Վաղ է խոսել նոր խոշոր ներդրումների մասին, ասել է Ռիչարդ Միլսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այսօր ասել է, որ դեռ վաղ է խոսել Հայաստանում նոր ամերիկյան խոշոր ներդրումների մասին:
Այսօր զրուցելով լրագրողների հետ, ամերիկացի դիվանագետն ասել է, որ կոռուպցիան եւ բիզնեսի համար հավասար մրցակցային պայմանները ամերիկյան ներդրումների ներգրավման գլխավոր խոչընդոտներն էին:
«ԱՄՆ-ում ողջունում են Հայաստանի կառավարության ջանքերը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ հավասար պայմանների ապահովման ուղղությամբ: Սակայն դեռ վաղ է հայտարարել նոր մեծ ներդրումների մասին:
ԱՄՆ գործարար շրջանակների կողմից նկատում ենք մեծ հետաքրքրություն Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների հանդեպ: Բայց նրանք նաեւ ցանկանում են տեսնել, թե արդյո՞ք կառավարությունը որոշակի հստակ քայլեր կձեռնարկի, արդյո՞ք կոռուպցիոն մեղադրանքների հետաքննությունը կընթանա արդար կերպով եւ օրենքի տառին համապատասխան:
Նրանք նաեւ ցանկանում են տեսնել, թե ինչպես է կառավարությունը վերաբերվում արտասահմանյան եւ տեղական ընկերություններին: Նրանք նաեւ հետեւում են «Լիդիան» ընկերության շուրջ ծավալվող իրադարձություններին, որպեսզի տեսնեն, թե ինչպես է կառավարությունը լուծում այդ զգայուն եւ հակասական խնդիրները եւ արդյո՞ք այդ գործընթացում «Լիդիան»-ը արդար վերաբերմունքի կարժանանա», - ասել է ԱՄՆ դեսպանը՝ նկատելով, որ վստահում է ՀՀ կառավարության որդեգրած ուղուն եւ ապագային նայում է վստահությամբ:

Richard Mills: It is still too early to announce new major investments - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills said today that it is still too early for new major U.S. investments to be announced in Armenia.
The U.S. said that corruption and lack of a level playing field for businesses has been the biggest obstacle in attracting investments.
“The Armenian government’s actions to tackle the issue of corruption and ensure a level playing field are very welcome in the United States. But it is still too early for new major investments to be announced.
We are getting expressions of interest from the business community in the United States about the opportunities in Armenia. But these potential investors are waiting to see whether now the government will follow up with some concrete actions. They also want to see whether the investigations, launched into credible allegations of corruption, are carried out in a fair manner, according to the rule of law.
And they want to see how the government is treating foreign and local firms. They are also looking at the issues around Lydian to see how the government is handing those very sensitive and controversial issues and whether Lydian will be treated fairly as that process unfolds,” U.S. Ambassador said, noting that he is confident about the government’s commitment.