«Եվրոպան դեռ ժամանակ ունի ուշադրություն դարձնելու Հայաստանի խնդիրներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջերս Հայաստան այցելած Եվրախորհրդարանի անդամ Ֆրանսուա-Քսավիեր Բելամին գրում է, որ «Եվրոպան դեռ ժամանակ ունի գործելու եւ ուշադրություն դարձնելու հայ ժողովրդի հիմնական խնդիրներին»:
«Դրանցից առաջինը ռազմագերիների ճակատագիրն է, որոնք Ադրբեջանի պատանդն են` չնայած մարդու իրավունքներին եւ իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին: Հայաստանը պահեց իր խոսքը եւ ազատ արձակեց գերիներին: Այժմ նա սպասում է իր գերիների վերադարձին, եւ հազարավոր ընտանիքներ դեռ ապրում են անհանգստանալով գերեվարված որդիների ճակատագրի համար: Նման անմարդկային եւ անօրինական շանտաժը չի կարող շարունակվել. եթե մեր երկրները վճռականորեն պահանջեին ազատ արձակել այդ մարդկանց, ապա կհասնեին դրան եւ ցույց կտային, որ Հայաստանը մեկուսացված չէ, եւ որ Եվրոպան դեռ ամբողջովին չի կորցրել պատասխանատվության զգացումը, սկզբունքներն ու շահերը, որոնք երկար ժամանակ միավորել են նրան այս բարեկամ երկրի հետ», - գրում է Բելամին Le Figaro թերթում:
«Միակողմանի հարձակմանը սատարելու իր որոշմամբ՝ Թուրքիան ցանկացավ ցույց տալ, որ բռնությունն, ի վերջո, ավելի արդյունավետ միջոց է տարաձայնությունները լուծելու համար, քան երկխոսությունը: Թույլ տալով նրան նման կերպ վարվել ՝ արեւմտյան աշխարհը վտանգավոր նախադեպ է ստեղծել: Որտե՞ղ են մեր սկզբունքները», - գրում է պատգամավորը:
«Եթե մենք ընդունում ենք, որ պետությունները օգտագործում են արգելված զենք, կատարում են ռազմական հանցագործություններ եւ երկարաժամկետ ռազմավարական օգուտ քաղում այդ գործողություններից, ապա մենք ընդունում ենք, որ ուժը բարձր է օրենքից», - շարունակում է Բելամին:
«Այն փաստը, որ Թուրքիան միտումնավոր հատում է կարմիր գիծը, աննախադեպ ծավալների փլուզում է: Ես դատապարտում էի Եվրոպական խորհրդարանում մեր պասիվ դիրքը դեռեւս 2020 թվականի հոկտեմբերին: Եռաբլուրում ես համարյա ֆիզիկապես զգացի այս լռության կործանարար ուժը, եւ երբեք չեմ մոռանա այդ պահը: Մենք անվերջ խոսում ենք իրավական պետության, սկզբունքների, արժեքների մասին: Նման անհամապատասխանության արդյունքը կարող է լինել միայն եվրոպական ազդեցության փլուզումը, եւ ոչ միայն այս տարածաշրջանում: Հայաստանը՝ ժողովրդավարական երկիր է, որի հետ մենք կապված ենք մեկ քաղաքակրթության ժառանգությամբ, ակտիվորեն ձգտում էր մերձենալ ԵՄ-ի հետ եւ նրա հետ ստորագրել էր գործընկերության համաձայնագիրը 2017 թվականին», - հիշեցնում է Եվրախորհրդարանի անդամը:
«Հակամարտության ընթացքում Եվրախորհրդարանը բանաձեւեր ընդունեց «արտաքին քաղաքականության մեջ գենդերային հավասարության»,«Covid-19-ի ազդեցությունը օրենքի գերակայության վրա» եւ «կանաչ քաղաքների եվրոպական տարվա» վերաբերյալ: Այդ ընթացքում հաստատված հարյուրավոր էջերում Հայաստանը հիշատակվում է ընդամենը մեկ անգամ... Մի հայ երիտասարդ ինձ ասաց, որ եթե նրա զոհված 20-ամյա ընկերները փոքրիկ պանդաներ լինեին, ապա եվրոպական լրատվամիջոցների շատ ավելի մեծ ուշադրության կարժանանային», - նշում է Ֆրանսուա-Քսավիեր Բելամին:

«У Европы еще есть время обратить внимание на проблемы Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посетивший недавно Армению депутат Европейского парламента Франсуа-Ксавье Беллами пишет, что «у Европы еще есть время действовать и обратить внимание на главные проблемы армянского народа».
«Первая из них - это участь военнопленных, которых держит в заложниках Азербайджан вопреки правам человека и собственным обязательствам. Армения сдержала слово и освободила пленных. Теперь она ждет возвращения своих, и тысячи семей до сих пор живут в тревоге за судьбу пленных сыновей. Такой бесчеловечный и противоправный шантаж не может продолжаться: если бы наши страны решительно потребовали освобождения этих людей, они добились бы его и показали тем самым, что Армения не находится в изоляции, и что Европа еще не до конца потеряла чувство ответственности, принципов и интересов, которые объединяют ее с давних пор с этой дружественной страной», - пишет Беллами в статье в газете Le Figaro.
«Своим решением поддержать одностороннее нападение Турция захотела показать, что насилие в конечном итоге представляет собой более эффективное средство урегулирования разногласий, чем диалог. Позволив ей действовать таким образом, западный мир создал опасный прецедент. Куда подевались наши принципы?», - пишет депутат.
«Если мы допускаем, что государства применяют запрещенное оружие, совершают военные преступления и извлекают из этих действий долгосрочную стратегическую выгоду, тем самым мы признаем, что сила стоит выше права», - продолжает Беллами.
«Сам факт того, что Турция намеренно переступает красную черту, представляет собой слом беспрецедентных масштабов. Я осуждал нашу пассивную позицию в Европейском парламенте еще в октябре 2020 года. В Ераблуре я почти физически ощутил губительную силу этого молчания, и мне никогда не забыть этот момент. Мы без конца говорим о правовом государстве, принципах, ценностях. Результатом такой непоследовательности может быть лишь крах влияния Европы, причем не только в этом регионе. Армения, демократическая страна, с которой нас связывает наследие одной цивилизации, активно стремилась сблизиться с ЕС и подписала с ним соглашение о партнерстве в 2017 году», - напоминает депутат Европейского парламента.
«В период конфликта Европейский парламент принимал резолюции о «гендерном равенстве во внешней политике», «влиянии covid-19 на правовое государство» и «европейском годе более зеленых городов». Армения упоминается всего один раз на сотнях страниц утвержденных за то время документов… Один молодой армянин поделился со мной своим разочарованием: если бы его погибшие 20-летние друзья были маленькими пандами, европейские СМИ уделили бы им куда больше внимания», - замечает Франсуа-Ксавье Беллами.