Փաշինյանը դիմել է Պուտինին՝ անհապաղ խորհրդակցությունների համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նամակ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մանրամասն ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծած իրադրությունը եւ առաջացած մարտահրավերները:
ԱԳՆ-ից հայտնում են.
«Նամակում, մասնավորապես, ընդգծվել է Մերձավոր Արեւելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման եւ վերջիններիս Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններում ներգրավման հանգամանքը:
Հաշվի առնելով մարտական գործողությունների Հայաստանի Հանրապետության սահմանին մոտենալու, ՀՀ տարածքի նկատմամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ ՀՀ վարչապետը դիմել է ՌԴ նախագահին սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները եւ չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դաշնակցային հարաբերությունները եւ  1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը»:

Пашинян обратился к Путину за безотлагательными консультациями - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил сегодня письмо президенту России Владимиру Путину, в котором подробно описал ситуацию, создавшуюся вследствие азербайджано-турецкой военной агрессии против Нагорного Карабаха и возникшие вызовы.
Пресс-служба МИД Армении сообщает:
«В письме, в частности, подчеркивается обстоятельство вовлечения иностранных вооруженных террористов с Ближнего Востока и их участие в боевых действиях против Нагорного Карабаха.
Принимая во внимание факты приближения боевых действий к границе Армении и уже имевших место посягательств на ее территорию, премьер-министр обратился к президенту для начала безотлагательных консультаций для определения видов и объема помощи, которую Российская Федерация может оказать Армении для обеспечения ее безопасности, принимая за основу союзнические отношения между Арменией и Россией, а также статью 2  «Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи» от 29 августа 1997 года».