Հայաստանն ու Իրանը քննարկել են ահաբեկիչների խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 29-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Երեւան ժամանած Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Աբբաս Արաղչիին:
«Երկուստեք անհանգստություն է արտահայտվել դեպի տարածաշրջան Մերձավոր Արեւելքից միջազգային ահաբեկիչների տեղափոխման առնչությամբ, դիտարկելով դա որպես լուրջ սպառնալիք ողջ տարածաշրջանի համար», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հասկանում է Իրանի զգայունությունները տարածաշրջանային անվտանգության նոր սպառնալիքների առնչությամբ եւ կարեւորել է Իրանի դերը տարածաշրջանի կայունության եւ խաղաղության պահպանման գործում:
Իրանի փոխարտգործնախարարը ներկայացրել իր երկրի մոտեցումները ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման եւ կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատման ուղղությամբ: Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումները հանգամանալից կուսումնասիրվեն:
Նա զրուցակցին տեղեկացրել է հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպելու եւ այդ ձեւաչափով աշխատանքները շարունակելու մասին:

Армения и Иран обсудили проблему международных террористов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 29 октября министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принял замминистра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи, прибывшего в Ереван с рабочим визитом.
«Обе стороны выразили озабоченность переброской международных террористов с Ближнего Востока, назвав это серьезной угрозой для всего региона», - сообщает пресс-служба МИД Армении.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Армения понимает чувствительность Ирана в отношении новых угроз региональной безопасности, и подчеркнул важную роль Тегерана в поддержании стабильности и мира в регионе.
Замминистра иностранных дел Ирана представил подходы своей страны к разрешению кризиса и установлению режима прекращения огня. Зограб Мнацаканян отметил, что подходы Ирана к нагорно-карабахскому конфликту будут внимательно изучены Ереваном.
Он сообщил, что 30 октября встретится с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Женеве и продолжит работу в этом формате.