Երեւան: Մեդիամաքս: Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանն ասել է, որ «հայ-ուկրաինական հարաբերություններն իրենց լավագույն վիճակում չեն, սակայն հնարավոր է գործակցության եզրեր գտնել»։
«Յուրաքանչյուր պետություն գործում է՝ ելնելով իր կենսական շահերից, եւ լինում են շրջաններ, երբ այդ կենսական շահերն օբյեկտիվորեն տարբեր առաջնայնություններ ունեն։ Վստահ եմ, որ նույնիսկ այդ պայմաններում հնարավոր է գործակցության եզրեր գտնել, բարելավել հարաբերությունները, եւ ես այդ առումով լավատես եմ, դրա նախանշաններն ունենք»,- Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է դեսպանը։
Հարցին, թե ինչու Հայաստանը միջազգային հարթակներում ուկրաինական բանաձեւերի քվեարկության ժամանակ չեզոքություն չի ցուցաբերում, Տիգրան Սեյրանյանը պատասխանել է.
«Հարցին պետք չէ միակողմանի նայել։ Ուկրաինան եւս զանազան միջազգային հարթակներում սատարել է հակահայ դրույթներ պարունակող փաստաթղթերի։ Հայաստանը չի կարող դեմ չլինել մի փաստաթղթի, ուր Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի մի շատ կարեւոր՝ ազգերի իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, անտեսվում է կամ ստորադասվում մեկ այլ սկզբունքի։ Ինչեւէ, կարծում եմ՝ կողմերը հնարավորություն ունեն առաջիկայում ավելի ուշադիր մոտենալ միմյանց դիրքորոշումներին, փորձել մերձեցնել դրանք, հասնել որոշակի փոխըմբռնման»։

Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Украине Тигран Сейранян заявил, что «армяно-украинские отношения находятся не в лучшем состоянии, однако можно найти точки соприкосновения».
«Каждое государство действует, исходя из своих жизненно важных интересов, и бывают периоды, когда эти жизненно важные интересы имеют объективно разные приоритеты. Я убежден, что даже в таких условиях можно найти точки соприкосновения, улучшить отношения, и я в этом плане оптимист»,- отметил посол в беседе с Tert.am.
Отвечая на вопрос, почему Армения не проявляет нейтралитет при голосовании за украинские резолюции на международных площадках, Тигран Сейранян подчеркнул:
«Не нужно односторонне рассматривать этот вопрос. Украина также на различных международных площадках поддерживала документы, содержащие антиармянские положения. Армения не может голосовать за документ, где множество пунктов Хельсинкского заключительного акта – принципы равноправия народов и права народа на самоопределение - игнорируются или подчиняются другим принципам. Во всяком случае, думаю, что в ближайшее время у сторон есть возможность более внимательно подходить к позициям друг друга, попытаться сблизить их, достичь определенного взаимопонимания».