«Եվրոպան դեռ ժամանակ ունի ուշադրություն դարձնելու Հայաստանի խնդիրներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վերջերս Հայաստան այցելած Եվրախորհրդարանի անդամ Ֆրանսուա-Քսավիեր Բելամին գրում է, որ «Եվրոպան դեռ ժամանակ ունի գործելու եւ ուշադրություն դարձնելու հայ ժողովրդի հիմնական խնդիրներին»:
«Դրանցից առաջինը ռազմագերիների ճակատագիրն է, որոնք Ադրբեջանի պատանդն են` չնայած մարդու իրավունքներին եւ իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին: Հայաստանը պահեց իր խոսքը եւ ազատ արձակեց գերիներին: Այժմ նա սպասում է իր գերիների վերադարձին, եւ հազարավոր ընտանիքներ դեռ ապրում են անհանգստանալով գերեվարված որդիների ճակատագրի համար: Նման անմարդկային եւ անօրինական շանտաժը չի կարող շարունակվել. եթե մեր երկրները վճռականորեն պահանջեին ազատ արձակել այդ մարդկանց, ապա կհասնեին դրան եւ ցույց կտային, որ Հայաստանը մեկուսացված չէ, եւ որ Եվրոպան դեռ ամբողջովին չի կորցրել պատասխանատվության զգացումը, սկզբունքներն ու շահերը, որոնք երկար ժամանակ միավորել են նրան այս բարեկամ երկրի հետ», - գրում է Բելամին Le Figaro թերթում:
«Միակողմանի հարձակմանը սատարելու իր որոշմամբ՝ Թուրքիան ցանկացավ ցույց տալ, որ բռնությունն, ի վերջո, ավելի արդյունավետ միջոց է տարաձայնությունները լուծելու համար, քան երկխոսությունը: Թույլ տալով նրան նման կերպ վարվել ՝ արեւմտյան աշխարհը վտանգավոր նախադեպ է ստեղծել: Որտե՞ղ են մեր սկզբունքները», - գրում է պատգամավորը:
«Եթե մենք ընդունում ենք, որ պետությունները օգտագործում են արգելված զենք, կատարում են ռազմական հանցագործություններ եւ երկարաժամկետ ռազմավարական օգուտ քաղում այդ գործողություններից, ապա մենք ընդունում ենք, որ ուժը բարձր է օրենքից», - շարունակում է Բելամին:
«Այն փաստը, որ Թուրքիան միտումնավոր հատում է կարմիր գիծը, աննախադեպ ծավալների փլուզում է: Ես դատապարտում էի Եվրոպական խորհրդարանում մեր պասիվ դիրքը դեռեւս 2020 թվականի հոկտեմբերին: Եռաբլուրում ես համարյա ֆիզիկապես զգացի այս լռության կործանարար ուժը, եւ երբեք չեմ մոռանա այդ պահը: Մենք անվերջ խոսում ենք իրավական պետության, սկզբունքների, արժեքների մասին: Նման անհամապատասխանության արդյունքը կարող է լինել միայն եվրոպական ազդեցության փլուզումը, եւ ոչ միայն այս տարածաշրջանում: Հայաստանը՝ ժողովրդավարական երկիր է, որի հետ մենք կապված ենք մեկ քաղաքակրթության ժառանգությամբ, ակտիվորեն ձգտում էր մերձենալ ԵՄ-ի հետ եւ նրա հետ ստորագրել էր գործընկերության համաձայնագիրը 2017 թվականին», - հիշեցնում է Եվրախորհրդարանի անդամը:
«Հակամարտության ընթացքում Եվրախորհրդարանը բանաձեւեր ընդունեց «արտաքին քաղաքականության մեջ գենդերային հավասարության»,«Covid-19-ի ազդեցությունը օրենքի գերակայության վրա» եւ «կանաչ քաղաքների եվրոպական տարվա» վերաբերյալ: Այդ ընթացքում հաստատված հարյուրավոր էջերում Հայաստանը հիշատակվում է ընդամենը մեկ անգամ... Մի հայ երիտասարդ ինձ ասաց, որ եթե նրա զոհված 20-ամյա ընկերները փոքրիկ պանդաներ լինեին, ապա եվրոպական լրատվամիջոցների շատ ավելի մեծ ուշադրության կարժանանային», - նշում է Ֆրանսուա-Քսավիեր Բելամին:

Opinion: Europe still has time to act for Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. European Parliament member Francois-Xavier Bellamy, who visited Armenia recently, writes that "Europe still has time to act and pay attention to the main problems of Armenian people.”
“The first is the fate of the prisoners of war, whom Azerbaijan is holding hostage contrary to human rights obligations and the country’s commitments. Armenia kept its word and released Azerbaijani POWs. Now it is waiting for Armenian POWs’ release, and thousands of families still live in anxiety over the fate of their captured sons. Such inhuman, illegal blackmail cannot continue: if our countries resolutely demanded the release of these people, they would have achieved it and showed that Armenia is not isolated and Europe has not fully lost the sense of responsibility, principles and interests that unite it with for a long time with this friendly country,” Bellamy writes in Le Figaro.
“With its decision to support unilateral attack, Turkey wanted to show that violence is finally more effective than dialogue for settling differences. By allowing Turkey to do it, the Western world created a dangerous precedent. Where are our principles?” the MP writes.
“If we allow countries to use banned weapons, commit war crimes and get long-term strategic benefit from it, we accept that force trumps law,” Bellamy notes.
“Just the fact that Turkey crosses the line on purpose is a disruption of unprecedented scale. I condemned our passive position in the European Parliament back in October of 2020. At Yerablur, I almost physically felt the damaging power of the silence, and I will never forget that moment. We keep talking about the rule of law, principles, values…The only result of this inconsistency can be the end of Europe’s influence, and not just in this region. Armenia, a democratic country tied to us through heritage of the same civilization, has strived to be closer to the EU and signed a partnership agreement with the union in 2017,” he recalls.
“During the conflict, the European Parliament adopted resolutions on “gender equality in foreign policy”, “impact of COVID-19 on the rule of law” and “European year of greener cities”. Armenia is mentioned just ones on the hundreds of pages of the documents approved in that period… A young Armenian shared his disappointment with me: if his 20-year-old friends, killed in the war, were little pandas, the European media would have spared them much more attention,” writes Francois-Xavier Bellamy.