Շարմազանովը խոսել է հայ-բելառուսական կապերի թերությունների մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր ասել է, որ «վերջին տարիներին հայ-բելառուսական համագործակցությունը ստացել է նոր բովանդակություն, սակայն անելիքները դեռեւս շատ են, կան նաեւ թերություններ»:
«Առավել ակտիվ, արդյունավետ եւ համագործակցված աշխատանքի ուղղությամբ պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, մասնավորապես՝ երկու երկրների համար զգայուն հարցերում պետք է ունենալ հստակ դիրքորոշում»,- ասել է նա հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 10-րդ նիստին:
ԱԺ փոխխոսնակը ընդգծել է, որ 2000թ․ ընդունված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի շրջանակում ընդունված հայտարարությունում հստակ նշված է, որ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը անդամ պետությունների միջեւ պետք է ունենա առաջնային նշանակություն երրորդ երկրների նկատմամբ։
Էդուարդ Շարմազանովը իր բելառուս գործընկերներին հիշեցրել է, որ 2016թ․ հոկտեմբերին երկու երկրների նախագահները ՀԱՊԿ երեւանյան համաժողովի շրջանակում ընդունել են ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ հայտարարություն:
«Կարգավորման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար օր առաջ պետք է կյանքի կոչվեն Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Ժնեւի պայմանավորվածությունները: Արցախը հռչակել է իր անկախությունը ԽՍՀՄ օրենսդրության համապատասխան եւ ունի անկախ պետականություն հռչակելու նույնքան իրավունք, որքան Բելառուսը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը եւ մեր պարտքն է պաշտպանել այդ իրավունքը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:

Шармазанов рассказал о недостатках армяно-белорусских отношений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Заместитель председателя Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов заявил сегодня, что «в последние годы армяно-белорусское сотрудничество получило новое содержание, однако многое еще предстоит сделать, есть также недостатки».
«Необходимо предпринять шаги для максимально активной, эффективной  и скоординированной работы, в частности, по выработке четкой позиции по чувствительным для обеих стран вопросам»,- отметил он на заседании армяно-белорусской межпарламентской комиссии.
Вице-спикер подчеркнул, что в принятой в 2000 году Декларации в рамках Договора о коллективной безопасности четко отмечено, что военно-политическое сотрудничество между странами-членами должно иметь приоритет над отношениями с третьими странами.
Эдуард Шармазанов напомнил белорусским коллегам, что в октябре 2016 года президенты двух стран в рамках ереванского саммита ОДКБ приняли заявление о мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
«Для продвижения мирного процесса необходимо претворить в жизнь договоренности, достигнутые на саммитах в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве. Арцах провозгласил свою независимость в соответствии с законодательством СССР и имеет столько же прав на суверенную государственность, как и Беларусь, Армения и Азербайджан. Наш долг – защищать это право»,- отметил Эдуард Шармазанов.