Այվազյանը ՌԴ-ում խոսել է հայ գերիների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը փետրվարի 17-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը շեշտել է Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ պատանդի կարգավիճակում պահվող անձանց հայրենադարձման կարեւորությունը:
Արա Այվազյանը նշել է, որ խնդրի արհեստական ձգձգումն Ադրբեջանի կողմից լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում նոյեմբերի 9-ի եւ դրանից բխող հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կենսագործման ճանապարհին։
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման օրակարգում են եղել նաեւ ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսմանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է կարգավորման առանցքային հարցերի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։

Айвазян в Москве затронул тему армянских военнопленных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В ходе встречи с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым 17 февраля министр иностранных дел Армении Ара Айвазян подчеркнул важность возвращения на родину армянских военнопленных и заложников, находящихся в Азербайджане.
Ара Айвазян отметил, что искусственное затягивание Азербайджаном вопроса создает серьезные препятствия на пути реализации трехстороннего заявления от 9 ноября и вытекающего из него заявления от 11 января.
В повестке встречи министров иностранных дел Армении и России были также вопросы, связанные с возобновлением мирного процесса в Нагорном Карабахе. Обе стороны подчеркнули необходимость решения ключевых вопросов урегулирования в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.