Ալիեւը մեղադրել է Ռուսաստանին - Mediamax.am
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր ադրբեջանցի գործընկերներին հայտնել է այն մասին, որ ռուսաստանյան կողմը ղարաբաղյան պատերազմի ընթացում «Իսկանդեր-Մ» հրթիռների գործարկում չի արձանագրել։
Ապրիլի 20–ին AzTV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Ալիեւն ասել է, որ այս պատասխանը չի պարզաբանում, թե ինչպե՞ս են «Իսկանդեր-Մ» հրթիռները հայտնվել Հայաստանի ձեռքում։
«Մեր նամակի հիմնական հարցն այն էր, թե ինչպե՞ս են արգելված եւ մահաբեր «Իսկանդեր-Մ» հրթիռները հայտնվել Հայաստանի ձեռքում։ Վերջ ի վերջո, դա անհնար է։ Դա կարելի է անել երկու տարբերակով․ կամ մաքսանենգությամբ, կամ՝ միջազգային նորմերի եւ կանոնների խախտմամբ։ Որովհետեւ հայկական կողմը կարող է ունենալ միայն «Իսկանդեր-Է», այսինքն՝ արտահանման համար նախատեսված տարբերակը։ Մենք սպասոմ ենք այդ պատասխանին, սպասում է Ադրբեջանի ժողովուրդը։ Մենք մեզ համար շատ հարցեր պարզել ենք։ Մենք գիտենք, թե ե՞րբ եւ ինչու՞ են արձակվել այդ հրթիռները։ Սակայն մենք պետք է պաշտոնական պատասխան ստանանք Հայաստանից եւ Ռուսաստանից, ովքեր մեր ուղղությամբ արձակել են այդ հրթիռները», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիեւը հույս է հայտնել, որ «այդ հարցը կպարզաբանվի, քանի որ այս տհաճ իրավիճակը ափսոսանք եւ զարմանք է առաջացնում Ադրբեջանի ժողովրդի եւ ղեկավարության մոտ»։
«Ռուսաստանը եւ Ադրբեջանը ռազմավարական կապեր ունեն։ Ռուսաստանյան խաղաղապահ ուժերը տեղակայվել են մեր երկրում՝ Ղարաբաղում, Խանքենդիում եւ հարակից շրջաններում Ադրբեջանի համաձայնությամբ։ Մենք հավատում էինք, որ այդ նոր ձեւաչափը կամրապնդի մեր կապերը։ Իրականում, դրանք պետք է ամրանան։ Սակայն «Իսկանդեր-Մ» հրթիռների հայտնաբերումը Շուշիում եւ այն, որ մենք դեռ սպառիչ պատասխան չենք ստացել տվյալ հարցին, անկասկած, ափսոսանք եւ զարմանք է առաջացնում Ադրբեջանի ժողովրդի եւ ղեկավարության մոտ։ Հույս ունենք, որ այդ հարցը կստանա իր պատասխանը։ Ռազմավարական գործընկերների միջեւ հարաբերությունները պետք է անկեղծ լինեն։ Ադրբեջանը միշտ անկեղծ է եղել իր ռազմավարական գործընկերների հետ, միշտ պահել է իր խոսքը», - նշել է Իլհամ Ալիեւը։

Алиев обвинил Россию в «неискренности» - Mediamax.am
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что министерство обороны России сообщило азербайджанским коллегам, что российская сторона не фиксировала пуска ракет «Искандер-М» в ходе войны в Карабахе.
В интервью телеканалу AzTV 20 апреля Алиев сказал, что данный ответ не отвечает на вопрос о том, как ракеты «Искандер-М» попали в руки Армении.
«Главным вопросом нашего письма было то, как запрещенные и смертоносные ракеты «Искандер-М» попали в руки Армении? В конце концов, это невозможно. Сделать это можно двумя способами: либо путем контрабанды, либо путем нарушения международных норм и правил. Потому что у армянской армии может быть только «Искандер-Э», то есть экспортный вариант. Мы ждем этого ответа, ждет азербайджанский народ. Мы прояснили для себя многие вопросы. Мы знаем, когда и почему были запущены эти ракеты. Но мы должны получить официальный ответ от Армении и России, которые выпустили эти ракеты по нам», - заявил президент Азербайджана.
Алиев выразил надежду на то, что «данный вопрос прояснится, так как данная неприятная ситуация справедливо вызывает сожаление и удивление у азербайджанского народа и руководства Азербайджана».
«Россию и Азербайджан связывают стратегическое партнерство. Российские миротворческие силы были переброшены на нашу землю - Карабах, Ханкенди и прилегающие районы с согласия Азербайджана. Мы верили, что этот новый формат сотрудничества укрепит наши связи. На самом деле он должен укрепляться. Однако обнаружение ракет «Искандер-М» в Шуше и то, что мы до сих пор не получили исчерпывающий ответ на этот вопрос, безусловно, справедливо вызывает сожаление и удивление у азербайджанского народа и руководства Азербайджана. Надеемся, что этот вопрос прояснится. Отношения между стратегическими партнерами должны быть искренними. Азербайджан всегда был искренен со всеми стратегическими партнерами, всегда держал слово», - отметил Ильхам Алиев.