ԱՄՆ-ն Թուրքիային կոչ է արել ձեռնպահ մնալ ռուսական զենքի նոր գնումներից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Թուրքիային եւ ՆԱՏՕ-ի այլ դաշնակիցներին կոչ է արել ձեռնպահ մնալ ռուսական զենքի նոր գնումներից:
Էնթոնի Բլինկենը զգուշացրել է, որ ռուսաստանյան ռազմա-արդյունաբերական համալիրի հետ «էական ծավալի գործարքները» կարող են նոր պատժամիջոցների պատճառ դառնալ՝ ի լրումն այն միջոցների, որոնք Վաշինգտոնն արդեն ձեռնարկել է:
Խոսելով ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու որոշման մասին, պետքարտուղարն ասել է, որ հաշվի առնելով Ջո Բայդենի երկարամյա դիրքորոշումը այդ հարցում, այն չպետք է անակնկալ լիներ:
Էնթոնի Բլինկենն ասել, որ Բայդենը եւ Էրդողանը «լավ հեռախոսազրույց» են ունեցել եւ ԱՄՆ նախագահը պատրաստվում է հանդիպել իր թուրք պաշտոնակցին հունիսին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում:

США призвали Турцию воздержаться от покупки нового российского оружия - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен призвал Турцию и других союзников НАТО воздержaться от новых закупок российского оружия.
Энтони Блинкен предупредил, что «существенные сделки» с российским военно-промышленным комплексом могут привести к новым санкциям в дополнение к мерам, уже принятым Вашингтоном.
Говоря о решении президента США признать Геноцид армян, госсекретарь сказал, что оно не должно вызывать удивления, учитывая давнюю позицию Джо Байдена по этому вопросу.
Энтони Блинкен сказал, что Байден и Эрдоган «хорошо пообщались по телефону», и что президент США собирается встретиться со своим турецким коллегой на июньском саммите НАТО.