Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը կարեւորում է բարեկամ Իրաքի, այդ թվում՝ Իրաքյան Քուրդիստանի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունների զարգացումը:
Այդ մասին ասել է Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ Դավոսում հանդիպելով Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահ Նեչիրվան Բարզանիի հետ:
Նախագահն ասել է, որ Հայաստանն ուշադրությամբ հետեւում է Մերձավոր Արեւելքի զարգացումներին եւ Իրաքի հետ դինամիկ հարաբերությունների համատեքստում շարունակելու է ակտիվացնել ու խորացնել կապերը նաեւ անմիջականորեն Իրաքյան Քուրդիստանի հետ։
Հնարավոր համագործակցության ոլորտներ են դիտարկվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ստեղծագործ կրթությունը, զբոսաշրջությունը, էլեկտրոնային կառավարումը։ Հայաստանի նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամ է տրամադրել իր փորձը էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում։
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ Հայաստանի համալսարաններում Իրաքից, մասնավորապես՝ Իրաքյան Քուրդիստանից երիտասարդների ուսման հեռանկարը։

Ереван /Медиамакс/. Армения заявляет о важности развития многосторонних отношений с дружественным Ираком, в том числе - с Иракским Курдистаном.
Об этом сказал президент Армении Армен Саргсян на встрече с президентом Иракского Курдистана Нечирваном Барзани в Давосе.
Президент отметил, что Армения внимательно следит за развитиями на Ближнем Востоке и в контексте динамичных отношений с Ираком продолжит активизировать и углублять связи также непосредственно с Иракским Курдистаном.
В числе потенциальных сфер сотрудничества собеседники указали информационные технологии, творческое образование, туризм, электронное управление. Президент Армении подчеркнул, что армянская сторона готова передать свой опыт в области электронного управления.
Собеседники обсудили также перспективу обучения молодежи из Ирака, в частности, Иракского Курдистана, в вузах Армении.