Փաշինյանը երկու հանդիպում է ունեցել Պուտինի հետ - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 1-ին Երեւանում երկու հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Հոկտեմբերի 1-ի ուշ երեկոյան Փաշինյանը գրել էր.
«Եւս մեկ մեկուկես ժամանոց հանդիպում ունեցա ՌԴ նախագահի հետ: Հանդիպումը կայացավ «Զվարթնոոց» օդանավակայանում: Հայ-ռուսական հարաբերությունները հուսալի եւ դրական հունի մեջ են: ՌԴ նախագահը քիչ առաջ մեկնեց Հայաստանից»:
Ավելի վաղ, առաջին հանդիպումից հետո, Հայաստանի վարչապետը գրել էր.
«Փայլուն զրույց ունեցանք ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Մեր ռազմավարական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում»:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, առաջին հանդիպման ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Մեզ համար շատ կարեւոր են մեր երկկողմ հարաբերությունները: Ռուսաստանը մեզ համար ռազմավարական գործընկեր է եւ մենք այդ ռազմավարական գործընկերությունն ավելի ու ավելի ամուր դարձնելու հույս ունենք: Եվ շնորհակալություն պատրաստակամության, մեր հարաբերությունների ընկալման համար: Վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները կլինեն ավելի ու ավելի ամուր: Ամեն դեպքում մենք այդպես ենք տրամադրված»:
Վլադիմիր Պուտինն, իր հերթին, ասել էր.
«Ես իմ կողմից ցանկանում եմ հաստատել մեր հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը, դրանք ամրապնդված են ոչ միայն վերջին տարիների եւ տասնամյակների իրադարձություններով, այլ մեր ժողովուրդների հարաբերությունների դարավոր պատմությամբ։ Իսկ Ձեզ՝ որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահողի, ցանկանում եմ շնորհավորել Երեւանում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքների կապակցությամբ: Դրանք իսկապես լավն են եւ երրորդ կողմի երկրների հետ կապերի զարգացման տեսանկյունից, եւ, որ, ավելի կարեւոր է մեզ համար, ոչ մի խնդիր չի առաջացել, հակառակը, կազմակերպության շրջանակում մասնակից պետությունների միջեւ բոլոր համաձայնությունները ձեռք են բերվել: Դուք այն մարդն եք, ով ներդրել է առավելագույն ջանքեր՝ նման արդյունավետ աշխատանքի համար: Դրա համար ես ցանկանում եմ Ձեզ ոչ միայն շնորհավորել, այլ նաեւ շնորհակալություն հայտնել»:
Հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Ռուսաստանի Դաշնություն:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что провел 1 октября в Ереване две встречи с президентом России Владимиром Путиным.
Вечером 1 октября Пашинян написал на своей странице в Фейсбук:
«Провел еще одну полуторачасовую встречу с президентом РФ. Встреча состоялась в аэропорту «Звартноц». Армяно-российские отношения находятся в надежном и позитивном русле».
Ранее, после первой встречи, Никол Пашинян написал:
«Провели блестящую беседу с президентом РФ Владимиром Путиным. Наши стратегические отношения динамично развиваются».
Согласно официальному сообщению, на первой встрече с Путиным, Пашинян, в частности, сказал:
«Конечно, очень важны для нас наши двусторонние отношения. Россия для нас стратегический партнёр, и мы надеемся делать это стратегическое партнёрство всё сильнее и сильнее. Спасибо Вам за Вашу готовность, за Ваше восприятие наших отношений. Уверен, что наши отношения действительно будут всё сильнее и сильнее. Мы, по крайней мере, настроены таким образом».
Президент России, в свою очередь, сказал:
«Со своей стороны хочу подтвердить стратегический характер наших отношений. Они скреплены не только событиями последних лет или десятилетий, а скреплены многовековой историей взаимоотношений наших народов.
Вас как председателя Евразийского экономического союза хочу поздравить с результатами саммита в Ереване. Они действительно хорошие с точки зрения развития связей с нашими партнёрами из третьих стран, Вы сейчас об этом сказали. И что не менее важно, а может быть, даже и важнее для нас, нет ни одного сбоя – наоборот, достигнуты все договорённости в рамках организации между странами – участницами этого союза. Вы тот человек, который приложил максимум усилий для такой результативной работы. Поэтому я Вас поздравляю и хочу за это поблагодарить».