Բացվել են Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 15-ին Տրետյակովյան պատկերասրահում մասնակցել են «Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի» պաշտոնական բացման արարողությունը:
Միջոցառումը մեկնարկել է Մարտիրոս Սարյանի ցուցահանդեսով, որտեղ ներկայացված են նկարչի մոտ երեք տասնյակ աշխատանքներ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի, Երեւանում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի եւ Տրետյակովյան պատկերասրահի հավաքածուներից:
Միջոցառման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը Սերժ Սարգսյանին է հանձնել 1995 թվականին Հայաստանից գողացված նկարիչ Միխայիլ Վրուբելի «Դեւը եւ հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» կտավը:

Дни культуры Армении открылись в России - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин 15 ноября приняли участие в торжественной церемонии открытия «Дней культуры Армении в России» в Третьяковской галерее.
Мероприятие началось открытием выставки Мартироса Сарьяна, на которой представлено около тридцати работ художника из коллекций Национальной галереи Армении, дома-музея Мартироса Сарьяна в Ереване и Третьяковской галереи.
На мероприятии Владимир Путин передал Сержу Саргсяну картину Михаила Врубеля «Демон и Ангел с душой Тамары», похищенную из Армении в 1995 году.