на это с философским спокойствием. Но грань между справедливым и несправедливым поведением очень тонкая. И будучи сегодня полностью правым в своих ожиданиях, уже завтра можно получить хороший удар медвежьей лапы», - замечает Бордачев.
Политолог пишет, что страны Закавказья находятся в сложном положении и потому, что соседствуют с одним из наиболее инициативных государств современной международной политики – Турцией.
«У Эрдогана нет особых ограничителей – из НАТО его не выгонят. США не позволят себе этого просто потому, что тогда альянс окончательно превратится в коллекцию стран, не имеющих серьезного военного значения. С Европой все в порядке – Берлин и Париж годами платят Турции дань за то, чтобы она не наводнила их территории беженцами.
Россия в случае чего может, конечно, поправить поведение турок, но серьезно разбираться с ними также не собирается – ей незачем загонять такую страну обратно в западное сообщество. В результате турецкая внешняя политика – это набор весьма смелых импровизаций, в часть из которых Анкара хотела бы вовлечь и своих азербайджанских друзей. Которые, кроме всего прочего, по объему накопленных инвестиций в турецкую экономику в три раза опережают аналогичный показатель Турции у себя дома», - отмечается в статье.
«Судя по оценкам местных экспертов, в Баку больше всего хотели бы спокойно осваивать возвращенные осенью территории и строить страну для будущих поколений. Но пока на раздражитель в виде униженной, но не поверженной Армении, накладывается естественное желание периодически поднимать ставки в разговоре с Россией. Вот и возникают идеи вроде создания «объединенной тюркской армии»», - пишет Тимофей Бордачев.
«Россия за годы, что прошли после распада СССР, смогла миновать развилку между соблазном решить мелкие проблемы, вернув все назад, и интеграцией в мировую экономику и политику. Сейчас Москва смотрит на вещи намного шире, чем этого хотели бы в Вашингтоне и ведущих европейских столицах. Для них идеальным было бы положение, при котором Россия завязнет в управлении соседями, а в другие части мира даже носа не будет совать. У нас на то и другое сил не хватит – с такой амбициозной повесткой не справился даже Советский Союз. Возвращение к трате ресурсов на удержание территорий вдоль своих границ России совершенно не нужно. Значит, надо набраться терпения, которое вообще свойственно российскому МИД. И планомерно выстраивать с соседями такие отношения, в которых останется мало места для интересных с медийной точки зрения поворотов», - резюмирует программный директор клуба «Валдай».